SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej

Aby uczcić Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej, już po raz piąty z licheńskiego hospicjum wyruszyła pielgrzymka do Kazimierza Biskupiego. 21 osób 14 października szło z intencjami dotyczącymi pacjentów i pracowników placówki, a także własnymi. Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta odprawiona w hospicyjnej kaplicy przez ks. Krzysztofa Jagodę MIC, kapelana hospicjum oraz ks. Piotra Klimeckiego MSF.

Wśród uczestników znaleźli się wolontariusze, pielęgniarki, a także jeden z oddziałowych lekarzy wraz z żoną. Celem dla pątników był pobernardyński zespół klasztorny w oddalonym o 18 kilometrów Kazimierzu Biskupim. W tamtejszym sanktuarium, którym opiekują się Misjonarze Świętej Rodziny przechowywane są relikwie Pięciu Braci Męczenników. W pielgrzymce wzięli udział trzej klerycy z Kazimierza Biskupiego wraz z ks. Piotrem Klimeckim MSF, prefektem seminarium, którzy na stałe współpracują z hospicjum.

Jedną z osób, która na pielgrzymkę do Kazimierza Biskupiego wyruszyła po raz pierwszy, była pani Iwona, która jest wolontariuszką od roku. – Od 12 lat jestem wdową. Pamiętam, jak to hospicjum się budowało. Od początku chciałam tutaj pomagać. Gdy usłyszałam o szkoleniu dla wolontariuszy hospicyjnych, dostałam skrzydeł i moje marzenie się spełniło – opowiadała wolontariuszka, dodając, że w drogę wyruszyła także w intencji chorego syna.

Wraz ze swoją małżonką na pielgrzymkę poszedł dr Jacek Czerniak, hospicyjny lekarz. – Naszym celem w przyszłym roku będzie przejście Drogi Świętego Jakuba w Portugalii. Ta trasa jest dla nas też trochę sprawdzeniem się, czy damy radę. Dzięki niej już dziś możemy wejść w przeżywanie drogi pielgrzymkowej.

Wśród uczestników były także nastolatki. Wiktoria na pielgrzymkę wybrała się z koleżanką, Martą. Siedemnastolatkę do wyruszenia zachęciła ciocia, która od lat jest stałą wolontariuszką hospicyjną. Obie młode kobiety nie raz już pomagały w akcjach zbierania środków dla placówki.

Dzień wcześniej, w piątek, 13 października, uczniowie klas VIII z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mąkolnie im. Pierwszej Kadrowej wzięli udział inauguracji akcji „Pola Nadziei”. Piętnaścioro nastolatków wraz z opiekunami i rodzicami posadziło cebulki kwiatów w hospicyjnym ogrodzie. Celem akcji, która swój finał ma wiosną, jest edukacja o opiece paliatywnej, zachęcanie do wolontariatu i zbiórka funduszy na rzecz bezpłatnej opieki hospicyjnej.

Uczniowie podstawówki w Mąkolnie do Lichenia przyjechali z inicjatywy rodzica jednego z uczniów.
– Jedna z mam opowiedziała o akcji sadzenia żonkili, a my jako wolontariusze stwierdziliśmy, że weźmiemy chętnie w niej udział. W naszej szkole jest to dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Uczniowie poświęcili swój czas wolny i przyjechali mimo zapowiadanego deszczu – opowiadała Iwona Szklarska, koordynatorka Szkolnego Koła Wolontariatu. Uczniowie należący do niego biorą udział w różnych zbiórkach, wspierali schroniska dla zwierząt, a ostatnio zebrali kolorowanki i kredki dla małych pacjentów oddziałów szpitalnych w Kole i w Koninie.

Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej obchodzony jest w drugą sobotę października. Temat święta w 2023 roku skoncentrowany był wokół społeczności wspierających. – Dla wszystkich hospicjów jest ważne, by wiedza o nich docierała do wielu odbiorców, by raz na zawsze znikały stereotypy, a hospicja mogły pomagać wszystkim, którzy tej specjalistycznej pomocy potrzebują – wyjaśnia Urszula Kulig, koordynatorka wolontariatu w Hospicjum im. św. o. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym.

Obecnie w Polsce działa ponad 500 podmiotów prowadzących opiekę paliatywną i hospicyjną. 132 z nich to hospicja pozarządowe. Zdecydowaną większość pacjentów stanowią osoby z chorobami nowotworowymi. Hospicjum w Licheniu działa od 2009 roku. Może przyjąć 24 pacjentów. Wyposażenie budynku jest w pełni profesjonalne, o najwyższym standardzie technicznym spełniającym wymogi opieki paliatywnej. Podopieczni są objęci opieką wykwalifikowanego personelu, w którego skład wchodzą lekarze różnych specjalności, pielęgniarki, opiekunowie, salowe, fizjoterapeuci, psychologowie, dietetyk, duszpasterze i wolontariusze. W hospicyjnej kaplicy każdego dnia jest odprawiana Msza św. Opieka dla chorych przebywających w licheńskiej placówce jest całkowicie bezpłatna.

Teile den Beitrag