SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Czuła Matka Boża – warsztaty pisania ikon

W pierwszy weekend maja 24 osoby z całej Polski podczas warsztatów pisały ikonę, a przez jej symbolikę odkrywały samego Boga w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.


Podczas majowych warsztatów pisania ikon głównym tematem był typ ikonograficzny Eleusa, który przedstawia Maryję trzymającą w ramionach Chrystusa i skłaniającą ku niemu głowę. Ikona ukazuje szczególną więź łączącą matkę z dzieckiem, Matkę Bożą z Jezusem, pełną troski i czułości. – Ten wizerunek symbolizuje matczyną miłość Maryi, miłość doskonałą, która nie oczekuje niczego w zamian. To piękny, ale niełatwy w realizacji temat – zauważa Janina Krauze, ikonopisarka prowadząca warsztaty.

Duchową opieką uczestników objął ks. Rafał Krauze MIC, proboszcz parafii św. Doroty w Licheniu Starym. Prowadził ich w modlitwie, a podczas konferencji zapoznał z symboliką ikony. – Zawsze interesował mnie obraz jako przekaz wiary. Chciałam poznać technikę i głębię ikony. Znajomość jej symboliki ułatwia czytanie i jednocześnie pomaga odkrywać Boga. Staram się dostrzegać, co przekazuję poprzez ikonę – dzieli się doświadczeniem Iwona Jagodzińska.


Znaczna część uczestników po raz pierwszy brała udział w warsztatach. – Te osoby, które pierwszy raz trzymają pędzel w dłoni i spotykają się z ikoną, mogły pisać m.in. przedstawienie Matki Bożej niosącej Ducha Świętego. Duchowość w pisaniu ikony jest bardzo ważna, to rodzaj medytacji, wejścia w relację z Maryją i Chrystusem. Przy pisaniu ikony potrzebna jest modlitwa i pokora, oddajemy się prowadzeniu Ducha Świętego – opowiada Janina Krauze.

Marzanna Skowrońska w muzeach czy galeriach sztuki zawsze poszukiwała sztuki sakralnej. W maju już po raz szósty uczestniczy w warsztatach pisania ikon. – Raz trafiłam na warsztaty pisania ikon w Elblągu, a następnie w Licheniu. Wiele lat temu obiecałam sobie, że wrócę do licheńskiego sanktuarium. Wspaniała bazylika i piękne otoczenie pozwalają się wyciszyć i sprzyjają modlitwie. Ważna jest dla mnie perfekcyjna organizacja, m.in. przygotowanie wszystkich materiałów – zaznacza pani Marzanna.

– Mogę tu przeżyć duchową przemianę, ale też rozszerzyć swoją wiedzę historyczną. W ten sposób możemy wyrazić swoją wiarę – dodaje Mariola Rajewska.

Zapraszamy na kolejne warsztaty pisania ikon, które odbędą się w licheńskim sanktuarium w dniach 27-30 czerwca. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej www.lichen.pl/warsztaty-pisania-ikon i w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

Comparte la publicación