SANCTUARY
OUR LICHEN'S MOTHER
THE SORROWFUL QUEEN OF POLAND

SCROLL DOWN

Rekolekcje przygotowujące do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego

W rekolekcjach przygotowujących do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego w miniony weekend wzięło udział pięć par narzeczonych z różnych stron Polski. Rekolekcje poprowadzili ks. Jarosław Hybza MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym oraz Krystyna i Arkadiusz Gorgolewscy, małżeństwo z wieloletnim stażem.

Podczas spotkań narzeczeni pochylili się nad wieloma różnymi zagadnieniami – wędrowali do własnego wnętrza, poznając prawdę o sobie samym, rozmawiali nt. tworzenia i trwałości wspólnoty małżeństwie, ale także nt. rozdroży miłości. Organizatorzy zachęcili do postawienia pytania – dlaczego ślub kościelny? Zwrócili uwagę na znaczenie przysięgi małżeńskiej i moc sakramentu. Nie mniej ważne były tematy seksualności, przyjmowania cudu poczęcia i odpowiedzialnego rodzicielstwa. Co nas, katolików wyróżnia w małżeństwie i rodzicielstwie? Czy deklaracje i wiara przekładają się na życie codzienne? 

– Warto pochylić się nad głębią przysięgi małżeńskiej – jeśli będziemy przestrzegać płynących z niej treści, to stworzymy świetne warunki do pielęgnowania małżeństwa i wychowania młodego człowieka – mówili Krystyna i Arkadiusz Gorgolewscy, dzieląc się swoim doświadczeniem, m.in. rozmowy ze sobą nawzajem i uważnością wobec dzieci.

W rekolekcjach uczestniczyli Agnieszka i Krzysztof, którzy poznali się na pielgrzymce. Agnieszka odwiedziła licheńskie sanktuarium w dzieciństwie i chciała powrócić do Matki Bożej również w dorosłym wieku. – W naszym rejonie, na Śląsku nie są organizowane podobne, rozbudowane rekolekcje. Odbyliśmy już nauki przedmałżeńskie, ale chcieliśmy się dokształcić, by dobrze przygotować się do sakramentu małżeństwa – wyjaśnili Agnieszka i Krzysztof. Najbardziej uczestnikom podobała się warsztatowa forma rekolekcji. Treści i przykłady nie były przekazywane poprzez wykład, ale rozmowę, dzielenie się doświadczeniem i różne ćwiczenia. – Pracowaliśmy nad relacją między nami, to był czas dla nas. Najważniejsze dla nas jest przygotowanie duchowe do uroczystości przyjęcia sakramentu małżeństwa. Mottem na naszym ślubie będą słowa „Wiara, nadzieja, miłość” – mówili narzeczeni.

Kolejne rekolekcje przygotowujące do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym zaplanowano w lutym 2022 roku. Szczegółowe informacje można uzyskać w Licheńskim Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym pod numerem telefonu 63 270 81 32 lub 725 573 753.

Podziel się wpisem