SANCTUARY
OUR LICHEN'S MOTHER
THE SORROWFUL QUEEN OF POLAND

SCROLL DOWN

Wybrani przez Boga – rekolekcje seniorów

Grupa 18 seniorów w wieku 60+ wzięła udział w rekolekcjach organizowanych przez Stowarzyszenie Najświętszej Rodziny przy Zgromadzeniu Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, prowincji warszawskiej. Wydarzenie odbyło się w domu rekolekcyjnym Betania w Licheniu Starym w dniach 9- 14 października. Tematem rekolekcji byli „Mężczyźni wybrani przez Boga”.

Siostry nazaretanki troszczą się nie tylko o rodziny i małżeństwa. Dbają także o seniorów i osoby pojedyncze. – Seniorzy mają inne potrzeby, inny rytm dnia. Na rekolekcje jeździmy wiosną i jesienią, w innych terminach niż z rodzinami z dziećmi. Zauważyłyśmy, że seniorzy, których dzieci już wyrosły i opuściły rodzinny dom, zaczęli potrzebować swojego czasu wyciszenia duchowego. Zapragnęli przestrzeni, w której mogliby w swoim gronie osób 60+ spotkać się bez gwaru dzieci – opowiada s. Michaela Pietrzak CSFN, organizatorka spotkania. Dopasowanie programu rekolekcyjnego do grupy polega także na zadbaniu o tak prozaiczne sprawy, jak np. większa czcionka tekstu do rozważań czy głośniej mówiący prowadzący.

– Najpierw jeździliśmy na rekolekcje rodzinnie, z dziećmi, które wkrótce opuściły nasz dom. Później przyjeżdżaliśmy sami z mężem. Teraz jestem już wdową i na rekolekcje jeżdżę sama – opowiada pani Barbara z Leszna, która z nazaretankami związana jest od ponad 30 lat, odkąd jej córka wstąpiła do Zgromadzenia. – Jestem niezmiernie wdzięczna siostrom za to, że zajęły się seniorami. Wyrośliśmy z rekolekcji rodzinnych, nie wychowujemy już dzieci, co najwyżej pomagamy przy wnukach. To dla nas czas modlitwy, która nie zawsze w domu wychodzi z taką częstotliwością. Spotykamy się z przyjaciółmi, zawieramy znajomości, przyjaźnie. Jeśli pojawia się jakiś problem, w naszej intencji modli się całe Stowarzyszenie.

W czasie rekolekcji, oprócz Eucharystii i modlitwy, uczestnicy wzięli udział w kilku wycieczkach. Odwiedzili miejsce objawień Matki Bożej w lesie grąblińskim i klasztor sióstr anuncjatek, klasztor Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim oraz zwiedzili z przewodnikiem bazylikę licheńską. Uczestniczyli także w prelekcji o św. Hildegardzie z Bingen.

Konferencje podczas rekolekcji głosił ks. Robert Klemens COr. Temat był kontynuacją poprzednich rekolekcji, podczas których mówiono o wybranych przez Boga kobietach. – Przedstawiliśmy kolejno cztery postaci ze Starego Testamentu: Abrahama, Jakuba, Dawida i Józefa. Mogliśmy odkryć, że postaci biblijne są bardzo adekwatne do współczesności. Mogą się w nich odnaleźć także kobiety – wyjaśnił kapłan.

Panu Waldemarowi z Warszawy po wysłuchaniu konferencji najbliżsi wydali się Abraham i św. Józef.
– Abraham jako pierwszy poszedł za głosem Boga i został ojcem wierzących. Nie usłyszeliśmy w Piśmie świętym żadnego słowa św. Józefa, a jednak jest On przykładem dla wszystkich mężczyzn, może właśnie ze względu na swoje milczenie. W dzisiejszym świecie jesteśmy bardzo rozgadani. Kto więcej mówi, ten wydaje się ciekawszy. Tymczasem św. Józef nie mówił, a robił. Był też prawdziwym uchodźcą, uciekał do Egiptu przed tyranem – opowiadał mężczyzna. Pan Waldemar w rekolekcjach Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny wziął udział po raz piaty. – Korzystam z tego świętego charyzmatu. Siostry nazaretanki zajmują się rodziną w sposób Boży i jako jedne z nielicznych w Polsce organizują rekolekcje dla emerytów. „Trzeci wiek” jest taki, że musi się trochę wygadać, bliżej poznać, zintegrować – dodał.

Działające przy Zgromadzeniu Stowarzyszenie Najświętszej Rodziny jest praktycznym wyrazem zamysłu bł. Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza o włączeniu osób świeckich w misję nazaretanek. To forma współpracy i duchowej wymiany zachodzącej pomiędzy Zgromadzeniem a członkami Stowarzyszenia. Jego członkowie uczestniczą w misji apostolskiej Zgromadzenia poprzez udział w jego życiu, duchowości i misji. W ramach ośmioletniej formacji duchowej członkowie SNR spotykają się co miesiąc przy klasztorach nazaretańskich. Na terenie warszawskiej prowincji nazaretanek istnieje 17 takich wspólnot.

Podziel się wpisem