Matka Boża Bolesna
m
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Multikulturowa Eucharystia w licheńskim kościele parafialnym

Angielski biskup głoszący kazanie oraz siostry zakonne z Ghany tańczące na dziękczynienie po Komunii św. nadali szczególny, międzynarodowy charakter parafialnej Mszy św. o godz. 10.30 w Licheniu.

W przedostatnim dniu pobytu, angielska młodzież udająca się na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, modliła się wspólnie z licheńskimi parafianami. W trakcie niedzielnej głównej Mszy św. w parafii homilię do zgromadzonych wiernych wygłosił podróżujący z młodymi ludźmi ordynariusz diecezji Shrewsbury, bp Mark Davies. Mszy św. przewodniczył ks. Piotr Kieniewicz MIC, rzecznik prasowy licheńskiego Sanktuarium, który jednocześnie tłumaczył słowa angielskiego biskupa na język polski. W koncelebrze uczestniczył także ks. Henryk Kulik MIC, proboszcz licheńskiej parafii oraz kapłani z Anglii, którzy przybyli do Polski wraz z hierarchą.

W słowie skierowanym do licheńskich parafian biskup dziękował za życzliwość okazaną gościom z Anglii w trakcie ich pobytu w Licheniu i w diecezji włocławskiej. Podkreślił także wielką siłę wiary, jaką czuł tu na każdym kroku. Wskazał także na wielkie znaczenie postaci św. Jana Pawła II, który ustanowił Światowe Dni Młodzieży.
-„Dzięki Światowym Dniom Młodzieży młodzi ludzie mogą zobaczyć, że nigdy nie sami żyjąc w wierze. Nie zawsze rozumiemy języki innych narodów, mamy trudności w wypowiadaniu różnych słów, ale dzielimy ten sam język wiary; co więcej, rozpoznajemy język sakramentów i mówimy jednym głosem modlitwy. W każdym dniu naszego życia, w dzień i w nocy, zawsze możemy zwrócić się ku Bogu”powiedział bp Mark Davies.

Tuż po Komunii św. siostry ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego (SSpS) wykonały kilka krótkich tańców uwielbienia, które w ich kraju stanowią część liturgii mszalnej. Zakonnice przybyły do Polski, aby wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży. W Licheniu znalazły się za sprawą s. Maksymiliany Rusin należącej do wspomnianego Zgromadzenia, której rodzina pochodzi z miejscowości Trzy Borki, leżącej na terenie licheńskiej parafii. Jak wyjaśniła, wizyta w Licheniu miała na celu pokazanie kultury Ghany, z której przybyły do Polski, oraz w jaki sposób wielbią Boga w swoim kraju.
Wraz z s. Maksymilianą podróżują: s. Dorota, s. Perpetua oraz s. Maria. Zdaniem s. Perpetuy Polacy bardzo gościnni i przyjmują je z wielką życzliwością. Podoba jej się także polska pobożność:
-„Widzę, że wiara w waszym kraju jest bardzo silna. Zwłaszcza na ulicach, gdzie można zobaczyć figury Jezusa i Maryi w przydrożnych kapliczkach. Ponadto czuję tutaj bardzo mocno oddziaływanie św. Jana Pawła II” – powiedziała zakonnica z Ghany. Ich pobyt w Polsce potrwa od 10 lipca do 10 sierpnia.

Po Mszy św. pielgrzymi z diecezji Shrewsbury udali się do rodzin z licheńskiej parafii, aby spędzić z nimi niedzielne popołudnie. W poniedziałek rano, umocnieni wiarą i życzliwością licheńskich parafian, młodzież wraz ze księdzem biskupem oraz duszpasterzami udała się w dalszą drogę do Krakowa na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Licheń Stary, 25 lipca 2016 r.   

S. Perpetua SSpS z Ghany

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


17 lutego 2020
Poniedziałek
Okaż mi litość, niech ożyję Panie

Wspomnienie dowolne  Świętych Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie męczeńskiej śmierci bł. Antoniego Leszczewicza,marianina.
W lutym 1943 r. pozostał dobrowolnie z wiernymi skazanymi na śmierć w płomieniach
we wsi Rosica na Białorusi,aby nieść im kapłańską posługę

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
18.00 w intencji poszanowania życia
Nabożeństwa
kościół górny - Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: zwykły
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Jk 1, 1- 11
Psalm responsoryjny: Ps 119
Ewangelia: Mk 8, 11-13
realizacja LM Internet  LM Internet