SANKTUARIUM
MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

PRZEWIŃ W DÓŁ

Polska husaria i Tadeusz Kościuszko – lekcja muzealna dla żołnierzy USA w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu

W piątek, 17 grudnia Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego odwiedzili żołnierze 191 Regionalnej Grupy Wsparcia Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych z Puerto Rico stacjonujący w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Polska husaria  i Tadeusz Kościuszko

Żołnierze przybyli do nas wraz ze swoim dowódcą płk. Paulem Dahlen.
Goście uczestniczyli w lekcji muzealnej, którą poprowadzili Patryk Kazuś i Robert Adamczyk.
Żołnierze zapoznali się z historią muzeum, dowiedzieli się kim byli husarze i jaką rolę odegrali w historii Polski, a także skąd polscy hetmani czerpali wiedzę niezbędną do prowadzenia zwycięskich działań bojowych.
Główny wykład był natomiast zbudowany wokół dwóch postaci: Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego. Polacy mieli swój wkład w amerykańską wojnę o niepodległość i położyli spore zasługi dla amerykańskiej sprawy.
W czasie lekcji żołnierze usłyszeli mnóstwo ciekawostek m.in o podarunku jaki Thomas Jefferson otrzymał od Tadeusza Kościuszki.
Specjalnie dla naszych gości wyjęliśmy z muzealnego magazynu listy podpisane przez Tadeusza Kościuszkę i Kazimierza Pułaskiego, szable polskie z XVII w., hełm morion i prochownicę z XVII w.

Deklaracja Niepodległości z XIX wieku

Duże zainteresowanie wzbudziła kopia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, z XIX w., którą przechowujemy w naszych zbiorach.
W czasie lekcji muzealnych uczestnicy mają wyjątkowy przywilej osobistego kontaktu z eksponatami. Można było więc wziąć do ręki wybrane szable, czy przymierzyć hełm!
Podczas indywidualnego zwiedzania jest to niemożliwe.
Dziękujemy za wizytę i do zobaczenia!

Tekst: Anita Rossa
Zdjęcia: Biuro Prasowe Sanktuarium

Podziel się wpisem

Udostępnij na facebook
Udostępnij na twitter
Udostępnij na linkedin
Udostępnij na pinterest
Udostępnij na print
Udostępnij na email
X