SANKTUARIUM
MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

PRZEWIŃ W DÓŁ

“Kościół jest siłą Narodu” XI Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba

w dniach 21-22 maja odbyła się XI w Licheniu Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba w Polsce. Głównej Mszy Świętej przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Spotkać się z braćmi u stóp Matki

W tegorocznym spotkaniu, które ze względu na pandemię musiało odbyć się częściowo w formule zdalnej, uczestniczyło ponad sto osób, m.in. kapelani Rad lokalnych z całej Polski oraz delegaci Rad Stanowych. Uczestnicy podsumowali ostatni rok działalności, wyróżniono i nagrodzono wyjątkowe dzieła rycerskie oraz rodzinę roku. Rycerze Kolumba wyznaczyli nowe cele na kolejny rok bratni oraz wybrali członków Rady Stanowej. „Mamy wyjątkowo trudny, pandemiczny rok” – mówił Delegat Stanowy, Krzysztof Zuba – „Warto się zwrócić do Matki, dlatego jesteśmy u Matki Bożej Licheńskiej. Mamy w pamięci nasze spotkanie sprzed dwóch lat, w którym wzięło udział około 500 osób. Jest to miejsce wyjątkowe. W codziennym zgiełku zabieganym, zapracowanym Licheń daje szansę, by oderwać się, wyciszyć, zbliżyć do Boga, pomodlić, a jednocześnie daje także warunki, by spotkać się z braćmi.”

Centralnym momentem Konwencji była uroczysta Msza Święta celebrowana w bazylice pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. Liturgię zainaugurowało procesyjne wniesienie relikwii św. Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II oraz założyciela Rycerzy Kolumba bł. ks. Michaela McGivneya. W imieniu opiekunów licheńskiego sanktuarium, zgromadzonych powitał ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej: „Życzymy byście mogli tu zawierzyć Matce Boga i Kościoła to wszystko, z czym pielgrzymujecie i byście mogli jak najgłębiej przeżyć to spotkanie. Jesteście w Domu Matki. Ona pragnie pozostać w Waszych sercach i prowadzić ku Chrystusowi” – mówił marianin.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisław Gądecki podkreślił, ze stowarzyszenie jest znakiem tego, „jak z niczego może powstać największa organizacja katolicka w świecie”. Hierarcha przybliżył historię zakonu powstałego z inicjatywy proboszcza, ks. Michaela McGivneya. Stowarzyszenie złożone obecnie z około 2 milionów członków swoje początki miało 2 października 1881 roku. Wówczas mała grupka mężczyzn spotkała się w piwnicy kościoła w New Haven, w stanie Connecticut. „Członkowie od początku pomagali sobie w każdej potrzebie. Wytworzyli więź wynikającą nie tylko ze wspólnych prac charytatywnych” – opowiadał abp Gądecki – „Przybyli do Matki Bożej Licheńskiej, by zaczerpnąć ducha macierzyńskiego, który potrzebny jest w każdej rodzinie i organizacji, która chciałaby,  (…) stworzyć silne więzi wzajemnego braterstwa, aby będąc na służbie Jednemu, mogli być ciągle na służbie wszystkim.”

Braterstwo, jedność, miłosierdzie i patriotyzm

Homilię podczas uroczystej liturgii wygłosił ks. dr Paweł Rytel-Adrianik, dyrektor Biura ds. Komunikacji Zagranicznej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. „Rycerze Kolumba są zawsze gotowi, do pełnienia swojej misji i służby. Co więcej, pomagają innym, by być gotowymi służyć. Sam tego doświadczyłem” – mówił homileta. „Braterstwo, jedność, miłosierdzie i patriotyzm to cztery filary Rycerzy Kolumba. (…) Nie bójmy się zapytać sami siebie, czy nie zdezerterowaliśmy, czy nie uciekliśmy, zamiast stanąć w wyłomie. Bo mężczyźni dziś często dezerterują. Dlatego tak ważne są katolickie organizacje mężczyzn, które się wzajemnie wspierają w duchu braterstwa. Nawet jeśli by ktoś zdezerterował, upadł, to Rycerze pomagają mu powstać.”
Ks. Rytel-Adrianik zwracał uwagę na dar beatyfikacji ks. McGivneya. „To nie jest przypadek, że cud do jego beatyfikacji to jest uzdrowienie dziecka jeszcze nienarodzonego” – mówił, podkreślając, że Rycerze Kolumba kupują sprzęt do USG dla kobiet w ciąży – „Ile żeście uratowali ludzi! Ile istnień ludzkich! To jest coś bardzo konkretnego. A dzisiaj jest tu z nami dzwon, Głos Nienarodzonych, który zabije na znak troski o życie, że Rycerze Kolumba nie dezerterują! (…) Przed nami stoi wyzwanie, abyśmy nie tylko sami korzystali z sakramentów, ale również z troski zaprosili, jako Rycerze innych do Kościoła i sakramentów świętych.”
Kapłan przekazał zebranym w licheńskiej świątyni słowa Kapelana Stanowego Rycerzy Kolumba, ks. abp. Wacława Depo, który nie mógł przybyć na spotkanie. Hierarcha poprosił o przekazanie Rycerzom przesłania o jedności, które jest niezwykle podczas całej drogi Rycerzy Kolumba w Polsce, którzy przybyli do naszej Ojczyzny na prośbę i zgodnie z sugestią św. Jana Pawła II.

