SANTUARIO
LA MADRE DE NUESTRO LICHEN
LA DOLOROSA REINA DE POLONIA

DESPLAZARSE HACIA ABAJO

Anuncios pastorales
Basílica de Nuestra Señora del Liquen
Niedziela Zesłania Ducha Świętego, 28 maja 2023 r.

1. Dzisiaj Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Obietnica zmartwychwstałego Chrystusa wypełniła się. Zebrani w Wieczerniku Apostołowie otrzymują Ducha Świętego, który po wniebowstąpieniu Chrystusa będzie strzegł Kościoła i prowadził go na spotkanie z Mistrzem na końcu dziejów. Od dnia Pięćdziesiątnicy Kościół odkrywa swoje misyjne posłannictwo i głosi Dobrą Nowinę aż po krańce ziemi.

W naszym sanktuarium to także Dzień dziękczynienia za sakrament bierzmowania.

Po Mszy św. o godz. 12.00 błogosławieństwo rodziców z małymi dziećmi, z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Z tej racji też dzieci zapraszamy do udziału w konkursie „Mój Licheń”, dlatego otrzymają kredki z zachętą, aby namalowały to, co najbardziej podoba im się w sanktuarium. Prace można dostarczyć do Oficinas de Atención al Peregrino albo nadesłać na adres sanktuarium.

Dzisiejsza uroczystość kończy okres Wielkanocny. Przypominamy jednocześnie, że czas Komunii św. wielkanocnej tradycyjnie jest liczony od Środy Popielcowej do uroczystości Trójcy Przenajświętszej, czyli do przyszłej niedzieli. Zachęcamy tych, którzy z różnych powodów w tym czasie jeszcze nie wypełnili trzeciego przykazania kościelnego, aby skorzystali z sakramentu pokuty i zjednoczyli się z Chrystusem w Eucharystii. W bazylice spowiedź codziennie w czasie mszy świętych oraz w godzinach 14.00 – 16.00.

2. Jutro, 29 maja, Święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. Jutrzejsze święto podkreśla rolę, jaką Maryja pełni w historii zbawienia i w Mistycznym Ciele Chrystusa, czyli w Kościele. Zachęcamy, aby zainteresować się ofertą rekolekcji maryjnych, które odbywają się w naszym sanktuarium. Program na ten rok można otrzymać w Oficinas de Atención al Peregrino.

3. W środę, 31 maja, Wspomnienie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Zachęcamy, aby to liturgiczne wspomnienie było inspiracją do odwiedzenia naszych krewnych, zwłaszcza tych, których dawno nie spotkaliśmy.

4. W czwartek, 1 czerwca, Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłan. Niech to będzie dla nas dzień szczególnej modlitwy za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu.

To także Międzynarodowy Dzień Dziecka. W modlitwie polecajmy dzieci opiece Matki Bożej Licheńskiej.

5. W piątek, 2 czerwca, przypada 44. rocznica pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny. W naszym sanktuarium Bolesnej Królowej Polski jest to Dzień modlitw za Ojczyznę o jej duchową odnowę.

6. W dniach 2-4 czerwca odbędą się rekolekcje „Jak przeżyć żałobę? y rekolekcje biblijne „Zacheusz – chcę ujrzeć Jezusa”. Informacje i zapisy w Oficinas de Atención al Peregrino.

7. 3 czerwca Pierwsza sobota miesiąca. Msza św. wotywna o Niepokalanym Poczęciu NMP o godz. 7.30. Po Mszy św. śpiewamy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Ta Maryjna tajemnica jest sercem charyzmatu zakonnego księży marianów, opiekunów licheńskiego sanktuarium.

8. W nocy z 3 na 4 czerwca tradycyjna piesza nocna pokutna pielgrzymka z Konina do Lichenia. Rozpoczęcie Mszą świętą o godz. 23.00 w kościele św. Maksymiliana w Koninie. W tym czasie przez całą noc czuwanie modlitewne w bazylice, w kaplicy Serca Jezusowego.

9. Już dziś zapraszamy 11 czerwca do udziału w Marszu dla Życia i Rodziny. Rozpocznie się po mszy o godz. 12.00.

10. A todos los que celebrarán sus onomásticos, cumpleaños y jubileos en la próxima semana, nos gustaría extender nuestros mejores deseos, la salud del alma y del cuerpo, y la bendición y protección de Dios de Nuestra Señora de Licheń para todos los días de la vida.

P. Janusz Kumala, MIC
Custodio del Santuario