SANCTUARY
OUR LICHEN'S MOTHER
THE SORROWFUL QUEEN OF POLAND

SCROLL DOWN

XII Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba w Polsce pod hasłem „Przyszłość ludzkości idzie poprzez rodzinę!”

XII Konwencję rozpoczęła Msza św. w licheńskiej bazylice. Liturgię sprawowało kilku biskupów oraz kilkudziesięciu kapelanów Rycerzy Kolumba, pod przewodnictwem abp Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego. Zebranych powitał ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty księży i braci marianów.

Rycerze Kolumba przyjechali do licheńskiego sanktuarium na dwudniowe spotkanie 20-21 maja, by modlić się, dziękować za wydarzenia minionego roku bratniego i zaplanować kolejny w 140. rocznicę powstania. To również okazja, by bliżej poznać największą na świecie organizację charytatywną mężczyzn katolickich, która w każdej inicjatywie otacza troską całe rodziny.
W ubiegłym roku Rycerze Kolumba w Polsce m.in. zobowiązali się do szerzenia nauczania Prymasa Tysiąclecia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, w roku jego beatyfikacji.
Członkowie wspólnoty przeżywali też pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. Michaela McGivney’a, założyciela organizacji.
XII Konwencję rozpoczęła Msza św. w licheńskiej bazylice. Liturgię sprawowało kilku biskupów i kilkudziesięciu kapelanów Rycerzy Kolumba, pod przewodnictwem abp Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego. Zebranych powitał ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty księży i braci marianów.
Homilię wygłosił abp Mokrzycki. – Warto wołać jako świadkowie zmartwychwstałego Syna Bożego, że śmierć przegra. Zwycięskim życiem jest zmartwychwstały Jezus. Kochani Rycerze Kolumba, dziękuję Wam za wszystko, co uczyniliście tym, którzy żyją pośród wojny – metropolita lwowski dziękował polskim Rycerzom za działalność pomocową na rzecz ofiar wojny w Ukrainie.
Podczas mszy św. Rycerze uroczyście rozpoczęli peregrynację ikony św. Józefa.
W kolejnej części spotkania Zakon wyróżnił i nagrodził Rodzinę Roku i rady lokalne, które wykazały się szczególną kreatywnością. Za 30-letnią działalność charytatywną i duchową na rzecz parafii i lokalnej społeczności zostali nagrodzeni Maria i Marian Kędlarscy z Wrocławia.
Laureatem kategorii wiara została rada ze Stalowej Woli za akcję modlitewną Weekend ze św. Józefem. Nagrodę główną za działalność na rzecz społeczności przyznano radzie lokalnej Rycerzy z Tomaszowa Lubelskiego za zorganizowanie Centrum Miłosierdzia na granicy polsko-ukraińskiej w Hrebennem. W kategorii życie nagrodę odebrał przedstawiciel rady ze Słupska za program pomocy rodzinom osób niepełnosprawnych, który obejmuje spotkania rekreacyjne w terenie dla osób z niepełnosprawnością, by dać możliwość odpoczynku i wytchnienia dla ich opiekunów.
Zakon Rycerzy Kolumba powstał inicjatywy młodego katolickiego księdza Michaela McGivney’a. Niewielka grupa mężczyzn założyła bratnie stowarzyszenie przy parafii, które dziś liczy 2 mln członków na całym świecie i dynamicznie się rozwija. Programem działania zakonu jest wiara przez uczynki, a szczególnymi obszarami działania: wiara, rodzina, społeczność i życie.
Rycerze Kolumba zobacz więcej
Text and photos: Sanctuary Press Office

Podziel się wpisem