SANCTUARY
OUR LICHEN'S MOTHER
THE SORROWFUL QUEEN OF POLAND

SCROLL DOWN

Festiwal „Basilica Sonans” – koncert organowy Marka Kudlickiego. Niedziela, 4 lipca 2021 r.

Marek Kudlicki, wykonawca kolejnego koncertu organowego w ramach III Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Muzyki Organowej "Basilica Sonans"

Marek Kudlicki ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Lublinie poczym rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Joachima Grubicha oraz dyrygentury prof. Krzysztofa Missony. Brał udział w kursie mistrzowskim w Mechelen (Belgia), prowadzonym przez prof. Flor Petersa. Dalsze studia odbywał w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, w klasie koncertowej prof. Hansa Haselböcka.
Laureat I nagrody oraz nagrody specjalnej Ministerstwa Kultury i Sztuki na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krakowie w roku 1973.
Jego trasy koncertowe prowadziły do niemalże wszystkich krajów Europy, wielokrotnie do Stanów Zjednoczonych i Kanady, Ameryki Południowej, Afryki Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Hong Kongu, Japonii, Korei Płn., Singapuru, Malezji i Tajwanu. 
Występował na znanych międzynarodowych festiwalach oraz w czołowych ośrodkach muzycznych (Sztokholm, Londyn, Wiedeń, Sydney, Wellington, Nowy Jork, Minneapolis, Bogota, Buenos Aires). Swój kunszt wykonawczy prezentował w tak renomowanych salach koncertowych jak Filharmonia Krakowska, Sala Luis Angel Arando w Bogocie, Cleveland Museum of Art, Roy Thompson Hall w Toronto, Sejong Cultural w Seulu, National Concert Hall w Taipei. 
Propagator polskiej muzyki organowej. W 2020 roku otrzymał Odznakę Honorową „Bene Merito” nadaną przez Ministra Spraw Zagranicznych za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
 
Marek Kudlicki, Basilica Sonans 2021
Podczas koncertu artysta zaprezentował m. in. suitę tańców z XVI-wieczej Tabulatury Jana z Lublina, Pièce héroïque d-moll op.128 Marco Enrico Bossi’ego czy preludium „Adoremus” Feliksa Nowowiejskiego op. 31 nr. 2. Zabrzmiał także Ricercar (eolski) niderlandzkiego organisty, kompozytora Jana Pieterszoona Sweelinck, którego 400. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku.

Text: Sanctuary Press Office

Na kolejny  koncert zapraszamy słuchaczy do bazyliki w niedzielę 11 lipca 2021 r. na godz. 14.30.
Kolejnym wykonawcą będzie Arkadiusz Bialic z Krakowa. Usłyszymy utwory skomponowane przez Jana Sebastiana Bacha, Césara Francka, Mieczysława Surzyńskiego oraz Ferenca Liszta.

Also read:  Organ concerts

Podziel się wpisem