SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Dzień Pokuty – dar serca dla Boga

W pierwsze piątki miesiąca sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, podobnie jak wiele wspólnot w Polsce i na świecie, przeżywa szczególny czas modlitwy, adoracji i pojednania – Dzień Pokuty. Jest to dzień, który w wyjątkowy sposób zaprasza wiernych do duchowego zatrzymania się i otwarcia na miłosierne Serce Jezusa.

W świecie pełnym pośpiechu i rozproszenia coraz bardziej odczuwalna staje się potrzeba wewnętrznego oczyszczenia i powrotu do źródła. Dzień Pokuty to odpowiedź Kościoła na tę duchową tęsknotę – to czas, który pomaga zrezygnować z rutyny, by doświadczyć obecności Boga w ciszy, modlitwie i sakramentach.

W licheńskim sanktuarium obchody Jubileuszowego Dnia Pokuty rozpoczynają się w bazylice o godzinie 12:00 Mszą Świętą, która sprawowana jest w ciszy – bez organów. Ta forma liturgii ma głęboką symbolikę: to zaproszenie do umartwienia zmysłów i skierowania całej uwagi na słowo Boże. Cisza, która temu towarzyszy, staje się przestrzenią spotkania – nie z własnymi myślami, lecz z głosem Boga, który przemawia do serca.

O godzinie 17:00 w kościele św. Doroty sprawowana jest kolejna Eucharystia, po której wierni udają się w procesji do kaplicy Krzyża Świętego. Tam odbywa się nabożeństwo wynagradzające za grzechy przeciwko godności życia ludzkiego – zwłaszcza te, które ranią
świętość osoby: aborcja, eutanazja, przemoc czy obojętność wobec cierpienia. Wierni zanoszą wspólną modlitwę błagalną, ale także składają ofiarę duchową – wyraz miłości i pragnienia wynagradzania Bogu za zło obecne w świecie. Nie jest przypadkowe miejsce,
które zostało wybrane na modlitwę wynagradzającą. W pobliżu kaplicy Krzyża Świętego realizowane są dzieła miłosierdzia sanktuarium: Ośrodek Wsparcia Płodności NaProTechnologia, Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym oraz Hospicjum stacjonarne im. św. o Stanisława Papczyńskiego – miejsca wyjątkowe, które stają w obronie życia i tego życia strzegą od poczęcia do naturalnej śmierci.

Choć udział w takim dniu wymaga osobistego zaangażowania, wysiłku, a czasem rezygnacji z codziennych planów, nie jest on obowiązkiem, lecz zaproszeniem. To świadoma decyzja serca, by przyjść do Jezusa nie dlatego, że trzeba, ale dlatego że się kocha.

Modlitwa połączona z ofiarą – nawet najmniejszą – ma ogromną wartość duchową. Bóg patrzy na serce, a każda decyzja, by oddać Mu swój czas i uwagę, otwiera przestrzeń na Jego łaskę. To doświadczenie potwierdzają wierni, którzy od lat uczestniczą w pierwszopiątkowych nabożeństwach w sanktuarium. Wspólne przeżywanie pokuty i modlitwy przynosi duchową odnowę, pokój i nowe światło w codziennym życiu.

W Roku Jubileuszowym, szczególnym czasie łaski, zapraszamy wszystkich pielgrzymów i parafian do włączenia się w przeżywanie Dnia Pokuty w naszym sanktuarium. Niech będzie to czas wewnętrznego odrodzenia i prawdziwego spotkania z Miłosiernym Sercem Jezusa. Pierwszy piątek miesiąca to nie tylko tradycja – to duchowa przestrzeń wolności, pokory i zawierzenia. To dzień, w którym Bóg szczególnie zaprasza, by dać Mu swoje serce. W tej przestrzeni człowiek może prawdziwie stanąć w prawdzie o sobie – nie po to, by zostać osądzonym, ale by doświadczyć miłosierdzia, które leczy i podnosi. To także czas, gdy Serce Jezusa otwiera się szczególnie szeroko, by przyjąć wszystko, co kruche, zranione i zagubione – i przemienić to swoją miłością.

Moją ofiarą, Boże, duch skruszony; nie gardzisz, Boże, sercem pokornym i skruszonym. (Ps 51,19)

Teile den Beitrag