SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Licheńskie Muzeum w projekcie „Równi mimo wieku”

Muzealnicy z Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu odwiedzili II Liceum Ogólnokształcące im K.K. Baczyńskiego w Koninie.
Do konińskiej szkoły przyjechali na zaproszenie uczniów, którzy w ramach praktycznej, ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii” zorganizowali projekt społeczny skierowany dla seniorów.
Nastolatkowie realizując projekt „Równi mimo wieku” starają się uaktywnić starszych mieszkańców Konina i zintegrować ich z młodszymi. Seniorów zaprosili na cotygodniowe spotkania (czwartki, 16.00), które potrwają do 16 marca.
16 lutego odbyło się „spotkanie z historykiem”. Nasi muzealnicy opowiedzieli o Muzeum im. ks. Jarzębowskiego. Uczestnicy mogli dowiedzieć się o wystawach i najciekawszych eksponatach, a także zobaczyć iu dotknąć niektórych muzealnych obiektów:
– akwarelę namalowaną pzez Romualda Traugutta,
– pierwsze wydanie Pana Tadeusza,
– XVII karabelę.
– W ramach Olimpiady Zwolnieniu z teorii nie piszemy testu, ale przygotowujemy projekt społeczny. Jego tematem jest problam społeczny – integracja z seniowami, aktywizacja. Chodzimy do klasy humanistycznej i uwielbiamy historię. Nasza klasa bardzo chętnie się zaangażowała w projekt – opowiadają Wiktoria Kazuś i Bartosz Augustyniak, inicjatorzy.
 
– Młodzież przygotowała się do tego projektu doskonale, wykonali plan, program, przebieg, zorganizowali chętne osoby, m. in. skierowali się do Uniwerytetu Trzeciego Wieku czy swoich znajomych seniorów. Zadbali o to, by na każdym spotkaniu była kawa, herbata, słodki poczęstunek. Zorganizowali szkolną kawiarenkę, z której cały dochód przeznaczony jest na ich zakup słodkości. W Tłusty Czwartek poczęstowali seniorów pączkami – opowiada Aleksandra Kudła, wicedyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie. – Wspieramy ich, trzymamy kcuki, pomagamy, nie chcemy za bardzo ingerować, ale udzielamy potzrebnej pomocy. To ich projekt. Cieszy nas bardzo, że jest ich samodzielnym pomysłem. A trzeba podkreślić, że to są uczniowie klas pierwszych. Cieszy, że ktoś, kto dopiero przyszedł do szkoły jest na tyle odważny i samodzielny, nie boi się np. rozmawiać z osobami starsymi, zapraszać gości. Są pełni pomysłów.

Teile den Beitrag