SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

XII Ogólnopolska Pielgrzymka Kół Gospodyń Wiejskich i innych Organizacji Kobiecych

Mimo niesprzyjającej pogody w sobotnie popołudnie, 10 września członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z całego kraju rozpoczęły swoje coroczne spotkanie w Licheniu. Pielgrzymkę otworzył jarmark kulturowy, podczas którego można było zapoznać się z działalnością Kół Gospodyń Wiejskich oraz nabyć wysokiej jakości żywność i inne produkty pochodzące od lokalnych producentów.

W niedzielę, 11 września głównym punktem zjazdu była uroczysta Msza św. sprawowana w bazylice przed obrazem Matki Bożej Licheńskiej o godz. 12.00. Na Eucharystię gospodynie udały się do licheńskiej świątyni w barwnym korowodzie.
 
– Dajecie znak temu, co jest istotne dla Sanktuarium Licheńskiego – mówił ks. Janusz Kumala MIC do uczestniczek 12. Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich – że ważne jest piękno i różnorodność, zakorzenienie w polskiej ziemi. Matka Boża Licheńska, Bolesna Królowa Polski, Patronka szczęścia rodzinnego, która przygarnia nas wszystkich, sama jest Gospodynią z Nazaretu, żoną i matką. Polska Gospodyni jest znakiem szczególnie dostrzeganym przez Matkę Bożą Licheńską – podkreślał w homilii ksiądz. kustosz.
 
– Koła Gospodyń Wiejskich wszędzie są obecne. Dbają o wszystko. Troszczą się o to, co nazywamy ogólnie folklorem, o tradycję lokalną, by jej nie zatracić, nie zapomnieć o zwyczajach i obrzędach tej małej ojczyzny, z której pochodzą. Jest to ważne w przekazie tym młodym pokoleniom, które nie pamiętają o przeszłości. Umieć pokazać tę przeszłość i piękno tradycji danego regionu jest trudne ale niezwykle potrzebne i ważne! W tym uczestniczą Koła Gospodyń Wiejskich. Dbają o swoją i innych tożsamość duchową. Trudno wyobrazić sobie uroczystość religijną bez ich obecności, zaangażowania, modlitwy – mówił ks. Kumala.
 
– Aby służyć innym trzeba najpierw umieć służyć samemu sobie. Robimy to, gdy dbamy, by Pan Bóg mieszkał w naszym sercu. Dzisiejsza Ewangelia pokazuje postawę Boga zatroskanego o nas, który na każdego indywidualnie patrzy z nieskończoną miłością. Nie wartościuje. Jest zakochany w każdym z nas. Troszczy się o nasze bezpieczeństwo, szuka nas, gdy się zagubimy.
Tu, w Licheniu, jest ogromna radość! Jeśli z jednego grzesznika, który się nawróci, całe niebo się raduje – w bazylice całe tłumy przychodzą do konfesjonałów! Wszyscy jesteśmy zaproszeni, by odkryć, że On na prawdę nas kocha. Niech to spotkanie z Bogiem, który objawia się na kartach Pisma Świętego, będzie inspiracją do przemiany życia – mówił zakonnik.
 
Liturgii swoim śpiewem towarzyszyły zespół Dąbkowiacy oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Górna w diecezji kieleckiej.

Teile den Beitrag