ZUFLUCHT
MUTTER UNSERER FLECHEN
DIE TRAURIGE KÖNIGIN VON POLEN

RUNTERSCROLLEN

Dumni z patrona – Pielgrzymka Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Wysokiem

Starać się być dobrym i uczciwym, strzec honoru i dobrego imienia szkoły, szanować nauczycieli, przełożonych i rodziców, uczyć się tego, co piękne i mądre oraz kochać Ojczyznę – ślubowało w bazylice licheńskiej 25 pierwszoklasistów. Ślubowanie uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Wysokiem odbyło się 16 października. Społeczność placówki po raz 28. pielgrzymowała do licheńskiego sanktuarium z okazji rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. W Licheniu wzięli udział we Mszy Świętej, powierzając Bolesnej Królowej Polski swoje intencje.

– Naszego patrona mamy zawsze w sercach. Staramy się realizować jego nauki. Są one też wplecione w założenia programu profilaktyczno-wychowawczego szkoły. Organizujemy konkursy związane z postacią świętego patrona. Uczestniczymy w życiu liturgicznym parafii, a w ubiegłym tygodniu byliśmy w Częstochowie na pielgrzymce Rodziny szkół noszących im. Jana Pawła II – opowiadała w rozmowie z dziennikarzami sanktuaryjnego biura prasowego Elżbieta Bryl, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wysokiem.

Duża część uczestników 16-kilometrową trasę pokonała na pieszo. 150 uczniów wraz z rodzicami i dziadkami, absolwenci oraz 30 pracowników szkoły tuż przed godziną 13 powitał ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, przed licheńską bazyliką. Pielgrzymi modlili się podczas Mszy w kaplicy Trójcy Świętej w bazylice dolnej, którą odprawił ks. Wiktor Ignaczak, wikariusz parafii w Kramsku oraz katecheta szkoły w Wysokiem. Kapłan w homilii wyjaśniał, jak ważny jest czas pielgrzymowania. Podczas drogi rozważania różańcowe prowadzili nauczyciele, a podczas liturgii psalm responsoryjny zaśpiewała pani wychowawczyni klasy pierwszej, która składała ślubowanie.

– Nasz sposób przeżywania dnia patrona pokazuje, jak jedni drugim dajemy świadectwo. Tego właśnie uczył święty Jan Paweł II. Jestem niesamowicie dumny, że uczę w takiej szkole. Nie znam innej, w jakiej dzień patrona jest przeżywany w tak uroczysty sposób – mówił ks. Ignaczak podkreślając, że tego dnia Jezus Chrystus jest w centrum i zachęcając uczniów, by byli dumni ze swojego patrona i uczęszczania do szkoły jego imienia.

– Nasza szkoła jest wyjątkowa, bo nosi imię wyjątkowego człowieka, jakim był św. Jan Paweł II – mówiła Magdalena Nawrocka-Juszczyk, mama trojga uczniów ze szkoły w Wysokiem, w tym pierwszoklasisty, który w bazylice złożył ślubowanie. – Też ukończyłam tę szkołę. Pamiętam, jak ważny dzień był to dla mnie, gdy byłam dzieckiem. Pielgrzymowaliśmy do Lichenia wszyscy wspólnie, uczniowie i nauczyciele. W pielgrzymkę włączali się także rodzice. To był zawsze bardzo uroczysty dzień.

Szkoła Podstawowa w Wysokiem imię Papieża Jana Pawła II otrzymała 26 maja 1991 r. Ojciec Święty 10 lipca 1991 r. w Watykanie pobłogosławił kamień na rozbudowę szkoły. Osiem lat później św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski, będąc w Licheniu Starym, 7 czerwca 1999 r. poświęcił sztandar szkoły. Placówka jako jedna z pierwszych w Polsce przyjęła za patrona św. Jana Pawła II. Uczczenie rocznicy wyboru papieża Polaka w pielgrzymce zainicjował Andrzej Nowak, ówczesny dyrektor szkoły, a późniejszy wójt gminy Kramsk. Zwyczaj ślubowania pierwszych klas na sztandar szkoły wprowadzono w 2004, gdy w Wysokiem istniało jeszcze Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II. Dziesięć lat później tradycję przejęły pierwsze klasy szkoły podstawowej.

Teile den Beitrag