ZUFLUCHT
MUTTER UNSERER FLECHEN
DIE TRAURIGE KÖNIGIN VON POLEN

RUNTERSCROLLEN

Pastorale Ankündigungen
Basilika Unserer Lieben Frau von Flechten
V Niedziela Wielkiego Postu, 26 marca 2023 r.

1. Dzisiaj V Niedziela Wielkiego Postu. Od dzisiejszego dnia aż do Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek w kościołach zasłaniamy krzyże.
Wszystkie dzieci uczestniczące we Mszy św. o godz. 12.00 otrzymają figurki baranka wielkanocnego do świątecznego koszyczka.
Po Mszy św. o godz. 12.00 Koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu chóru bazyliki licheńskiej „Stabat Mater”.

Także dzisiaj Ogólnopolski Dzień modlitw za więźniów. Wszyscy życiowo pogubieni zwracają się do Dobrego Łotra o pomoc i wstawiennictwo, ponieważ jest on wzorem doskonałego żalu za grzechy.

Nabożeństwo Gorzkich Żali w bazylice o godz. 11.00, natomiast w kościele św. Doroty o godz. 16.15.

2. W piątek, 31 marca, Droga Krzyżowa po Mszy św. o godz. 18.00. będzie prowadzona przez sanktuaryjny zespół „Galilea”.

3. W dniach 30 marca – 2 kwietnia odbędą się w naszym sanktuarium Exerzitien zur Vorbereitung auf die allgemeine Beichte, zaś 31 marca – 2 kwietnia Retreat "Wie man Trauer erlebt". Ausführliche Informationen im Pilgerservicebüro.

4. 1 kwietnia Pierwsza sobota miesiąca. Msza św. wotywna o Niepokalanym Poczęciu NMP o godz. 12.00. Tajemnica Niepokalanego Poczęcia Maryi jest sercem zakonnego charyzmatu księży marianów, opiekunów licheńskiego sanktuarium.

W sobotni wieczór, o godz. 19.00, zapraszamy na Misterium Męki Pańskiej, w którym będzie można uczestniczyć przed bazyliką.

5. W nocy z 1 na 2 kwietnia tradycyjna Piesza nocna pokutna pielgrzymka z Konina do Lichenia. Rozpoczęcie Mszą świętą o godz. 23.00 w kościele św. Maksymiliana w Koninie. W tym czasie w bazylice nocna adoracja Najświętszego Sakramentu tych, którzy nie mogą iść pieszo, ale chcą modlitewnie towarzyszyć pielgrzymom.

6. Najbliższa niedziela jest Niedzielą Palmową – Męki Pańskiej. Główna Msza św. o godz. 12.00 z procesją z palmami, która wyruszy o godz. 11.45 sprzed pomnika św. Jana Pawła II przed bazyliką.

Palmy oraz ozdoby wielkanocne wykonane przez wolontariuszy naszego hospicjum można będzie nabyć na kiermaszu w kruchcie bazyliki. Dochód z kiermaszu zostanie w całości przeznaczony na potrzeby podopiecznych licheńskiego Hospicjum. Do placówki trafiają osoby będące u schyłku ziemskiego życia. Wśród schorzeń u pacjentów największą liczbę stanowią choroby nowotworowe w nieuleczalnym stadium. Obecnie w hospicjum przebywa 22 pacjentów.

Także 2 kwietnia, przypada 18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Ojciec Święty pielgrzymował do naszego sanktuarium i spotkał się z pielgrzymami 7 czerwca 1999 r. Po głównej Mszy św. o godz. 12.00 będzie możliwość ucałowania relikwii św. Jana Pawła II, które znajdują się w kaplicy jego imienia w dolnej bazylice.
Zachęcamy, aby udział w tej uroczystej liturgii był znakiem naszego dziękczynienia Bogu za dar św. Jana Pawła II, a także naszą modlitwą za Polskę o jedność, zgodę i narodowe pojednanie.

7. Już dziś zapraszamy na wspólne celebrowanie Triduum Paschalnego w bazylice. W Wielki Czwartek i Wielki Piątek liturgia rozpocznie się o godz. 18.00. Natomiast w Wielką Sobotę o godz. 21.00. W liturgiach tych dni będzie nam towarzyszył chór bazyliki licheńskiej „Stabat Mater”.

8. Allen, die in der kommenden Woche ihren Namenstag, ihren Geburtstag und ihr Jubiläum feiern, möchten wir für jeden Tag unsere besten Wünsche, Gesundheit von Seele und Körper und Gottes Segen und Schutz Unserer Lieben Frau von Licheń übermitteln Leben.

Fr. Janusz Kumala, MIC
Hüter des Heiligtums