SANCTUARY
OUR LICHEN'S MOTHER
THE SORROWFUL QUEEN OF POLAND

SCROLL DOWN

Czterogłosowy Chór Bazyliki Licheńskiej "Stabat Mater" rozpoczął próby w listopadzie 2018 roku, powstając z inspiracji ks. Janusza Kumali MIC, ówczesnego kustosza Sanktuarium. Zespół pod dyrekcją Jacka Hyżnego ubogaca przebieg uroczystych liturgii sprawowanych w największej świątyni w Polsce, stale rozwijając się i rozrastając.

Próby chóru odbywają się dwa razy w tygodniu. W twórczej, radosnej i otwartej atmosferze spotykają się osoby pochodzące z różnych miejscowości, środowisk, w różnym wieku. Łączy ich jednak pasja, dzięki której odnajdują wspólny, uniwersalny język, jakim jest muzyka. Zapytani o chór, bez wahania odpowiadają, że jest jak rodzina. Zawarte w zespole znajomości często wykraczają poza salę prób, a chórzyści są dla siebie wsparciem także na co dzień. Tutaj znalazłam przyjaciół, radość i pasję – zapewnia Kasia, jedna z chórzystek, która, choć znalazła się w chórze za sprawą zbiegu okoliczności, nie wyobraża sobie już, by mogła w nim nie śpiewać.

Nazwa chóru – Stabat Mater (dolorosa) oznacza po łacinie dosłownie „Stała Matka (bolejąca)”. Nawiązuje do tytułu jednej z najbardziej znanych sekwencji wielkopostnych. Przywołuje obraz Matki Bożej stojącej pod krzyżem i opłakującej śmierć swojego Syna. Nazwa jest nieprzypadkowa – Matka Boża Licheńska jest czczona jako Bolesna – Ta, która trwała przy Ukrzyżowanym, ucząca pielgrzyma głębokiego wymiaru Krzyża. Również chabrowy kolor sukni chórzystek ma znaczenie – nawiązuje nie tylko do maryjnego koloru niebieskiego, ale także do oryginalnego odcienia tła licheńskiego Cudownego Obrazu.

Aby dołączyć do chóru, nie trzeba posiadać wykształcenia muzycznego czy umiejętności czytania nut. Zapraszamy młodzież od 15 roku życia i dorosłych – zapewnia Jacek Hyżny, dyrektor zespołu. Dyrygent będący także organistą licheńskiej bazyliki, ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. Dyrygentury chóralnej i emisji głosu oraz dyrygentury symfonicznej uczył się w klasie prof. dr. hab. Stanisława Krawczyńskiego. Jest także absolwentem studiów podyplomowych Dyrygentury Chóralnej i Emisji Głosu oraz studiów licencjackich Dyrygentury Symfoniczno-Operowej na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Studiuje dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. dr. hab. Mirosława Jacka Błaszczyka na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Sanktuaryjny chór jest także miejscem rozwoju. Śpiew dla chórzystów  czymś więcej niż tylko wykonawstwem. Zespół regularnie bierze udział w warsztatach dotyczących emisji głosu. Zajęcia dla śpiewaków prowadziły m. in. dr Joanna Łukaszewska (wykładowca UMFC, pedagog wokalna, z dorobkiem 14 płyt CD z partiami solowymi, za które otrzymała m.in. dwukrotnie nagrodę Fryderyka, uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”), dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny (jedna z najbardziej uznanych dyrygentek chóralnych w Polsce i Europie z ogromnym dorobkiem artystycznym, nagrodzona m. in. Srebrnym Medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, dwukrotna zdobywczyni Fryderyka, programowany przez nią projekt „Akademia Chóralna” otrzymał nominację do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej”).

Dyrektor zespołu w czasie prób wskazuje śpiewakom sposoby interpretacji dzieła muzycznego. Utwory, które można później usłyszeć w bazylice, mają wprowadzać w kontemplację, refleksję bądź radosne wychwalanie i wielbienie Boga. Chór towarzyszy w modlitwie pomagając uczestnikom liturgii przeżyć jak najgłębiej wydarzenie, jakim jest Eucharystia.
Chór wykonuje utwory a capella jak i z towarzyszeniem organów – wtedy zespołowi akompaniują absolwenci i wykładowcy polskich uczelni muzyczni, grając na największych organach kraju. W repertuarze Chóru znajdują się zarówno utwory współczesnych kompozytorów (Henryka Jana Botora, Pawła Bębenka, Andrew Lloyd Webbera, Andrzeja Nikodemowicza) jak i dawnych, polskich (Wacława z Szamotuł, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wincentego z Kielczy) oraz zagranicznych (Wolfganga Amadeusza Mozarta, Georga Haendla, Maurice Durufle’a, Cesara Francka).

Wy jesteście na swój sposób posłani, aby szerzyć Bożą radość i przez wasz śpiew ukazywać, że wiara jest mocniejsza niż wątpienie, że nadzieja jest silniejsza niż beznadziejność, że miłość jest mocniejsza niż śmierć

Jeśli chciałbyś/chciałabyś dołączyć do Chóru Bazyliki Licheńskiej i doświadczyć tego powołania o którym mówił Papież – zapraszamy! 

Więcej informacji uzyskasz w Biurze Obsługi Pielgrzyma:   📞  63 270 81 42,    ✉️  lichen@lichen.pl.