SANKTUARIUM
MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

PRZEWIŃ W DÓŁ

Rozpoczynamy Wielki Post, Środa Popielcowa 17 lutego 2021 r.

„Prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Te słowa usłyszą wierni, którzy będą dziś uczestniczyć we Mszach Świętych, w trakcie których nastąpi obrzęd posypania głów popiołem. Tym samym w Kościele katolickim rozpoczyna się okres Wielkiego Postu.

Środa Popielcowa jest pierwszym dniem Wielkiego Postu. W tym czasie wierni przygotowują się do godnego przeżycia Świąt Wielkanocnych. Zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Oznacza to, że tego dnia można spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wiernych powyżej 14. roku życia, a post ścisły wiernych od 18. do 60. roku życia.

W tym roku Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała Notę dotyczącą nałożenia popiołu w okresie pandemii. Czytamy w niej, że kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, „zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: +Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię+ lub +Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz+”.

Porządek Mszy Świętych w Środę Popielcową w licheńskim sanktuarium:
Bazylika – 7.30, 12.00, 18.00
Kościół św. Doroty – 7.00, 10.00, 17.00
Kościół w Grąblinie – 7.30

Środa Popielcowa to w Kościele Katolickim dzień rozpoczynający okres Wielkiego Postu. Popielec przypada dokładnie 46 dni przed Wielkanocą. W kościele katolickim kapłan posypuje głowy wiernych popiołem symbolizującym pokutę i przemijalność życia. Popiół tradycyjnie powinien pochodzić z palm poświęconych podczas liturgii w Niedzielę Palmową. W Polsce Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy. Ze względu na zależność od daty Wielkanocy, jest to święto ruchome.

 

Podziel się wpisem

Udostępnij na facebook
Udostępnij na twitter
Udostępnij na linkedin
Udostępnij na pinterest
Udostępnij na print
Udostępnij na email
X