Podczas Eucharystii zbierano ofiary na rzecz katolików na Ukrainie. Po liturgii w bazylice odbyło się podsumowanie minionego roku. podziękowania i wręczenie nagród dla poszczególnych rad. Dziękowano m. in. abp. Gądeckiemu, wręczając wizerunek Matki Bożej z Guadelupe, która jest patronką Zakonu. Do nagród stanowych w tym roku zgłoszono ponad 200 programów realizowanych przez rady ponad to, czym zajmują się normalnie. „Rycerze Kolumba nie zastanawiają się, czy pomagać, ale jak pomagać” – wyjaśnił Krzysztof Zuba. W sumie w czterech kategoriach (wiara, społeczność, rodzina i życie) za unikalne działanie wyróżniono 20 Rad Stanowych.
Nagrodę dla Rodziny Roku otrzymali Michał i Andżelika Steciak z Karsznic (diec. kielecka), zaangażowani w życie Kościoła, akcje społeczne, kulturalne i wolontaryjne. Małżeństwo, które uruchomiło fundację Wioska Aniołów pomagającą dzieciom i seniorom, mierzyło się z problemem bezpłodności. Pragnąc założenia rodziny, rok temu adoptowali Piotrusia, którego biologiczni rodzicie porzucili ze względu na Zespół Downa, a w tym roku – Marysię. W procesie adopcyjnym chłopczyka 9 wcześniejszych małżeństw nie zdecydowało się nawet poznać ze względu na niepełnosprawność. Małżonkowie na codzienni podejmują duży wysiłek związany z rehabilitacją syna i wychowaniem malutkich dzieci.
Uczestnicy spotkania mieli okazję uderzyć w pobłogosławiony we wrześniu 2020 roku przez papieża Franciszka dzwon „Głos Nienarodzonych”. „Każdy zatroskany o obronę życia ma możliwość uderzyć w ten dzwon. To nie jest zwykłe uderzenie. To zobowiązanie do opowiadania się za życiem” – wyjaśniali organizatorzy.
Wśród listów gratulacyjnych od polskich hierarchów oraz fundacji, z którymi zakon współpracuje, znalazł się m.in. list abp. Wacław Depo, Kapelana Stanowego Rycerzy Kolumba. „Dziękując Bogu za waszą obecność i posługę na polskich ziemiach, chcemy dzisiaj potwierdzać dzieło braterskiej jedności i pomocy charytatywnej wobec potrzebujących. Jako wyraz naszej miłości, jednocześnie mamy nadzieję, że nasza osobista formacja na wzór błogosławionego ks. Michała McGivneya i przez jego wstawiennictwo, przyczyni się do jeszcze głębszej osobistej więzi każdego z braci z Chrystusem” – pisał metropolita częstochowski.
Rycerze Kolumba są katolicką, bratnią, organizacją wzajemnej pomocy mężczyzn, którzy pomagają w różnorakich potrzebach. Podejmują wspólne prace w dziedzinie charytatywnej, wychowawczej, religijnej, społecznej czy pomocy bliźnim w wypadku wojny czy katastrofy. W zakonie na całym świecie zrzeszonych jest ponad 2.000.000 mężczyzn, którzy służą Kościołowi wprowadzając wiarę w czyn. W Polsce jest ok. 7 tysięcy Rycerzy, w tym ok. 700 księży. Członkami Rycerzy Kolumba mogą zostać dorośli mężczyźni, praktykujący katolicy, będący w duchowej łączności ze Stolicą Apostolską.

Licheń Stary, 22 maja 2021 r.

Podziel się wpisem

Udostępnij na facebook
Udostępnij na twitter
Udostępnij na linkedin
Udostępnij na pinterest
Udostępnij na print
Udostępnij na email
X