SANCTUARY
OUR LICHEN'S MOTHER
THE SORROWFUL QUEEN OF POLAND

SCROLL DOWN

Anioł stróż – warsztaty pisania ikon w licheńskim sanktuarium

Głównym tematem październikowych warsztatów pisania ikon w licheńskim sanktuarium był anioł stróż. W rekolekcjach wzięło udział 19 osób.

Uczestnicy mogli wykazać się kreatywnością i wybrać różne przedstawienia aniołów, m.in. archaniołów Michała i Garbiela. – Nie stosujemy też jednakowych barw, zachęcam uczestników do przejęcia inicjatywy. Znalazło się tu kilka talentów – mówiła Janina Krauze, prowadząca warsztaty ikonopisarka.

Uczestnicy oprócz zajęć warsztatowych spędzali czas na nabożeństwach i pogłębiali swoją wiedzę nt. teologii ikony. Podczas konferencji ks. Paweł Skonieczny MIC przedstawił symbolikę ikony i jej znaczenie na przykładzie ikony „Trójca Święta” Rublowa. – Pisanie ikon to modlitwa, spotkanie z Panem Bogiem, porównywana do modlitwy Słowem Bożym. Ikonopisarz wyraża prawdy Boże obrazem, mówi się, że ikona to piąta Ewangelia, a także, że ikona to okno i drzwi do duchowej rzeczywistości – mówił ks. Skonieczny. Przypomniał też, że aniołowie są Bożymi posłańcami, a najistotniejsza jest wiadomość, którą niosą. – Natomiast anioł stróż to przewodnik i osobisty ochroniarz dany od Boga, by chronił duchowo każdego człowieka i doprowadził go do zbawienia – zaznaczył marianin. 

Kasia przyjechała na warsztaty pisania ikon z Londynu. Zainspirowała ją wystawa ikon w Bieszczadach, a kiedy po trzech latach dotarła na warsztaty do licheńskiego sanktuarium, okazało się, że prowadzi je właśnie ikonopisarka poznana w Bieszczadach. – Kiedyś bardzo lubiłam malować, ale odłożyłam tę pasję na wiele lat. Za pisaniem ikon stoi duchowość i modlitwa, od niedawna zaczęła mnie fascynować ich symbolika. W Anglii nie są prowadzone takie warsztaty, dlatego trafiłam do Lichenia – mówiła Kasia.

Jola i Gosia już raz były na podobnych warsztatach i po dwóch latach znów zapisały się na warsztaty pisania ikon. Ich przygoda z ikoną rozpoczęła się naturalnie, obserwowały różne wizerunki, ale też znajomi dzielili się z nimi swoimi zainteresowaniami. – Po pierwszych warsztatach pisałyśmy ikony samodzielnie. Ja napisałam 10 ikon, a koleżanka osiem – opowiedziała Jola. – Traktujemy ten wyjazd jako rekolekcje, a samo pisanie ikon to modlitwa. Wymaga skupienia i uczy pokory przy ewentualnych poprawkach – mówią uczestniczki.

Ostatnie w tym roku warsztaty pisania ikon w licheńskim sanktuarium odbędą się w dniach 23-26 listopada. Zapraszamy!

Podziel się wpisem