SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – ufając Maryi zwyciężamy

W niedzielne popołudnie, 14 sierpnia rozpoczęły się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mszy św. o godz. 17.00 przewodniczył ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej.

Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - procesja eucharystyczna, 14 sierpnia 2022 r.

Maryja... wypowiedziała zgodę, by zostać matką Zbawiciela. Mówi to nam o Jej bezgranicznej ufności i posłuszeństwie wobec przychodzącego Boga. Ta ufność zaprowadziła Ją także pod krzyż, na Golgotę. Mimo cierpienia, którego tam doświadczyła wciąż wierzyła Bogu. Ta wiara i ufność sprawiły, że została wzięta do nieba. Jak jest z naszą ufnością?

Ołtarz koronacyjny, znajdujący się obok kościoła parafialnego pw. św. Doroty to miejsce, gdzie bł. kard. Wyszyński, dnia 15 sierpnia 1967 r. dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej.  Dziś wokół tego ołtarza zgromadził się tłum pielgrzymów, aby modlić się za wstawiennictwem Matki Bożej Licheńskiej o potrzebne łaski dla naszej Ojczyzny. Wśród modlących się byli pątnicy z parafii pw. św. Andrzeja w Gosławicach z proboszczem ks. kanonikiem Jackiem Laszczykiem. Pielgrzymi z Gosławic po raz  170. przybyli do licheńskiego sanktuarium.
 
W wygłoszonej homilii ks. Bogusław Binda zachęcił do refleksji nad tym, czy dziś niebo jest dla nas możliwe? – Całe nasze życie zmierza do tego, aby dojść do nieba. To cel naszego życia. Nasze życiowe plany, działania są potrzebne, ale mają pomóc, a nie przeszkodzić w drodze do Boga. Jeśli jesteśmy obojętni wobec nieba, trudno będzie się do niego zbliżyć w momencie śmierci. Do nieba zmierza się przez całe życie, które jest pielgrzymką – wyjaśnił celebrans.
 
Uroczystości w Licheniu były także okazją do tego, aby pochylić się nad  kolejną, 102. rocznicą Cudu nad Wisłą, nazywanego także Bitwą Warszawską.
W Polsce wciąż trwają dyskusje komu zawdzięczmy to zwycięstwo. Przełom w dziesięciodniowej bitwie nastąpił już 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Potrzebę cudu zaznaczył ks. Binda: – I dziś potrzebujemy cudu, bo grzmi nienawiść i brak przebaczenia. Nasza Polska będzie wyglądała tak, jak nasze rodziny. Niech więc Matka Boża, którą w połowie sierpnia czcimy jako Wniebowziętą, będzie dla nas wszystkich wzorem w codziennych wyborach pokazując, jak iść w stronę nieba przez całe nasze życie tutaj na ziemi.
 
Po Mszy św. kapłani wraz z asystą liturgiczną oraz wierni przeszli alejkami wokół placu koronacyjnego w uroczystej procesji eucharystycznej, po której ks. Binda pobłogosławił wiernych Najświętszym Sakramentem.
 
W wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbył się także koncert Barbary Kaczor, organistki bazyliki licheńskiej. Wierni mogli także uczestniczyć w procesji ze światłami podczas Apelu Maryjnego.
 
Zapraszamy na główne uroczystości, które odbędą się dnia 15 sierpnia  – tutaj program

Podziel się wpisem