SANTUARIO
LA MADRE DE NUESTRO LICHEN
LA DOLOROSA REINA DE POLONIA

DESPLAZARSE HACIA ABAJO

Adviento: entramos en el tiempo de esperar el nacimiento del Salvador, Jesucristo.

W pierwszą niedzielę nowego roku liturgicznego w bazylice licheńskiej, oczekując na narodziny Zbawiciela wpatrujemy się w Maryję, która niesie światu Chrystusa - Światłość Prawdziwą.

Świece roratnie w licheńskiej bazylice

Pierwsza niedziela Adwentu wprowadza nas w czas oczekiwania. Uświadamia nam podstawową prawdę, że nasze życie jest wyczekiwaniem na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa... Wiemy, co znaczy czekać. W różnych sytuacjach doświadczyliśmy oczekiwania. Czekamy na wiele różnych spraw, na drugiego człowieka. To kluczowe, by odkryć istotę oczekiwania na Chrystusa. Gdy czekamy na kogoś z miłością, oczekujemy go niecierpliwie, wyglądamy, szukamy kogoś, kto przypominałby choć tę osobę. Im większa jest miłość, tym większa niecierpliwość i pragnienie spotkania naznaczają to oczekiwanie. Czy tak czekamy na Chrystusa?

Ks. Janusz Kumala MIC, 28 listopada 2021 r.

W pierwszą niedzielę nowego roku liturgicznego w bazylice licheńskiej modlono się, aby razem z Maryją  radośnie oczekiwać na przyjście Chrystusa, odkrywając bogactwo Bożego Słowa.

28 listopada obchodzono także 123. rocznicę święceń kapłańskich bł. Jerzego Matulewicza, Odnowiciela Zgromadzenia Księży Marianów: „Dobry Pasterzu umacniaj ich swoją łaską, by z dnia na dzień upodabniali się bardziej do Ciebie” – modlono się w intencji postulantów, nowicjuszy i kleryków mariańskich.

 
Celebrujący Mszę św., ks. Janusz Kumala MIC, odniósł się w homilii do czytań przewidzianych na pierwszą niedzielę Adwentu: „Opisane w dzisiejszej Ewangelii wydarzenia mogą budzić lęk i trwogę. Wydaje nam się to być perspektywą odległą. Nie wiemy, kiedy nastąpi opisany przez Jezusa koniec świata. Co roku na początku Adwentu rozważamy podobne fragmenty, więc wydaje nam się, że jest on bardzo odległy, a przynajmniej nie dotyczący naszego pokolenia. Ta refleksja o przyjściu Chrystusa ma nas uspokoić – to najbardziej radosna nowina!” – przekonywał ks. kustosz – „On wychodzi nam na spotkanie. Już niedługo Go zobaczymy! Mamy odnaleźć wewnętrzną radość z tego, że nadchodzi!”
Msze święte roratnie w bazylice w Adwencie odprawiane będą we wtorki, czwartki i soboty o godz. 7.30.
W poniedziałek, 29 listopada rozpocznie się nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP (29 XI – 7 XII). Księża marianie na modlitwy nowennowe przed patronalnym świętem ich zgromadzenia zapraszają po Mszy św. o godz. 12.00.
 
W najbliższą, II Niedzielę Adwentu, po Mszy św. o godz. 12.00 w bazylice odbędzie się błogosławieństwo opłatków. W Licheniu będziemy modlić się za wszystkich, którym wysyłamy życzenia świąteczne. Po mszy gospodarze sanktuarium zapraszają na Koncert maryjny “Tota pulchra” w wykonaniu Barbary Kaczor, organistki bazyliki licheńskiej.
Ks. Janusz Kumala MIC błogosławi świecę roratnią symbolizującą Maryję

Texto y fotos: Oficina de Prensa del Santuario

Comparte la publicación

Compartir en facebook
Compartir en twitter
Compartir en linkedin
Compartir en pinterest
Compartir en print
Compartir en email
X