SANCTUARY
OUR LICHEN'S MOTHER
THE SORROWFUL QUEEN OF POLAND

SCROLL DOWN

Wielki Piątek: Krzyż chwalebny i zwycięski

Wielki Piątek to jedyny czas w ciągu roku, gdy katolicy oddają tak szczególną część krzyżowi. Liturgia tego dnia podkreśla, że przestał być znakiem hańbiącej śmierci, a stał się symbolem miłości Boga do człowieka.

Kulminacyjnym momentem wielkopiątkowej liturgii jest adoracja krzyża. – Nie jest to adoracja cierpienia czy bólu. Krzyż nie kończy się na męce. Adoracja oznacza zachwyt, uwielbienie Boga przez którego miłość jesteśmy zbawieni, którego ogień miłości płonie w nas – wyjaśniał ks. Jarosław Hybza MIC w homilii podczas Liturgii na cześć Męki Pańskiej.

– Przez cały rok możemy powiedzieć, że Chrystus jest blisko nas. Są jednak takie dwa dni, Wielki Piątek i Wielka Sobota, gdy Jezus jest sam, w ciemnicy i grobie. On czeka na Ciebie. Na Twoją miłość i bliskość – zauważył ks. Hybza. 

W swojej homilii zwrócił uwagę na piękno i bogactwo symboliki wielkopiątkowej liturgii. Nawiązał także do tradycji pierwszych wieków, zgodnie z którą w Wielki Piątek i Wielką Sobotę Kościół nie sprawuje Eucharystii (Wigilia Paschalna jest już liturgią Niedzieli Zmartwychwstania).

W Wielki Piątek ołtarze w kościołach pozostają obnażone: nie ma na nich świec, kwiatów, dekoracji. Jest to symbol odarcia Jezusa ze wszystkiego, co posiadał: przyjaciół, uczniów, życzliwości, dobroci, a nawet odzienia. 

Do tak ogołoconego ołtarza na początku liturgii udała się w milczeniu uroczysta procesja. Po oddaniu pokłonu, kapłan upadł na twarz. – W Biblii padało się na twarz przed Bogiem i władcą. Był to wyraz szacunku wobec Boga i Jego tajemnicy. Trzeba zejść na poziom serca. Przeżywać te dni nie na poziomie mowy, ale głębokim, duchowym – zachęcał ks. Hybza, podkreślając, że krzyż Chrystusa jest chwalebny i zwycięski – Oto Dawca życia został zabity. Chrystus jednak króluje i panuje nad całą sytuacją. Skoro Jezus z krzyża króluje nad całym światem, w modlitwie usłyszymy cały świat – mówił zakonnik nawiązując do wielkopiątkowej modlitwy powszechnej wyrażającej powszechny zasięg Męki Chrystusa, który przyszedł, by odkupić cały świat.

Na zakończenie liturgii, Najświętszy Sakrament został umieszczony w Grobie Pańskim, który został przygotowany w kaplicy 108 Męczenników II wojny światowej w bazylice dolnej, gdzie wierni trwali na adoracji do godz. 22.00.

W Wielką Sobotę adoracja przy Grobie Pańskim trwać będzie w godzinach 8.00 – 20.00. Ze spowiedzi w bazylice w Wielką Sobotę można skorzystać od 10.00 do 17.45. Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny w licheńskiej parafii odbędzie się w krużgankach kościoła św. Doroty od 10.00 do 16.00 w odstępie co pół godziny.

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 21.00 od poświęcenia ognia przed bazyliką, a zakończy procesją rezurekcyjną na placu przed świątynią. Wierni planujący przybyć na liturgię proszeni są o przyniesienie świec.

Podziel się wpisem