ZUFLUCHT
MUTTER UNSERER FLECHEN
DIE TRAURIGE KÖNIGIN VON POLEN

RUNTERSCROLLEN

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej – dzieciom o polskich barwach narodowych

Wywieszone na terenie Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej biało-czerwone flagi narodowe, modlitwa w intencji Ojczyzny oraz patriotyczna pogadanka ze zgromadzonymi w sanktuarium dziećmi - tak uczczono w Licheniu Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

„Flaga narodowa przypomina nam o miłości Ojczyzny” – mówił podczas południowej Mszy Świętej ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium. Przypomniał zebranym słowa bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego z 15.08.1967 r., gdy ten koronował cudowny obraz Matki Bożej Licheńskiej koroną papieską: „Powiedział przede wszystkim, że dla nas chrześcijan nie ma problemu, by miłować Boga i miłować Ojczyznę. Ci, którzy miłują Boga, będą miłować i dbać o Ojczyznę. Patrząc na wizerunek Matki Bożej Licheńskiej uczymy się miłować Ojczyznę. Cechą charakterystyczną tego wizerunku jest biały orzeł na piersiach Maryi. Ona przygarnia do swojego serca naszą Ojczyznę. Wtedy jest ona bezpieczna, bo blisko Jezusa w sercu Matki ” – podkreślił ksiądz kustosz.

 – Nasza miłość Ojczyzny ma być odpowiedzialna i solidarna, czego wyrazem jest troska o dobro wspólne oraz pomoc potrzebującym. Dzisiaj zdajemy egzamin z tej solidarnej miłości wobec narodu ukraińskiego. Jego dzielna obrona przed rosyjskim agresorem potrzebuje naszego wsparcia z modlitwą na pierwszym miejscu. Bo pokój jest Bożym darem i trzeba o niego prosić – zachęcał ks. kustosz.

Po Mszy św. o godz. 12.00 dzieci zgromadzone w bazylice otrzymały flagi narodowe a następnie wzięły udział w pogadance o znaczeniu polskich barw narodowych i historii polskiej flagi.

 – Miłość Bolesnej Królowej Polski wobec nas to staranie, byśmy byli blisko Jezusa i doświadczali Jego miłości. W historii naszego narodu to Maryja zawsze prowadziła nas do Jezusa. Aby Polska przetrwała i się rozwijała, nie tylko gospodarczo ale przede wszystkim duchowo trzeba, by kolejne pokolenia pielęgnowały miłość do Jezusa i kochały swoją Ojczyznę. Tej miłości trzeba uczyć w rodzinach. Wtedy Ojczyzna będzie tym miejscem, gdzie odnajdziemy szczęście i pokój, najlepsze warunki dla naszego życia  – podsumował ks. Kumala.

Po mszy obecne dzieci zebrały się na placu przed bazyliką. Tutaj zorganizowano dla nich spotkanie z panią Anną Pawlak, wieloletnią przewodniczką pracującą w sanktuarium, która opowiedziała im o znaczeniu polskich barw narodowych i historii naszej flagi.
Zebrani dowiedzieli się, że biało-czerwone barwy odwzorowują kolory polskiego godła, gdzie biały orzeł przedstawiony jest na czerwonym tle. Spotkanie wzbogaciły wierszyki i piosenki nawiązujące do barw narodowych. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały flagi Polski, z którymi zrobiły sobie wspólne zdjęcie przed pomnikiem św. Jana Pawła II.
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to okazja do tego, aby wspomnieć o tym, że na ogromnym placu przed bazyliką, na masztach powiewają flagi 47 państw znajdujących się (także częściowo) w Europie oraz flaga papieska.
Dwie z nich – polska i ukraińska – zawieszone zostały już w pierwszych dniach rosyjskiej agresji na znak naszej solidarności z narodem ukraińskim. Wśród flag europejskich jest także – opuszczona do połowy – flaga Federacji Rosyjskiej. Jest to znak wstydu dla Rosji i bólu z powodu prowadzonej wojny oraz wezwanie do jej zakończenia. Ponadto, gest ten zwraca uwagę na to, że nawrócenie serc agresorów jest drogą do pokoju.

Teile den Beitrag