SANCTUARY
OUR LICHEN'S MOTHER
THE SORROWFUL QUEEN OF POLAND

SCROLL DOWN

Pamiętamy i powinniśmy pamiętać! Lokalne obchody 104. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

104 lata temu na ulicach Poznania padły pierwsze strzały Powstania Wielkopolskiego. 27 grudnia 1918 roku po przyjeździe Ignacego Jana Paderewskiego rozpoczął się zryw, który zwrócił Polsce Wielkopolskę. Lokalne obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski pobłogosławieniem 104 metrowej flagi Polski.

104 rocznica powstania wielkopolskiego
Rozwinięciem biało-czerwonej flagi o długości 104 metrów uczczono 104. rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Podczas Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium,  modlili się przedstawiciele Fundacji Mielnica, Stowarzyszenia Miłośników Zabytkowych Pojazdów Mechanicznych Cywilnych i Wojskowych Zajezdnia oraz strzelcy z jednostki strzeleckiej w Koninie. Samorządowców konińskiego regionu reprezentował Ryszard Nawrocki, przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego.

– Gromadzimy się przed obliczem Tej, która jest Matką Kościoła, naszą Matką, Bolesną królową Polski. Przytula do swojej piersi białego orła, symbol Polski. Ten obraz chciałby powiedzieć, oto Maryjo, nasza Królowo jest przed Tobą Polska. Jesteśmy jako ci, którzy noszą Ojczyznę w naszym sercu. Znakiem tej miłości jest przede wszystkim nasze życie – mówił ks. Kumala patrząc na strzelców podtrzymujących długą na 104 metry biało-czerwoną flagę. W ten sposób w Licheniu uczczono 104. rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego (1918-19).

– Nadal pamiętamy o tym wydarzeniu. Nie żyje już żaden świadek, ale pamięć w nas pozostała, ponieważ jesteśmy wdzięczni pokoleniu, które przywróciło Wielkopolskę Polsce, w latach, gdy niepodległa, wolna Polska rodziła się po 123 latach zniewolenia.  Tęsknota za jednością, ojczyzną, polskością nie została zniszczona, pozostała w sercach. Gdy nadszedł czas odradzania się naszej Ojczyzny, również w Wielkopolsce, jesienią 1918 rozpoczęły się przygotowania, by wywalczyć tę niepodległość – opowiadał w homilii ksiądz kustosz, wspominając przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania i jego zaangażowanie w odzyskanie wolności.

– Trzeba było siłą wywalczyć niepodległość. Prawie we wszystkich wsiach i miasteczkach ludzie zaczęli przejmować administrację niemiecką, wyzwalać. Nie mogło być inaczej, przecież na ziemiach wielkopolskich, również w okolicach Lichenia, Kruszwicy, Gniezna rodziła się Polska przed wiekami. Tutaj powstawały zręby polskiej państwowości. Nie mogła ta ziemia pozostać poza granicami odradzającej się Polski – stwierdził marianin.

Znakiem nadziei na wolność i nowe czasy ks. Kumala nazwał objawienia Matki Bożej z 1850 r. – Matka Boża Licheńska przez kardynała Wyszyńskiego podczas koronacji cudownego obrazu została nazwana zwiastunką pokoju i jedności narodu. Za nimi tęsknimy w dzisiejszej Europie i na świecie. One są owocem relacji z Chrystusem. Jesteśmy w miejscu szczególnym w bazylice, która jest wotum narodu polskiego na rok 2000, jest dziełem wdzięczności Bogu za to, że jest Panem historii  i Maryi, która czuwa nad Wielkopolską. Czuwa nad naszą Ojczyzną Bolesna Królowa Polski.

Ks. Kumala zachęcał, by dziękować tym, którzy oddali życie za wolności naszego kraju i modlić się za bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Kustosz sanktuarium zaprosił do bazyliki na uroczystą Mszę Świętą, 16 lutego o godz. 12.00 w rocznicę zakończenia Powstania Wielkopolskiego. Słowa błogosławieństwa flagi wyrażały prośbę, byśmy jako Polacy Ojczyznę nosili w sercu, szanowali, kochali i dla niej żyli, a jeśli potrzeba i również dla niej umierali.

– Dziś w tej pięknej bazylice w Licheniu inaugurujemy lokalne obchody 104. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, jakże bardzo ważnego dla całej naszej Ojczyzny. Pamiętamy i powinniśmy pamiętać. Dziś już tych Wielkopolan nie ma. Ostatni zmarł w 2005 roku. To było jedyne zwycięskie powstanie. Ważne, by to młode pokolenie dzisiaj również przenosiło te wartości – podkreślił Ryszard Nawrocki, przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego.

104 rocznica powstania wielkopolskiego

Uczestnicy wraz ze 104-metrową flagą z Lichenia Starego poprzez region koniński i słupecki, wyruszyli do Poznania, gdzie uroczyste obchody rocznicowe trwać będą do późnych godzin popołudniowych.

Podziel się wpisem