Matka Boża Bolesna
m
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Wychowanie przez wiarę, czyli IV Rowerowa Pielgrzymka
z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w Licheniu

O świętość ludzi mieszkających w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, o nowe powołania kapłańskie i o dzieła nowej ewangelizacji, aby zawsze były trwałe modlą się uczestniczy IV Rowerowej Pielgrzymki diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej na Jasną Górę. Wczoraj i dziś (10-11 lipca) rowerowi pielgrzymi modlili się i odpoczywali w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.

Za sobą mają już ponad 400 km. Do mety, którą jest jasnogórskie Sanktuarium, pozostało niecałe 200 km. Czasami zmęczenie daje im we znaki, ale pozytywne nastawienie na osiągniecie celu podróży i słowo zachęty od współtowarzysza wystarczą, aby jechać dalej. Ponad dwustuosobowa grupa uczestników rowerowej pielgrzymki z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zatrzymała się w Licheniu:
 „Mamy taką ideę, że nocujemy w szkołach, na salach gimnastycznych tak, żebyśmy mogli wieczorem przeżyć czas integracji. W ciągu dnia jesteśmy na rowerze i nie możemy rozmawiać z racji bezpieczeństwa. A wieczorami nadrabiamy”powiedział ks. Tomasz Roda, organizator pielgrzymki.  

W trakcie pielgrzymowania rowerzyści uczestniczą we Mszach św., modlitwach, konferencjach. Wczoraj w Licheniu modlili się podczas Apelu Maryjnego o godz. 21 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, a dziś w kościele parafialnym pw. św. Doroty uczestniczyli we Mszy Świętej.  

Część pielgrzymów wyruszyła z Koszalina i Słupska. Pozostali dołączyli do głównego peletonu w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu i od 8-go lipca wszyscy podążają wspólnie uczestnicząc w rekolekcjach na dwóch kołach. Każdy z nich na Jasną Górę chce zanieść własną intencję. Ale także inne powody:
„Chcemy przez tydzień pobyć ze sobą, w rodzinnym gronie, z ludźmi, którzy, tak jak my, chcą pogłębić swoją wiarę”powiedziała pani Krzysia Gutowska ze Słupska.
Dla niej jest to niepowtarzalna możliwość spędzenia czasu z rodziną, gdyż podróżuje wraz ze swoim mężem oraz 12-letnim synem.

Rowerzyści nie obawiają się o problemy techniczne, gdyż za nimi podąża profesjonalny serwis rowerowy, który pomaga w sytuacji, gdy jednoślad odmówi posłuszeństwa.

Pan Sławomir Gutowski w pielgrzymce bierze udział po raz drugi. Jak przyznaje, do wyruszenia na pielgrzymi szlak został zachęcony przez żonę:
„Uderzył mnie sposób pielgrzymowaniauważam, że jest fantastyczny. Człowiek ma jednocześnie możliwość bycia ze sobą. Będąc na rowerze nie ma możliwości dyskusji, komentarzy. Ma możliwość spotkania się z ludźmi, dla których wiara jest czymś żywym, a nie okazjonalnym raz w tygodniu”wyjaśnił.

Dla pana Sławomira rowerowa pielgrzymka jest odkrywaniem siebie i pokonywaniem własnych słabości. Ponadto ma ona także wartość wychowawczą, gdyż jadąc wraz z synem może mu pokazać, że w dzisiejszym świecie można w ciekawy i wartościowy sposób spędzić czas nie tylko przed ekranem komputera czy telewizora.  

Dziś rano, po Mszy św., pielgrzymi wyruszyli w dalszą drogę. Na Jasnej Górze pojawią sięw najbliższą sobotę, 14-go lipca. Jednak nie dla wszystkich będzie to koniec pielgrzymiej rowerowej przygody. W związku z 25-leciem koronacji skrzatuskiej piety część spośród rowerzystów uda się w dalszą drogę, do La Salett w Francji, aby podziękować Bogu za wydarzenia z 1988 roku.

Licheń Stary, 11 lipca 2013 r.  

Ks. Tomasz Roda, kapelan pielgrzymki rowerowej
Krzysia Gutowska ze Słupska

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


26 kwietnia 2019
Piątek

Piątek w oktawie Wielkanocy

Nowenna w intencji maturzystek i maturzystów
(22-30 kwietnia 2019 r.)

VIII dzień nowenny przed
Niedzielą Miłosierdzia Bożego

Via lucis (Droga światła)
po Mszy św. o 18.00

Kurs "Emaus" / Ekipa dla Jezusa
 
PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze św.
7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna
Różaniec i nowenna w intencji maturzystów 18.00
Apel Maryjny 21.00
Po Apelu Maryjnym procesja ze świecami
Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
 
Kościół św. Doroty
Msze św.
7.00, 17.00
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza św.
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Maria, Marcelina, Marzena
 
Okres liturgiczny: Wielkanoc
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I
 
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 4, 1-12
Psalm responsoryjny: Ps.118
Ewangelia:  J 21, 1-14
realizacja LM Internet  LM Internet