SANTUARIO
LA MADRE DEL NOSTRO LICHENE
L'ADOLORATA REGINA DI POLONIA

SCORRERE VERSO IL BASSO

Krzyż znakiem zwycięstwa – Liturgia Wielkiego Piątku

Krzyż, który przestał być znakiem hańbiącej śmierci, a stał się symbolem miłości Boga do człowieka, adorowano w kościołach w Wielki Piątek podczas liturgii Męki Pańskiej. W bazylice licheńskiej wierni zebrali się na wieczornej liturgii pod przewodnictwem ks. Sławomira Homoncika MIC, kustosza sanktuarium.

Wielki Piątek to wyjątkowy czas w ciągu roku, gdy katolicy oddają tak szczególną część krzyżowi. „Kościół rozmyślając nad Męką swojego Pana i Oblubieńca oraz adorując Krzyż, wspomina swoje narodzenie z boku Chrystusa umierającego na Krzyżu i wstawia się do Boga za zbawienie całego świata” pisała Kongregacja Kultu Bożego w „Liście ogólnym o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Paschalnych”.

Liturgia w wielkopiątkowy wieczór rozpoczęła się procesją w całkowitej ciszy. Ubrany w czerwone szaty mszalne kapłan udał się do ogołoconego ołtarza i po oddaniu mu czci, upadł na twarz.

– On z drogi Krzyża uczynił drogę chwały (…) Tronem łaski jest dziś dla nas zwycięski krzyż – zabrzmiało wprowadzenie do liturgii słowa. Zgromadzeni usłyszeli śpiewaną Mękę Pańską z Ewangelii według św. Jana. Wraz z ks. Homoncikiem wykonali ją soliści i Chór Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater” pod dyrekcją Jacka Hyżnego.

– Jesteśmy w środku wydarzeń związanych z męką i śmiercią Pana Jezusa – zauważył w homilii ksiądz kustosz. Kapłan zapytał zebranych, co zapamiętali z opisu Męki Pańskiej, który chwilę wcześniej usłyszeli. Wyjaśnił, że słowo bądź zdanie, które zapada w pamięć jest sposobem, w jaki Jezus dotyka serc i rzuca światło na życie.

 

 

Centralnym momentem liturgii była adoracja Krzyża Świętego, znaku zwycięstwa Chrystusa i naszego zbawienia. Duchowni i wierni adorowali Krzyż Chrystusa klękając przed nim i ze czcią całując rany Zbawiciela.

Ostatnim aktem Liturgii Wielkiego Piątku było procesyjne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego. Wierni wpatrzeni w wystawione w monstrancji Ciało Pańskie przeszli do kaplicy 108 Męczenników, gdzie przy Bożym grobie trwali na adoracji do godz. 22.00, m.in. śpiewając Gorzkie Żale.

W Wielką Sobotę adoracja w grobie Pańskim w bazylice dolnej odbywać się będzie od 7.00 do 20.00. W godzinach 10.00-17.45 będzie można jeszcze przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. Święcenie pokarmów zaplanowano tylko przy kościele św. Doroty. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się na placu przed bazyliką o godz. 21.00.

 

Condividi il post