ZUFLUCHT
MUTTER UNSERER FLECHEN
DIE TRAURIGE KÖNIGIN VON POLEN

RUNTERSCROLLEN

72. Nationalversammlung der Pastoren des Liturgischen Dienstes

Przedstawiciele niemal wszystkich diecezji, księża odpowiedzialni za służby liturgiczne, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych oraz członkowie Ruchu Światło-Życie wzięli udział w 72. Ogólnopolskim Zebraniu Duszpasterzy Służby Liturgicznej

Moc Boża zaczyna się realizować, gdy człowiek na ten dar się otworzy. Nie możemy podjąć zadania inaczej niż usłyszawszy Ducha Świętego, otwierając się na Jego działanie. Jako duszpasterze odpowiedzialni za poprowadzenie innych w wierze, tym bardziej musimy mieć świadomość, ze nie tylko powinniśmy o tym wiedzieć, ale także podjąć i wykonać – naśladować Matkę Najświętszą

Arcybiskup Józef Górzyński, przewodniczący Podkomisji ds. Służby Liturgicznej, 3 listopada 2021 r.
Zebranie odbyło się 3-4 listopada w licheńskim sanktuarium. Tematem spotkania było świętowanie niedzieli w czasie i po pandemii. Podczas jednej z Eucharystii odnowiono akt zawierzenia członków służby liturgicznej Niepokalanemu Sercu Matki Najświętszej. Organizatorem spotkania w którym wzięło udział ok. 65 osób była Podkomisja ds. Służby Liturgicznej Komisji Episkopatu ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
 
Pierwszego dnia spotkania zebrani mieli okazję wysłuchać kilku prelekcji. Ks. prof. dr. hab. Jana Klinkowski z Legnicy opowiadał o biblijnym znaczeniu dnia świętego. Ks. dr Przemysław Szewczyk z Łodzi przedstawił rozwój świętowania niedzieli w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Ks. dr Henryk Zieliński, redaktor naczelny Tygodnika „Idziemy”, opowiadał o przeżywaniu niedzieli w parafiach i rodzinach w okresie ograniczeń związanych z pandemią. Bp Szymon Stułkowski (Poznań) przedstawił świętowanie niedzieli jako stare i nowe zadanie duszpasterskie, nawiązując do społecznych i kulturowych aspektów świętowania Dnia Pańskiego.
 
Wieczornej Eucharystii, którą w środę w bazylice koncelebrowało ponad 50 duchownych, przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, Przewodniczący Podkomisji ds. Służby Liturgicznej. Wśród ponad 50 duchownych koncelebrujących liturgię był także m. in. bp Adam Bałabuch, członek Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski. W imieniu Zgromadzenia Księży Marianów sprawujących opiekę nad sanktuarium, powitał ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz Sanktuarium.
Kapłani zgromadzeni na wieczornej Eucharystii w bazylice, 3 listopada 2021 r.
W swojej homilii bp Górzyński podkreślał istotę gotowości współpracy z Duchem Świętym. „Moc Boża zaczyna się realizować, gdy człowiek na ten dar się otworzy. Nie możemy podjąć zadania inaczej niż usłyszawszy Ducha Świętego, otwierając się na Jego działanie. Jako duszpasterze odpowiedzialni za poprowadzenie innych w wierze, tym bardziej musimy mieć świadomość, ze nie tylko powinniśmy o tym wiedzieć, ale także podjąć i wykonać – naśladować Matkę Najświętszą” – mówił arcybiskup nawiązując do zadania stojącego aktualnie przed Kościołem podczas prac synodalnych.
Na zakończenie liturgii przed wizerunkiem Matki Bożej Licheńskiej wyrażono swoje zawierzenie się pod Jej opiekę. Uczestnicy spotkania prosili, by Maryja uczyła otwierać się na Ducha Świętego, rozpoznawać wolę Bożą i wypełniać wynikające z niej działania.
Prosili o moc Bożą, która pomoże wcielać w życie to, co od Boga pochodzi i jest Jego zamysłem. „Wyproś nam u Boga serce czyste, gorliwość w służbie Bogu i posłuszeństwo Kościołowi w sprawowaniu świętej liturgii” – modlili się duszpasterze.
Drugi dzień spotkania poświęcono na pracę w grupach. Uczestnicy zostali zaproszeni, by zastanowić się nad tym, jak można podjąć problematykę świętowania niedzieli m. in. w diecezjach i parafiach oraz co uczynić, aby rok duszpasterski poświęcony tematowi: „Eucharystia celebrowana” przyczynił się do ożywienia zaangażowania w służbę liturgiczną dzieci, młodzieży i dorosłych.

Text und Fotos: Sanctuary Press Office

Teile den Beitrag

Auf facebook teilen
Auf twitter teilen
Auf linkedin teilen
Auf pinterest teilen
Auf print teilen
Auf email teilen
x