Matka Boża Bolesna
Główka38 Bazylika jesienią
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Wychowanie przez wiarę, czyli IV Rowerowa Pielgrzymka
z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w Licheniu

O świętość ludzi mieszkających w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, o nowe powołania kapłańskie i o dzieła nowej ewangelizacji, aby zawsze były trwałe modlą się uczestniczy IV Rowerowej Pielgrzymki diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej na Jasną Górę. Wczoraj i dziś (10-11 lipca) rowerowi pielgrzymi modlili się i odpoczywali w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.

Za sobą mają już ponad 400 km. Do mety, którą jest jasnogórskie Sanktuarium, pozostało niecałe 200 km. Czasami zmęczenie daje im we znaki, ale pozytywne nastawienie na osiągniecie celu podróży i słowo zachęty od współtowarzysza wystarczą, aby jechać dalej. Ponad dwustuosobowa grupa uczestników rowerowej pielgrzymki z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zatrzymała się w Licheniu:
 „Mamy taką ideę, że nocujemy w szkołach, na salach gimnastycznych tak, żebyśmy mogli wieczorem przeżyć czas integracji. W ciągu dnia jesteśmy na rowerze i nie możemy rozmawiać z racji bezpieczeństwa. A wieczorami nadrabiamy”powiedział ks. Tomasz Roda, organizator pielgrzymki.  

W trakcie pielgrzymowania rowerzyści uczestniczą we Mszach św., modlitwach, konferencjach. Wczoraj w Licheniu modlili się podczas Apelu Maryjnego o godz. 21 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, a dziś w kościele parafialnym pw. św. Doroty uczestniczyli we Mszy Świętej.  

Część pielgrzymów wyruszyła z Koszalina i Słupska. Pozostali dołączyli do głównego peletonu w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu i od 8-go lipca wszyscy podążają wspólnie uczestnicząc w rekolekcjach na dwóch kołach. Każdy z nich na Jasną Górę chce zanieść własną intencję. Ale także inne powody:
„Chcemy przez tydzień pobyć ze sobą, w rodzinnym gronie, z ludźmi, którzy, tak jak my, chcą pogłębić swoją wiarę”powiedziała pani Krzysia Gutowska ze Słupska.
Dla niej jest to niepowtarzalna możliwość spędzenia czasu z rodziną, gdyż podróżuje wraz ze swoim mężem oraz 12-letnim synem.

Rowerzyści nie obawiają się o problemy techniczne, gdyż za nimi podąża profesjonalny serwis rowerowy, który pomaga w sytuacji, gdy jednoślad odmówi posłuszeństwa.

Pan Sławomir Gutowski w pielgrzymce bierze udział po raz drugi. Jak przyznaje, do wyruszenia na pielgrzymi szlak został zachęcony przez żonę:
„Uderzył mnie sposób pielgrzymowaniauważam, że jest fantastyczny. Człowiek ma jednocześnie możliwość bycia ze sobą. Będąc na rowerze nie ma możliwości dyskusji, komentarzy. Ma możliwość spotkania się z ludźmi, dla których wiara jest czymś żywym, a nie okazjonalnym raz w tygodniu”wyjaśnił.

Dla pana Sławomira rowerowa pielgrzymka jest odkrywaniem siebie i pokonywaniem własnych słabości. Ponadto ma ona także wartość wychowawczą, gdyż jadąc wraz z synem może mu pokazać, że w dzisiejszym świecie można w ciekawy i wartościowy sposób spędzić czas nie tylko przed ekranem komputera czy telewizora.  

Dziś rano, po Mszy św., pielgrzymi wyruszyli w dalszą drogę. Na Jasnej Górze pojawią sięw najbliższą sobotę, 14-go lipca. Jednak nie dla wszystkich będzie to koniec pielgrzymiej rowerowej przygody. W związku z 25-leciem koronacji skrzatuskiej piety część spośród rowerzystów uda się w dalszą drogę, do La Salett w Francji, aby podziękować Bogu za wydarzenia z 1988 roku.

Licheń Stary, 11 lipca 2013 r.  

Ks. Tomasz Roda, kapelan pielgrzymki rowerowej
Krzysia Gutowska ze Słupska

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


20 lipca 2019
Sobota

I Ogólnopolska Pielgrzymka Różańcowa


Koncert "Magnificat" - Andre Siekierski (Paryż), Julia Karlova (Warszawa):
(nawa główna bazyliki) godz.13.00

Być dla innych jak Maryja
Rekolekcje o budowaniu relacji z ludźmi

 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
Nabożeństwa6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji małżeństw i rodzin

kościół górny-nawa główna:
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Apel Maryjny 21.00, po Apelu Maryjnym różaniec
Po Apelu Maryjnym procesja ze świecami
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00
bazylika dolna - kaplica Trójcy Świetej
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej 18.00


Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą:
Czesław, Czesława, Hieronim
 
Zwykły okres liturgiczny
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych:zielony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Wj 12,37-42
Psalm responsoryjny: Ps 136 
Ewangelia: Mt 12,14-21
realizacja LM Internet  LM Internet