SANCTUARY
OUR LICHEN'S MOTHER
THE SORROWFUL QUEEN OF POLAND

SCROLL DOWN

Bóg jest miłością – VI niedziela wielkanocna

W intencji personelu, wolontariuszy, dobrodziejów oraz pacjentów Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego modlono się podczas głównej Mszy Świętej w niedzielę, 5 maja w licheńskiej bazylice. Placówka otaczająca opieką osoby terminalnie chore, świętuje 15-lecie swojego istnienia.

Południowej Mszy Świętej przewodniczył ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium. Liturgię odprawił także m.in. ks. Krzysztof Jagoda MIC, kapelan hospicjum działającego w sanktuarium. Ksiądz kustosz w homilii zadał obecnym pytanie, czy mają kogoś, kto ich kocha. Kapłan zwrócił uwagę na to, że żyjemy w czasach, gdy duży akcent kładzie się na odczucia i emocje.

– Pierwszym skojarzeniem, które się nam narzuca, gdy słyszymy o miłości, jest rodzaj uczucia, poczucie przyjemności, szczęścia, zadowolenia. Myślę jednak, że wszyscy zdajemy sobie sprawę, że miłość to także trudne chwile – mówił nawiązując do słów Chrystusa z niedzielnej Ewangelii, gdzie zaprasza, by człowiek trwał w Jego miłości. Marianin wyjaśnił, że Boża miłość nie jest uzależniona od niczego, a Bóg kocha wszystkich grzeszników. – Jeśli z jakiegoś powodu nie czujesz się kochany, to dla Ciebie jest to dzisiejsze słowo. Bóg mówi: moja miłość jest nieustannie skierowana do Ciebie – stwierdził zakonnik, podkreślając, że Boża miłość jest wszechogarniająca, bo sam Bóg jest miłością.

Ksiądz Homoncik nawiązał też do jubileuszu Hospicjum im. św. o. Papczyńskiego. – Przez 15 lat wielu pacjentów przygotowywało się w tym miejscu poprzez posługę wielu osób, by na ostatnim etapie życia, który bywa bardzo trudny, doświadczyć Bożej miłości – stwierdził, wspominając rodziny pacjentów, które dziękowały za godny i piękny sposób opieki nad ich bliskimi.

Podczas Mszy Świętej modlono się, by personelowi, wolontariuszom, dobrodziejom i pacjentom licheńskiego hospicjum towarzyszyła opieka Matki Bożej Licheńskiej i aby doświadczali każdego dnia Bożej miłości. Bożemu miłosierdziu polecano zmarłych pacjentów placówki. W modlitwie pamiętano także o osobach z niepełnosprawnościami, gdyż 5 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Modlitwą ogarniano także maturzystów. Młodzież, która przystąpi do egzaminu dojrzałości, po  wszystkich Mszach Świętych otrzymała indywidualne błogosławieństwo.

Ojcze nasz, zatroskani o młodzież prosimy Cię o szczególne dla niej łaski. Powierzamy Ci dziś ludzi młodych, którzy staną przed wyborem drogi życia.
Pomóż im znaleźć prawdę, której pragną i spraw, by nie gorszyli się fałszem i obłudą świata. Wskaż im, Ojcze, jak przygotować się nauką i pracą do czekających ich obowiązków. Niech cieszą się pięknem świata, radują swoją młodością, niech zaufaniem darzą rodziców i wychowawców. W Twoim Synu, a naszym Panie, Jezusie Chrystusie, niech znajdą Drogę, Prawdę i Życie, Amen.
 

Eucharystii o godz. 12.00 swoim śpiewem towarzyszył Chór Columbae, który do Lichenia przyjechał z Łotwy.

Po liturgii przed licheńską bazyliką można było usłyszeć najpiękniejsze polskie pieśni maryjne w wykonaniu trębaczy Sanktuaryjnego Kwintetu Dętego. Zabrzmiały m.in. „Zdrowaś Maryjo”, „Z dawna Polski Tyś Królową” czy „Chwalcie łąki umajone”.

Koncerty pieśni maryjnych przed licheńską świątynią odbywać się będą we wszystkie niedziele maja po Mszy o 12.00.

Podziel się wpisem