SANKTUARIUM
MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

PRZEWIŃ W DÓŁ

Spotkanie przedstawicieli zakonów męskich z terenu diecezji włocławskiej w Licheniu

Przedstawiciele zakonów męskich z terenu diecezji włocławskiej spotkali się w poniedziałek 17 stycznia, w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.

Powinieneś sobie w jak największej mierze gratulować, że Bóg wezwał cię do najszczęśliwszego stanu i do złożenia najcenniejszego ślubu, bo on zapewnia ci najwyższy pokój, spokój i radość.

św. Stanisław Papczyński

Organizatorem spotkania był ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz licheńskiego sanktuarium, a jednocześnie delegat Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich ds. zakonów męskich w diecezji włocławskiej. Pierwszym punktem spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której obecni na zjeździe zakonnicy mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

Przed południem konferencję do zgromadzonych wygłosił ks. Jarosław Hybza MIC. Tematem wiodącym była próba spojrzenia na wspólnotę zakonną w kontekście rozpoczętej w ubiegłym roku przez papieża Franciszka drogi synodalnej. Prelegent ukazał również postać św. Józefa, od którego można uczyć się milczenia, słuchania Boga i rozeznawania Jego woli w codziennym życiu zakonnym.
 
W samo południe zakonnicy modlili się wspólnie podczas Eucharystii pod przewodnictwem ks. Bogusława Bindy MIC, przełożonego licheńskiej wspólnoty zakonnej księży i braci marianów. W homilii, nawiązując do biblijnej sceny powołania przez Chrystusa pierwszych uczniów, podkreślił m.in. misję apostołów: „współpracując z Duchem Świętym, mają wyzbyć się wszystkiego, by należeć całkowicie do Chrystusa i wydobywać ludzi z niewoli grzechu do nowego życia w Bogu” – mówił marianin.
Ostatnim punktem spotkania był wspólny posiłek, podczas którego zakonnicy mieli możliwość podzielenia się doświadczeniem przeżywania życia zakonnego.
 
W jednodniowym spotkaniu, które odbyło się w domu pielgrzyma “Arka” w Licheniu, uczestniczyli zakonnicy m.in. z Aleksandrowa Kujawskiego, Brdowa, Włocławka, Konina, Kazimierza Biskupiego oraz Lichenia. Kolejne spotkanie zaplanowane jest w marcu br. w Brdowie, w tamtejszym Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, którego opiekunami są ojcowie paulini.

Tekst i zdjęcia: Biuro Prasowe Sanktuarium

Podziel się wpisem

Udostępnij na facebook
Udostępnij na twitter
Udostępnij na linkedin
Udostępnij na pinterest
Udostępnij na print
Udostępnij na email
X