SANKTUARIUM
MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

PRZEWIŃ W DÓŁ

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej w Sanktuarium w Licheniu

26 sierpnia to jeden z nielicznych dni w ciągu roku, gdy w licheńskim sanktuarium Mszę Świętą odprawia się w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej

Wnętrze Kościoła Matki Bożej Częstochowskiej - widok z chóru

W Starym Testamencie Bóg objawia się jako ojciec i matka. Maryja włącza się w to Boże macierzyństwo. Ma nas prowadzić, byśmy uwierzyli w Jezusa, jak Jego uczniowie i czynili tak, jak On uczył. Byśmy doszli do zrozumienia, przyjęcia i życia zgodnie z tym, kim jesteśmy. Jeśli jesteś Jego synem, jesteś dziedzicem. Bóg mówi: masz prawo do mojego serca, nie tylko do ręki. Moje serce do Ciebie należy, nie musisz żebrać, nie jesteś niewolnikiem. Maryja jest matką uczestniczącą w macierzyństwie Boga, która nas prowadzi do tego, byśmy zaczęli żyć jak dziedzice, nie niewolnicy, mając świadomość kim jesteśmy. Prowadzi nas też do tego, byśmy stawali się jako Kościół oblubienicą

Mszę świętą o godz. 8.30 celebrował ks. Rafał Krauze MIC, proboszcz licheńskiej parafii. W homilii ks. Krauze ukazywał Maryję jako współuczestniczącą w dziejach zbawienia – szczególną niewiastę, naszą Matkę, wobec której jesteśmy synami i córkami. Zachęcał, by prosić Maryję o wstawiennictwo, byśmy byli ufni podczas wszystkiego, co nas spotyka i byli wierni Jezusowi. „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie, to jakby testament Maryi – Jej ostatnie słowa zwrócone do uczniów” – mówił.

Zgodnie z tradycją, obraz Matki Bożej Częstochowskiej znajdujący się na Jasnej Górze, został namalowany przez św. Łukasza Ewangelistę na desce stołu z domu Świętej Rodziny w Nazarecie. Słynął cudami, a jego cześć wzrosła szczególnie od czasów obrony Jasnej Góry przed Szwedami. W 1717 r. obraz został uroczyście ukoronowany. Ikonę pod opiekę paulinów oddał Władysław, książę opolski, który wybudował dla zakonników klasztor na Jasnej Górze.

Dziś w bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej po wszystkich Mszach Świętych odnawiany jest Akt Ślubów Jasnogórskich.

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w licheńskim sanktuarium

Tekst i zdjęcia: Biuro Prasowe Sanktuarium

Podziel się wpisem