SANKTUARIUM
MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

PRZEWIŃ W DÓŁ

Zakonnicy Zgromadzenia Księży i Braci Marianów odnowili swoje śluby

Uroczystość Niepokalanego poczęcia NMP jest uroczystością patronalną Zgromadzenia Księży i Braci Marianów. Licheńska wspólnota zakonników spotkała się na wieczornej Mszy św. aby odnowić swoje śluby.

Ks. Bogusław Binda MIC, przełożony domu zakonnego zgromadzenia
Komentując przewidziane na ten dzień czytania, przewodniczący liturgii ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej powiedział: „W Ewangelii Maryja otrzymuje pewność, że Jej życie będzie związane z wielkimi trudami. Ona mówiąc Bogu «tak» była tego świadoma. W Jej postawie jest coś szczególnego – jest droga zaufania Panu Bogu. Widzimy, jak trudno jest nam samym do końca przyjąć tę postawę zaufania, powierzenia Mu swojej codzienności.
Postawy zaufania uczymy się od Niej. Mamy Ją za naszą Orędowniczkę i Przewodniczkę w życiu duchowym – nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy, jesteśmy w drodze. Aby zatem wytrwać w tej postawie zaufania i dziękczynienia, musimy trwać przy Źródle Życia jakim jest Eucharystia, czyli inaczej spotkanie z Panem Bogiem. Czy widzę, ze jest ono konieczne do życia?” – pytał ks. Binda.
„Jeśli chcemy żyć jak Maryja, musimy liczyć się z tym, że nie zawsze będzie łatwo. Trzeba się liczyć z tym trudem. W drodze tej jednak nie jesteśmy osamotnieni. Chodzimy w obecności Pana Boga, który stawia nam na drodze bliźnich. Gromadzimy się tu, tworzymy jedną rodzinę – wspólnotę wspólnot. W tym naszym świętowaniu chciałbym podkreślić charakter i potrzebę bycia ze sobą, we wspólnocie. Dziś kończymy rok, który był poświęcony św. Józefowi a który uczy nas przede wszystkim dobrych relacji z bliźnimi” – zauważył ks. przełożony. „Jako zakonnicy mieszkający razem dobrze wiemy, że nie jest to proste. Uczymy się tego wszyscy. Św. Józef jest patronem czasu uczenia się dobrych relacji z bliźnimi” – do których zachęcał celebrans.
Marianie zebrani w kościele parafialnym pw. św. Doroty, w łączności ze wszystkimi współbraćmi z różnych stronach świata, oddając się Bogu na wzór Niepokalanej, odnowili swoje śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa a także złożyli przysięgę wytrwania w zgromadzeniu aż do śmierci. Dla zgromadzenia opiekującego się licheńskim sanktuarium misterium Niepokalanego Poczęcia jest sercem charyzmatu. Maryja inspiruje ich życie i działalność apostolską: propagują kult maryjny, prowadzą centra i sanktuaria maryjne, rekolekcje, wydają publikacje o tej tematyce.
„Cieszymy się, że od 72 lat posługujecie w naszej parafii i sanktuarium. Dziękujemy, że jesteście naszymi duchowymi przewodnikami ku Jezusowi i Maryi” – mówili chórzyści Virtus Dei wraz z dyrygentem. Także członkowie Equipes Notre Dame życzyli zakonnikom, aby wzorem Maryi potrafili każdego dnia przyjmować wolę Bożą. Następnie – dziękując marianom za ich świadectwo wiary i obecność – parafialna wspólnota “Ekipa dla Jezusa” życzyła “świętości i nieba” oraz wytrwałości w posłudze kapłańskiej.
Po liturgii Akt Ofiarowania Niepokalanemu Poczęciu NMP odnowili członkowie wspólnoty “Ekipa dla Jezusa”, dla których Niepokalana jest Patronką wspólnoty.
Także dla członków Ruchu Ekip Notre-Dame, 8 grudnia jest wyjątkowym dniem. W roku 1947 w kościele św. Augustyna w Paryżu proklamowano dokument założycielski Ruchu Kartę Equipes Notre-Dame.

Tekst i zdjęcia: Biuro Prasowe Sanktuarium

Podziel się wpisem

Udostępnij na facebook
Udostępnij na twitter
Udostępnij na linkedin
Udostępnij na pinterest
Udostępnij na print
Udostępnij na email
X