SANKTUARIUM
MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

PRZEWIŃ W DÓŁ

Ogłoszenia duszpasterskie
Bazylika Matki Bożej Licheńskiej
VI Niedziela Wielkanocna, 22 maja 2022 r.

1. Dzisiaj VI Niedziela Wielkanocna. Gromadzimy się jako wspólnota Kościoła pielgrzymującego w stronę Niebieskiej Ojczyzny. Eucharystia jest naszym pokarmem w drodze. Bóg czyni z nas swoje mieszkanie. Napełnieni Bożą obecnością i Jego miłością idźmy drogą miłości i pokoju.

Dzisiaj w naszym sanktuarium Dzień matki w Domu Matki, czyli ogólnopolska pielgrzymka matek do Matki Bożej Licheńskiej, Patronki szczęścia rodzinnego. Polecajmy wstawiennictwu Maryi wszystkie matki, a w tym czasie szczególnie matki z Ukrainy, które przeżywają dramat wojny w swojej ojczyźnie. Po głównej Mszy św. o 12.00 uroczyste zawierzenie matek Matce Bożej Licheńskiej.

Po południu przybędzie do naszego sanktuarium piesza pielgrzymka z Wyszyny.

Dzisiaj Hospicjum św. Stanisława Papczyńskiego działające w naszym Sanktuarium zaprasza do uczestnictwa w akcji charytatywnej „POLA NADZIEI” organizowanej na rzecz Podopiecznych licheńskiego hospicjum. Na zewnątrz Bazyliki zbierane są ofiary do puszek przez uczniów wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionych szkół, a także przez wolontariuszy Hospicjum. Za gest dobrej woli każdy ofiarodawca otrzyma wizerunek żonkila, który jest symbolem pamięci o nieuleczalnie chorych.

2. W dniach 23-25 maja Dni Krzyżowe, w czasie których modlimy się o dobre urodzaje oraz w intencji krajów głodujących.

3. We wtorek, 24 maja, Wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych. W całym Kościele to Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach.

4. W czwartek, 26 maja, Dzień matki. Pamiętajmy o naszych mamach, pomódlmy się za nie, podziękujmy im za macierzyńską miłość. Przed Matką Bożą Licheńską, Bolesną Matką, módlmy się za wszystkie matki, szczególnie za matki samotnie wychowujące swoje dzieci.

5. W dniach 26-29 maja odbędą się Warsztaty pisania ikon. Także w tym terminie kolejne rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

6. W piątek, 27 maja, Dzień modlitw w intencji kanonizacji bł. Jerzego Matulewicza, Odnowiciela Zgromadzenia Marianów, które posługuje w licheńskim sanktuarium.
W piątek rozpoczyna się też Nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. W naszym sanktuarium to szczególne dni modlitw o jedność chrześcijan.

7. W dniach 27-29 maja eucharystyczne rekolekcje maryjne pt. „Msza Święta z Maryją”. W tym samym terminie rekolekcje: „Jak przeżyć żałobę?”. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

8. W sobotę, 28 maja, liturgiczne Wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który koronował obraz Matki Bożej Licheńskiej 15 sierpnia 1967 r.
Także w sobotę odbędzie się III Wielkopolska Pielgrzymka Rowerowa do Lichenia. Szczegółowe informacje i zapisy w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

9. W najbliższą niedzielę, 29 maja, po Mszy św. o godz. 12.00 odbędzie się błogosławieństwo rodziców z małymi dziećmi. Po mszy przed bazyliką zostanie także przygotowana niespodzianka dla dzieci.

10. Już dziś zapraszamy 12 czerwca do udziału w Marszu dla Życia i Rodziny. Rozpocznie się po mszy o godz. 12.00.

11. Nie ustawajmy w solidarności z mieszkańcami Ukrainy, módlmy się o zakończenie wojny i pokój w tym kraju i na świecie. Polecajmy też miłosierdziu Bożemu wszystkich poległych. Włączajmy się też w różne projekty humanitarne na rzecz Ukrainy, które są w Polsce organizowane.

12. Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała oraz Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Licheńskiej na każdy dzień życia.

Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz Sanktuarium

X