SANKTUARIUM
MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

PRZEWIŃ W DÓŁ

Wdzięczni fundatorom i budowniczym

Niedziela 13 czerwca była Dniem Wdzięczności Fundatorom i Budowniczym Bazyliki Licheńskiej. Mszę św. w ich intencji o godz. 12.00, odprawił kustosz sanktuarium ks. Janusz Kumala MIC. Obchody związane są z 17. Rocznicą poświęcenia Bazyliki Licheńskiej, która przypadała w sobotę, 12 czerwca.

Słowami homilii kapłan zachęcał, by odnaleźć siebie na drodze, która ma nas prowadzić do Boga, do nieba. Znaleźć jej sens i zweryfikować naszą codzienność, czy nas nie oddala przypadkiem od Boga.

Wspominając zeszły rok, gdy z powodu epidemii w świątyniach mogło przebywać tylko pięć osób (bazylika może pomieścić około 10 tysięcy osób), mówił: Ta świątynia przygarnia wszystkich, którzy chcą przyjść do tego świętego miejsca. To Bóg dał nam tę łaskę, tęsknotę za świątynią i osobistym spotkaniem z Jezusem obecnym we Mszy Świętej. Kościół nie może żyć bez Eucharystii – dlatego jesteśmy tutaj, jako dowód tych słów. Potrzebujemy świątyń, takich znaków, miejsc, by spotykać się razem. Wtedy jesteśmy Kościołem – będąc razem z Jezusem i przed Jezusem.

Kustosz Sanktuarium przypomniał słowa, jakie 22 lata temu (7.06.1999 r.) podczas wizyty w Licheniu, św. Jan Paweł II wypowiedział na schodach bazyliki: „Patrzę z podziwem na tę ogromną budowlę, która w swoim rozmachu architektonicznym jest wyrazem wiary i miłości do Maryi i Jej Syna. Bogu niech będą dzięki za tę świątynię! (…) Dziękuję także budowniczym i tym wszystkim, którzy swymi ofiarami wspierali i nadal wspierają to wielkie dzieło.”

Ks. Janusz Kumala MIC podczas homilii

Przez pamięć i modlitwę chcemy wyrazić wdzięczność tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej świątyni i nadal to czynią dbając o jej wygląd i konserwację, dbając, by była dobrym, gościnnym miejscem na nasze spotkania z Jezusem w Domu Matki Chcemy dziękować ofiarodawcom i budowniczym tej świątyni. Jest ona niezwykłym znakiem dla naszego pokolenia. Oto największa świątynia wyrosła tu - gdzie jest środek Polski - wyrosła w sercu Polski, co ma wymiar symboliczny. Chcemy powiedzieć pokoleniom, które przyjdą, że w sercu naszej Ojczyzny ma być świątynia, miejsce, w którym chcemy spotykać się z Panem Bogiem i doświadczać Jego bliskości

Oprawę muzyczną  Mszy Świętej zapewnił  sanktuaryjny zespół wokalno-instrumentalny „Galilea”.

W najbliższą niedzielę, 20 czerwca w Sanktuarium odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców z okazji Dnia Przedsiębiorcy. Głównej Mszy św. o godz. 12.00 będzie przewodniczył ks. abp Grzegorz Ryś. Oprawę muzyczną liturgii zapewni chór bazyliki licheńskiej „Stabat Mater”. W Sanktuarium będziemy także obchodzić Dzień Ojca. Po Mszy św. o godz. 10.00 udzielone zostanie specjalne błogosławieństwo oraz zawierzenie ojców św. Józefowi.

Ks. Janusz Kumala MIC podczas celebracji

Podziel się wpisem