SANKTUARIUM
MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

PRZEWIŃ W DÓŁ

II Wielkopolska Pielgrzymka Rowerowa

Z uśmiechem na ustach i przy sprzyjającej, wiosennej pogodzie po raz drugi z Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym wyruszyła II Wielkopolska Pielgrzymka Rowerowa

ks. Dariusz Hirsch błogosławi uczestników pielgrzymki

Wyprawa rozpoczęła się o godz. 10.00 na Placu Koronacyjnym w starej części licheńskiego sanktuarium. Przed wyruszeniem w trasę, z cyklistami spotkał się ks. Dariusz Hirsch MIC, który pobłogosławił ich oraz życzył udanej podróży i bezpiecznego dotarcia do mety.

Wśród 35 uczestników wyprawy był pan Paweł Hejman, rowerzysta zrzeszony w Sekcji Turystyki Rowerowej Klubu Turystycznego PTTK Ciclo Konin. Jak wyjaśnił, tegoroczna trasa była bardzo podobna do tej, którą rowerzyści pokonali podczas inauguracyjnej pielgrzymki w 2020 roku. – „Jedyna różnica polegała na tym, że w tym roku w rajdzie wzięły udział dzieci, co wymusiło pewne modyfikacje i niewielkie skrócenie pokonanego dystansu. Zależało nam, aby wszyscy uczestnicy wyprawy bezpiecznie dojechali do mety, bo w głównej mierze chodzi o dobrą zabawę, spędzenie czasu na świeżym powietrzu i miłą atmosferę, a nie sportową rywalizację”.

Licheńską parafię podczas II Wielkopolskiej Pielgrzymki Rowerowej reprezentowała 9-letnia Nadia Szmyd z Grąblina, która była najmłodszą uczestniczką rajdu. – „Było fajnie. Jak dla mnie to spory wysiłek, ale dałam radę. Gdy babcia powiedziała, że jest organizowany rajd, chciałam w nim pojechać” – powiedziała uczennica drugiej klasy szkoły podstawowej w pobliskim Anielewie.

Dla małej Nadii, która nauczyła się jeździć na rowerze w wieku 4 lat, było to pierwsze tego typu wyzwanie w życiu. Jednak jak powiedziała dziewczynka, w przyszłości na pewno pojedzie w pielgrzymce jeszcze raz, gdyż jazda rowerem sprawia jej dużą frajdę. Dziewczynce w podróży towarzyszyła babcia Wanda.

Podczas pielgrzymki rowerzyści zatrzymali się w kilku miejscach, w tym m.in. w Ignacewie, przy pomniku upamiętniającym poległych powstańców styczniowych z oddziału gen. Edmunda Taczanowskiego, którzy 8 maja 1863 roku stoczyli bitwę z przeważającymi siłami rosyjskimi dowodzonymi przez gen. Krasnokuckiego.

Wydarzenie zorganizowane zostało wspólnie przez Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym, Koniński oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Sekcję Turystyki Rowerowej Klubu Turystycznego PTTK Ciclo Konin.

Po zakończonej pielgrzymce rowerzyści spotkali się na przygotowanym dla nich poczęstunku. 

Podziel się wpisem

Udostępnij na facebook
Udostępnij na twitter
Udostępnij na linkedin
Udostępnij na pinterest
Udostępnij na print
Udostępnij na email
X