ZUFLUCHT
MUTTER UNSERER FLECHEN
DIE TRAURIGE KÖNIGIN VON POLEN

RUNTERSCROLLEN

Niedziela Palmowa w Licheniu

Z palmami w dłoniach przybyli liczni pielgrzymi do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, by świętować ostatnią niedzielę Wielkiego Postu. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy i rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. Wierni, idąc w radosnej procesji, czczą zwycięstwo Chrystusa Króla i proszą, by sami mogli dojść do wiecznego Jeruzalem.

Główną Mszę Świętą w niedzielę, 24 marca w bazylice licheńskiej poprzedziła procesja z palmami. Wierni zebrali się u głównego wejścia do świątyni, gdzie miało miejsce poświęcenie palm. Tak przewidziane na dziś teksty liturgiczne wyjaśniają sens obchodów Niedzieli Palmowej: „Przez czterdzieści dni przygotowaliśmy nasze serca przez modlitwę, pokutę i uczynki chrześcijańskiej miłości. W dniu dzisiejszym gromadzimy się, aby z całym Kościołem rozpocząć obchód misterium paschalnego. Dzisiaj Chrystus wjechał do Jerozolimy, aby tam umrzeć i zmartwychwstać.” Wierni wspominając tego dnia Mękę Pańską, wyrażają nadzieję na udziału w zmartwychwstaniu Chrystusa.

Mszę Świętą odprawił ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium. Tego dnia w czasie Mszy odczytano obszerny fragment Męki Pańskiej według św. Marka. Na słowa obwieszczające śmierć Zbawiciela wszyscy w kościele klękali na chwilę zachowując milczenie. W homilii marianin zwrócił uwagę na to, że być może już jesteśmy osłuchani z opisem Męki Pana Jezusa, nie robi ona na nas wrażenia, gdy w obchodach Świętego Triduum Paschalnego braliśmy udział 20 czy 30 razy. Zauważył jednak, że to żywy Bóg ze swoją mocą i zbawieniem przychodzi do człowieka zatroskanego o swoją doczesność. Wobec zbawienia, z którym przychodzi Bóg można przejść obojętnie, bądź się nad nim zatrzymać, do tego ostatniego zachęcał ksiądz kustosz.

Kapłan podkreślił, jak ważne jest głębokie uczestnictwo w obrzędach paschalnych, ponieważ dotyczą wydarzeń, które dokonały się dla naszego zbawienia. Zachęcał, by zatrzymać się choć na chwilę rozważając Drogę Krzyżową Jezusa i zaświadczyć o tych wydarzeniach wobec innych. – Spróbujcie pokazać innym, którzy mogą być zagubieni, że dzieje się coś ważnego również dla ich życia – mówił.

W Niedzielę Palmową w bazylice oraz przed kościołem parafialnym w Licheniu Starym odbył się kiermasz wielkanocny. Cały dochód z niego zostanie przeznaczony na potrzeby Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego znajdującego się w sanktuarium. Można było na nim nabyć nie tylko palmy, ale także inne ozdoby wielkanocne oraz kartki świąteczne wykonane przez wolontariuszy.

Teile den Beitrag