ZUFLUCHT
MUTTER UNSERER FLECHEN
DIE TRAURIGE KÖNIGIN VON POLEN

RUNTERSCROLLEN

Przezwyciężyć ten ból w sercu – zakończyły się rekolekcje „Jak przeżyć żałobę”

W kolejnych rekolekcjach z cyklu "Jak przeżyć żałobę?", które tradycyjnie organizuje Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, wzięło udział kilkanaście osób z całego kraju. To właśnie w Licheniu, u stóp Matki Bożej, zapragnęły rozpocząć proces wychodzenia z bólu po stracie bliskiej osoby.

– „Przyjechałem z dużą obawą, ale i radością w sercu. Na początku tematy poruszane podczas spotkania były dla mnie trudne, skomplikowane. Ale zauważyłem, że otworzyła się w mojej głowie i moim sercu pewna przestrzeń; inne spojrzenie na temat żałoby. Te rekolekcje dają mi szansę i nadzieję na pogodzenie się ze śmiercią mojej żony i powrót do normalnego życia oraz funkcjonowania w świecie. Podczas pobytu w licheńskim sanktuarium czuję, że Matka Boża zajęła się mną i moim problemem. Czuję Jej bliskość i jestem spokojny, że z Jej pomocą uda mi się przezwyciężyć ten ból, który cały czas mam w sercu, choć minęły już 3 lata od śmierci mojej żony” – mówił pan Stanisław, uczestnik rekolekcji. Od śmierci żony Pan Stanisław spotykał się z wieloma psychologami, u których szukał pomocy, rady i wsparcia. Niestety, żaden nie był w stanie mu pomóc i dać ukojenia po stracie ukochanej małżonki. Jak sam przyznaje podczas rekolekcji w Licheniu poczuł, że rozpoczyna się w nim pewien proces, który pomoże mu w uporaniu się ze stratą.
 
 
Eine Workshop-Gruppe während des Retreats

Towarzyszymy im, gdyż często osoby, które doświadczają straty osoby ukochanej, zostają same ze sobą i swoim problemem. Dla nich już sama obecność wśród ludzi, którzy znajdują się w podobnej sytuacji sprawia, że czują się lepiej i mają świadomość, że nie są sami. Używanie sloganów takich jak: „czas leczy rany”, „dasz sobie radę” czy też „niedługo kogoś sobie znajdziesz” bardzo ich drażni. Na naszych rekolekcjach tego nie usłyszą. Spotykają się z otwartością, zrozumieniem. Wynika to z faktu, że rekolekcje prowadzi psycholog z doświadczeniem pracy w hospicjum. Dodatkowo obecność osoby duchownej sprawia, że rekolektanci mogą się otworzyć i pozbyć z serca wszystkich trosk i zmartwień, które zalegały głęboko w sercu – mówi ks. Zbigniew Borkowski MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie.

Retreat „Wie man die Trauer überlebt“ findet statt in Familienhilfezentrum in Licheń. Das Programm der Exerzitien umfasst neben Vorträgen und Workshops auch Heilige Messen. und Dienstleistungen und Konferenzen rund um das Thema Tod. Den Teilnehmern stehen ein Priester und ein Psychologe zur Verfügung. Sie können auch zur Beichte gehen.
Workshop-Gruppen bestehen aus maximal einem Dutzend Personen. Jeder Teilnehmer hat die Möglichkeit, seine schmerzhaften Erfahrungen und Erfahrungen zu teilen, sowie seine Geschichte zu erzählen.
Durch die Teilnahme an den Retreats öffnen Sie sich Gott und den Menschen gegenüber. Du wirst feststellen, dass das Gehen durch dieses dunkle Tal erfordert, dass du Leiden erkennst, Zeit für dich selbst aufwendest und anderen Menschen vertraust. Du wirst verstehen, dass du mehr Raum für die Liebe in dir schaffst, indem du etwas tust, das Schmerzen lindert. Sie werden lernen, dass es sich lohnt, um Hilfe zu bitten und sie zu nutzen, wenn sie angeboten wird. Du wagst es, mit der Hilfe Gottes und der Menschen die Mühsal der Trauer der Hoffnung auf ein zukünftiges Leben entgegenzugehen.
 
Zu den Exerzitien werden Menschen eingeladen, die seit mindestens sechs Monaten trauern.

Wenn Sie sich für Retreats interessieren, die vom Flechtenzentrum für Familien- und Suchthilfe organisiert werden, schauen Sie sich das Angebot des Zentrums an Hier oder rufen Sie (63) 270 81 32 an.

Stöbern Sie durch das Angebot an Retreats in der Wallfahrtskirche Unserer Lieben Frau von Licheń Retreat-Kalender

Text und Fotos: Sanctuary Press Office

Teile den Beitrag