ZUFLUCHT
MUTTER UNSERER FLECHEN
DIE TRAURIGE KÖNIGIN VON POLEN

RUNTERSCROLLEN

Wdzięczni samorządowcom – Dzień Samorządu Terytorialnego w licheńskim sanktuarium

W Dzień Samorządu Terytorialnego Mszę św. w intencji Powiatu Konińskiego sprawował ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

W świętowaniu w bazylice licheńskiej wziął udział Stanisław Bielik, starosta koniński oraz wójtowie, burmistrzowie oraz radni gminni i powiatowi. W ostatnią sobotę maja do Matki Bożej Licheńskiej pielgrzymowało też wiele grup dzieci pierwszokomunijnych z całej Polski. – Najpiękniejsza świątynia na całym świecie jest w waszym sercu, podczas każdej Eucharystii Chrystus do nas przychodzi. Każdy z nas jest najpiękniejszy dla Pana Boga – zwrócił się w homilii do dzieci kustosz sanktuarium i zachęcił do wyrażenia wdzięczności Bogu, rodzicom i rodzicom chrzestnym oraz księżom w parafii za towarzyszenie w przyjmowaniu sakramentu.

– Dziś chcemy powiedzieć dziękuję także naszym samorządowcom, którzy pracują w samorządzie terytorialnym. Kim jest samorządowiec, który służy w naszej małej ojczyźnie? Samorządowiec to ktoś, kto jest kochany przez Pana Boga. Aby służyć innym, musimy czuć się kochani, bo to Bóg jest źródłem miłości. Podczas Eucharystii umacniamy świadomość, że jesteśmy kochani przez Pana Boga. Samorządowiec to także człowiek mądry ludzkim doświadczeniem. Mądrość życiowa to odkrycie tego, co naprawdę ważne, ale także pokora i kierowanie się zasadami moralnymi. Samorządowiec to ktoś wrażliwy na potrzebujących, odpowiedzialny za powierzone zadania, dotrzymujący słowa oraz obdarzony zaufaniem. Samorządowiec to człowiek odwagi – mówił ks. Kumala.

Przypomniał, że bł. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, podczas koronacji cudownego obrazu w 1967 r. mówił, że Matka Boża Licheńska jest Patronką ziemi konińskiej. Samorządowcy w licheńskim sanktuarium otrzymali ikonę Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski, by przypominała, że Maryja czuwa, wspiera i przybliża do Pana Boga. – Niech wasza służba owocuje miłością do Pana Boga, wypełnieniem sensu swojego życia. Myślę, że takie odczytanie obecności w sanktuarium będzie najpiękniejsze – stwierdził kustosz sanktuarium. Zaznaczył, że tradycja pielgrzymowania mieszkańców ziemi konińskiej do licheńskiego sanktuarium sięga połowy XIX w., kiedy na uroczystościach gromadziło się nawet do 20 tys. pielgrzymów.

Po Mszy św. świętowanie zakończyło wspólne zdjęcie, a także wręczenie nagrody dla najlepszego samorządowca. Wszyscy okazali się zwycięzcami, ponieważ zyskali zaufanie mieszkańców i wypełniają swoją misję służby ludziom najlepiej jak potrafią. – Trzeba mieć świadomość pracy na rzecz społeczeństwa, w tym przypadku to samorząd powiatowy. Starałem się budować tę świadomość przez cały okres mojej pracy i być blisko ludzi, wsłuchiwać się w ich problemy – mówił Stanisław Bielik, starosta koniński. – Współpracując z samorządami wojewódzkim i gminnymi udaje się rozwiązać wiele spraw. Pamiętamy o oświacie, drugim ważnym obszarem jest opieka społeczna. Bardzo aktywnie wspieramy rodziny oraz dzieci, które pozbawione są opieki rodzicielskiej – na terenie naszego powiatu nie ma domu dziecka dzięki całodobowej pracy Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie – dodał. – Niezmiernie się cieszę, że dzień samorządowca został zauważony przez kustosza licheńskiego sanktuarium. Tym bardziej jest dla mnie istotne, że mogliśmy spotkać się w tym ważnym miejscu dla powiatu konińskiego, pomodlić się u Matki Bożej Licheńskiej – stwierdził starosta koniński.

Zainteresowani samorządowcy skorzystali z możliwości odwiedzin w Muzeum im. ks. Jarzębowskiego w Licheniu, apartamentach papieskich oraz podziwiania okolicy z lotu ptaka, czyli wieży bazyliki licheńskiej.

Teile den Beitrag