SANCTUARY
OUR LICHEN'S MOTHER
THE SORROWFUL QUEEN OF POLAND

SCROLL DOWN

Flag Day of the Republic of Poland

2 maja w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej był okazją do okazania uczuć patriotycznych. W bazylice modlono się w intencji Ojczyzny, a przed świątynią odbyła inscenizacja patriotyczna i rozwinięto 50-metrową biało-czerwoną flagę.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiono 20 lat temu, 20 lutego 2004 roku. Wybór daty nie był przypadkowy. 2 maja to czas, gdy szczególnie towarzyszy nam patriotyczna refleksja – w przeddzień Święta Narodowego Trzeciego Maja. Głównej Mszy Świętej tego dnia w bazylice licheńskiej przewodniczył ks. Adam Stankiewicz MIC, przełożony tutejszej wspólnoty zakonnej księży marianów.

W homilii ks. Stankiewicz przypomniał, że Jezus przyszedł na świat z miłości do człowieka, we wszystkim będąc posłusznym Ojcu. – Bóg nie kalkuluje. Syn Boży oddał się w ręce ludzi i pozwolił przybić się do krzyża – mówił marianin, pytając, czy bylibyśmy w stanie poświęcić to, co mamy i kochamy, i co ma dla nas najwyższą wartość.

– Dzisiejsze Słowo zachęca nas do tego, aby zachować Jezusa w sercu. Jest to miłość objawiona wobec grzesznika, czyli każdego z nas. Prośmy, abyśmy żyli tą miłością każdego dnia. Jeśli kochasz Chrystusa – zrób najpierw pierwszy krok w stronę swojego bliźniego – zachęcał zakonnik.

Po Mszy Świętej dzieci mogły wziąć udział w inscenizacji przygotowanej specjalnie z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Legendę o powstaniu państwa polskiego najmłodszym przedstawiła Emilia Dębińska, a trzech pielgrzymów wcieliło się w role legendarnych: Lecha, Czecha i Rusa. Animatorka zaprosiła dzieci wraz z rodzicami do improwizacji ruchowych. Pojawiły się patriotyczne piosenki i wiersze. – Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami – mówiła, nie kryjąc wzruszenia. Dzieci dowiedziały się też, że Matka Boża czczona jest w Licheniu jako Bolesna Królowa Polski, ponieważ objawiała się trzymając białego orła i tak też ukazana jest na licheńskim wizerunku. Na zakończenie najmłodsi otrzymali flagi Polski, które mogli zabrać do domów, manifestując swoje przywiązanie do barw narodowych.

W trakcie spotkania rozwinięto 50-metrową białoczerwoną flagę. Przed świątynią trzymało ją kilkadziesiąt osób, z różnych stron naszego kraju. – To tak, jakby cała Polska przyniosła tę biało-czerwoną flagę do Matki Bożej Licheńskiej – zauważył ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz sanktuarium.

– Planowaliśmy wizytę w Licheniu, bo przyjeżdżamy tu co jakiś czas, jednak nie wiedzieliśmy, że trafimy na takie wydarzenie – wyznali Agnieszka i Krzysztof, którzy spod Pleszewa przyjechali z dziećmi, Mateuszem i Olą. Ich dzieci wzięły udział w patriotycznej inscenizacji przed bazyliką. – Bardzo się z tego cieszymy. W naszej okolicy nie ma takich uroczystości skierowanych do dzieci. To świetne przeżycie, gdy bierze się w nim udział w większym zgromadzeniu.

Usłyszana tydzień wcześniej zapowiedź patriotycznego spotkania zachęciła do przyjazdu z dziećmi Tomasza i Annę z Poznania. – Przede wszytym przyjeżdżamy dla Matki Bożej Licheńskiej. Przy okazji mogliśmy razem z dziećmi uczestniczyć w inscenizacji przedstawiającej historię Polski i naszych barw narodowych. Myślę, że to świetny sposób na przekazanie ważnych informacji dzieciom w sposób atrakcyjny i luźny. Wartości narodowe w Licheniu są pielęgnowane i dzieci otrzymują ważną wiedzę w pigułce – mówił Tomasz zadowolony z inicjatywy przygotowanej z myślą o najmłodszych.

Obecność 50-metrowej flagi była możliwa dzięki członkom Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Zabytkowych Cywilnych i Militarnych „Zajezdnia”. Nieśli ją także członkowie Jednostek Strzeleckich 4150 i 4111. Jest to jedynie część flagi zaprojektowanej i skonstruowanej przez Andrzeja Obalskiego, prezesa Fundacji Mielnica. Została uszyta w prowadzonym przez fundację Zakładzie Pracy Chronionej zatrudniającym osoby z niepełnosprawnościami. 12 maja flaga ponownie pojawi się w Licheniu Starym podczas obchodów 161. rocznicy Powstania Styczniowego.  

Podziel się wpisem