SANCTUARY
OUR LICHEN'S MOTHER
THE SORROWFUL QUEEN OF POLAND

SCROLL DOWN

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

„Królowo Polski, udziel pokoju dniom naszym”. Zdanie widniejące nad cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej nabiera dziś, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, wyjątkowego znaczenia. Mówi nam o tym, że Maryja jest naszą Królową i zawsze powinniśmy zapraszać Ją do naszego życia.

3 maja uroczystej Eucharystii w licheńskiej bazylice przewodniczył ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz sanktuarium, który w homilii dziękował wiernym za liczne przybycie mówiąc: „nie zawiedliście Boga i Maryi, bo jesteście tu, w tej świątyni. Wasza obecność to znak miłości do Boga i Kościoła”.
W homilii ksiądz kustosz zauważył, że my, Polacy mamy pewną zdolność do narodowych zrywów, także duchowych. Jednak nasze życie to nie tylko czas radości i świętowania.
– Życie składa się z kolejnych dni, w trakcie których także powinniśmy wybierać Boga. Ważne są wypowiadane słowa, troska o sobie nawzajem, pochylenie się nad drugim człowiekiem z miłością, zrozumieniem i szacunkiem. Brakuje nam przeniesienia ducha wiary w naszą codzienność – powiedział ks. Homoncik.
Kapłan zachęcał, na wzór św. Jana, do zaproszenia Maryi do swojego życia, do swojego domu. Ale nie od święta, tylko na zawsze.
– Wzięcie Maryi do swojego życia to wzięcie różańca do ręki, to codzienna modlitwa. Maryja czeka dziś na prostą deklarację – zaproszenia Jej do naszego domu. Ale nie na chwilę, a na zawsze, na całe życie. Ona chce usłyszeć, że robimy to z miłości do Niej i Jej Syna; zapraszamy Ją, aby pomagała nam kochać Jezusa Chrystusa i żyć Jego Ewangelią.
Dzisiejsza uroczystość ma wymiar nie tylko duchowy, ale także narodowy. 3 maja obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. Jest to uroczystość głęboko zakorzeniona w historii Polski – nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r. oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.
3 maja to także dzień uchwalenia Konstytucji 3 maja, pierwszej polskiej konstytucji uchwalonej przez Sejm Czteroletni w 1791 roku.
W 1925 roku uroczystość obchodzona była we wszystkich polskich diecezjach, a tym samym połączono świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz święta Królowej Korony Polskiej.

Podziel się wpisem