SANCTUARY
OUR LICHEN'S MOTHER
THE SORROWFUL QUEEN OF POLAND

SCROLL DOWN

Przezwyciężyć ten ból w sercu – zakończyły się rekolekcje „Jak przeżyć żałobę”

W kolejnych rekolekcjach z cyklu "Jak przeżyć żałobę?", które tradycyjnie organizuje Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, wzięło udział kilkanaście osób z całego kraju. To właśnie w Licheniu, u stóp Matki Bożej, zapragnęły rozpocząć proces wychodzenia z bólu po stracie bliskiej osoby.

– „Przyjechałem z dużą obawą, ale i radością w sercu. Na początku tematy poruszane podczas spotkania były dla mnie trudne, skomplikowane. Ale zauważyłem, że otworzyła się w mojej głowie i moim sercu pewna przestrzeń; inne spojrzenie na temat żałoby. Te rekolekcje dają mi szansę i nadzieję na pogodzenie się ze śmiercią mojej żony i powrót do normalnego życia oraz funkcjonowania w świecie. Podczas pobytu w licheńskim sanktuarium czuję, że Matka Boża zajęła się mną i moim problemem. Czuję Jej bliskość i jestem spokojny, że z Jej pomocą uda mi się przezwyciężyć ten ból, który cały czas mam w sercu, choć minęły już 3 lata od śmierci mojej żony” – mówił pan Stanisław, uczestnik rekolekcji. Od śmierci żony Pan Stanisław spotykał się z wieloma psychologami, u których szukał pomocy, rady i wsparcia. Niestety, żaden nie był w stanie mu pomóc i dać ukojenia po stracie ukochanej małżonki. Jak sam przyznaje podczas rekolekcji w Licheniu poczuł, że rozpoczyna się w nim pewien proces, który pomoże mu w uporaniu się ze stratą.
 
 
A workshop group during the retreat

Towarzyszymy im, gdyż często osoby, które doświadczają straty osoby ukochanej, zostają same ze sobą i swoim problemem. Dla nich już sama obecność wśród ludzi, którzy znajdują się w podobnej sytuacji sprawia, że czują się lepiej i mają świadomość, że nie są sami. Używanie sloganów takich jak: „czas leczy rany”, „dasz sobie radę” czy też „niedługo kogoś sobie znajdziesz” bardzo ich drażni. Na naszych rekolekcjach tego nie usłyszą. Spotykają się z otwartością, zrozumieniem. Wynika to z faktu, że rekolekcje prowadzi psycholog z doświadczeniem pracy w hospicjum. Dodatkowo obecność osoby duchownej sprawia, że rekolektanci mogą się otworzyć i pozbyć z serca wszystkich trosk i zmartwień, które zalegały głęboko w sercu – mówi ks. Zbigniew Borkowski MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie.

Retreat "How to survive the mourning" takes place in Family Support Center in Licheń. The program of the retreat, in addition to lectures and workshops, includes Holy Masses. and services, and conferences devoted to the topic of death. The participants have a priest and a psychologist at their disposal. You can also go to confession.
Workshop groups are composed of a maximum of a dozen or so people. Each participant has the opportunity to share their painful experiences and experiences, as well as to tell their story.
By participating in the retreat, you will open yourself to God and people. You will find that walking through this dark valley requires you to face suffering, to devote time to yourself, and to trust other people. You will understand that by doing something that reduces pain, you are creating more space within yourself for love. You will learn that it is worth asking for help and using it when it is offered. You dare, with the help of God and people, to go through the toil of mourning towards the hope of a future life.
 
People who have been in mourning for at least six months are invited to participate in the retreat.

If you are interested in retreats organized by the Lichen Center for Assistance to Families and Addicted People, check the center's offer here or call (63) 270 81 32.

Browse through the offer of retreats at the Sanctuary of Our Lady of Licheń retreat calendar

Text and photos: Sanctuary Press Office

Podziel się wpisem