ZUFLUCHT
MUTTER UNSERER FLECHEN
DIE TRAURIGE KÖNIGIN VON POLEN

RUNTERSCROLLEN

Apartamenty Papieskie

W czasie swojej pielgrzymki do Polski w 1999 r., św. Jan Paweł II odwiedził licheńskie sanktuarium i pobłogosławił budującą się świątynię. Spotkanie z pielgrzymami miało miejsce 7 czerwca rano na schodach bazyliki, skąd papież przewodniczył nabożeństwu. 

Patrzę z podziwem na tę ogromną budowlę, która w swoim rozmachu architektonicznym jest wyrazem wiary i miłości do Maryi i Jej Syna. Bogu niech będą dzięki za tę świątynię! Wdzięczność należy się także kustoszom tego sanktuarium – księżom marianom, którzy od lat opiekują się tym miejscem i wiernie służą pielgrzymom.

Jan Paweł II

Święty Jan Paweł II przyleciał helikopterem 6 czerwca 1999 r., wieczorem ok. godz. 21.00. Następnego dnia odleciał do Bydgoszczy i Torunia, by wieczorem wrócić na nocleg do Lichenia. Specjalnie na jego wizytę wybudowano dom papieski. Nowy budynek połączono z istniejącym domem zakonnym. Apartamenty do dyspozycji Ojca Świętego mają powierzchnię 57,7 m i są złożone z pięciu pomieszczeń: jadalni, kaplicy, salonu, sypialni i łazienki. Pozostałe pomieszczenia zostały przeznaczone dla osób z bliskiego otoczenia Ojca Świętego.

W pierwszym pomieszczeniu (jadalni) znajduje się obecnie biblioteka i są tutaj zgromadzone pamiątki wiązane z Papieżem, a mianowicie: książki, które napisał Ojciec Święty, stuła, którą miał na sobie podczas nabożeństwa w Licheniu, piuska papieska z jego własnoręcznym podpisem, a także kielich, patena i różaniec (obecnie te trzy pamiątki znajdują się w bazylice dolnej, w kaplicy św. Jana Pawła II). Są też okolicznościowe medale, banknoty, monety, stemple i znaczki pocztowe, zdjęcia.

Sercem apartamentów papieskich jest z pewnością kaplica. To tutaj na noc z 7 na 8 czerwca przyniesiono cudowny obraz Matki Bożej Licheńskiej, aby Ojciec Święty mógł się przed nim pomodlić. Obecnie znajduje się tam kopia licheńskiego wizerunku. Na środku kaplicy stoi biały klęcznik z drewna brzozowego, ozdobiony herbem papieskim. Przy nim znajduje się mała, drewniana kapliczka. W czasie wizyty Ojca Świętego umieszczono w niej tabernakulum z Najświętszym Sakramentem. Na ścianach zawieszono stacje Drogi Krzyżowej, malowane na szkle w stylu góralskim.

W salonie znajdują się m.in. kanapa, dwa fotele, ława, biurko z krzesłem i szafki. Meble wykonane są z ciemnego, litego drewna dębowego, bez użycia gwoździ. Są darem od firmy Ludwik Styl z Rogoźna Wielkopolskiego. Na masywnym biurku stoi zdjęcie małego Karolka z mamą.

W sypialni jest łóżko, szafa i komoda. Nad łóżkiem umieszczony jest dębowy krzyż. Na komodzie stoją dwa zdjęcia: jedno ukazuje Karola Wojtyłę w dniu Pierwszej Komunii Świętej, a drugie – młodego księdza Wojtyłę podczas golenia na obozie wakacyjnym z młodzieżą. Nad komodą wiszą trzy zdjęcia gór, tak bardzo ukochanych przez św. Jana Pawła II.

Apartamenty można zwiedzać od maja do końca sierpnia, polecając swe intencje Świętemu Papieżowi.

 

ONLINE
KALENDER

Januar 2022

x