ZUFLUCHT
MUTTER UNSERER FLECHEN
DIE TRAURIGE KÖNIGIN VON POLEN

RUNTERSCROLLEN

W drogę z Chrystusem. Rekolekcje o Eucharystii

Rekolekcje o Eucharystii są przestrzenią do wyprawy przez życie z Jezusem Chrystusem – w pierwszy weekend marca w drogę wyruszyło 17 uczestników w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Rekolekcje są poświęcone, jak słyszymy podczas każdej Mszy św., tajemnicy naszej wiary. Eucharystia uobecnia wydarzenia związane z życiem Jezusa Chrystusa, które są dla nas najważniejsze. Szczególnie dzisiaj potrzebujemy sposobu funkcjonowania Chrystusa i uczenia się Jezusa poprzez Eucharystię. Stąd też tytuł: „Eucharystia – studnia bez dna i przepis na życie” – wyjaśnia ks. Sławomir Homoncik MIC, prowadzący rekolekcje.
 
Rekolekcje składają się z dwóch części: mistagogicznej, która wyjaśniała znaki i symbole Mszy św. oraz drugiej, prowadzącej uczestników rekolekcji do spotkania z Chrystusem.
 
– Prowadzę te rekolekcje już jakiś czas i każde rekolekcje, mimo, że są poświęcone Eucharystii, mają swój temat, nie do końca ukryty, ale i nie oficjalny. Jakby rekolekcje o Eucharystii stanowiły pretekst, który Pan Bóg tworzy dla ludzi. Uczestnicy słuchają o Eucharystii, ale jestem przekonany, że Pan Jezus robi to, co słuszne w życiu ludzi, którzy przyjeżdżają. Jeśli ktoś chce przejść drogę z Jezusem Chrystusem działającym w jego życiu, spędzić z Nim czas, to rekolekcje o Eucharystii są przestrzenią do takiej wyprawy – mówi ks. Homoncik.
Agnieszka z północnej Wielkopolski, przyznała, że rekolekcje to czas oderwania od codzienności. – Przygotowaniem do Eucharystii jest wszystkim, co przeżywamy na co dzień. Bardzo ważne jest, by umieć odnaleźć się w naszym powołaniu tu i teraz, a nie żyć w przeszłości lub przeszłości. Porusza mnie tu wszystko. Mam jakąś wiedzę, ale żeby ją zastosować, trzeba się najpierw zatrzymać i robić małe kroczki. Rozmowa we wspólnocie, dzielenie się doświadczeniem pokazuje, że nie możemy zaprzestać naszego rozwoju duchowego podkreśliła uczestniczka Agnieszka.
 
Rekolekcje „Eucharystia – studnia bez dna i przepis na życie” organizowane są już od dekady. Kiedy dużym zainteresowaniem cieszyły się rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej, księża marianie postanowili, że warto zaproponować dla pielgrzymów kontynuację, bo spowiedź nie jest celem, ale podprowadzeniem pod pełne uczestnictwo w Eucharystii.
Zapisy na rekolekcje przyjmowane są w Biurze Obsługi Pielgrzyma codziennie, w godz. 8.00-16.00.
Zgłoszenia można również dokonać za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail: lichen@lichen.pl.

Teile den Beitrag