Matka Boża Bolesna
k
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

3 maja: Licheń w sercu Polski
 
3 maja w uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski w czasie Mszy Świętej o godzinie 12.00 w licheńskiej bazylice modliło się około 4 tysięcy osób. 
 
W wygłoszonej podczas sumy homilii, ks. Janusz Kumala, kustosz Sanktuarium zwrócił uwagę na fakt, iż Licheń Stary znajduje się geograficznie w samym centrum Polski – można powiedzieć, w jej sercu.
- „Symbolicznie można także odczytać istnienie tej świątyni – największego kościoła w Polsce. Świątynia ta, jakby chciała powiedzieć, że cała nasza Ojczyzna ma się tutaj zmieścić. Ten kościół ma ogarnąć całą Polskę, ponieważ nasza Ojczyzna cała należy do Chrystusa. Naszą troską powinno być to, byśmy pozostali Mu wierni.” – kontynuował marianin.
 
„Drogi naszej historii biegły różnie, jednak Polacy starali się dotrzymywać wierności Bogu, łasce chrztu świętego. 3 maja każdego roku przypominamy sobie o szczególnej obecności Matki Najświętszej w dziejach naszej Ojczyzny. Maryja obecna w Kościele, nieustannie o ten Kościół się troszczy.” – podkreślał kaznodzieja – „Troszczy się o uczniów Chrystusa, bo to jest Jej misja; a także o nas, Polaków i wszystkich przynależących do naszej Ojczyzny. Maryja bowiem jest nie tylko Królową Polski, ale wszystkich narodów. Ona pragnie, by każdy powołany do życia przez Boga Ojca odnalazł w swoim życiu Chrystusa, szedł drogą do zbawienia.”
 
Celebrans przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który 20 lat temu powiedział do pielgrzymów zebranych  na placu przed bazyliką: „dziękujemy Ci Maryjo, że prowadzisz nas do Chrystusa”, a które  wyrażają misję Maryi w Kościele.  Licheńskie Sanktuarium, jako miejsce, w którym gromadzą się pielgrzymi, św. Jan Paweł II nazwał miejscem, które „Maryja bardzo umiłowała”. Matka Najświętsza ogarnia nas swoją miłością, pochylając się nad każdym z nas i prowadząc do Jezusa.
 
Od czasu koronacji licheńskiego wizerunku koroną papieską, czego dokonał w 1967 roku sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, Maryja nazywana jest w Licheniu  Bolesną Królową Polski. Te słowa –  modlitwę tego sanktuarium: „Bolesna Królowo polski, módl się za nami” Prymas Tysiąclecia dostrzegł wypisane na ołtarzu koronacyjnym przy kościele św. Doroty, zbliżając się do miejsca uroczystości koronacyjnych. 
 
„Modlimy się w tym sanktuarium do Matki Najświętszej, która cała ogarnięta jest zbawczą miłością Chrystusa, która stoi przy krzyżu Chrystusa i doświadcza Jego miłosierdzia.” – mówił homileta, dodając – „Tak samo stoi przy naszych krzyżach jako Matka wiary, która pełna miłości jednoczyła się z umierającym Jezusem, a dziś jednoczy się z nami.”
 
Nad licheńskim obrazem znajdują się słowa: „Królowo Polski, udziel pokoju dniom naszym”. Kustosz sanktuarium zauważył, iż „jest to modlitwa wszystkich o łaskę pokoju: w naszych sercach, w rodzinach, w Ojczyźnie, w innych narodach.” Kończąc homilię, ks. Kumala zachęcał, by wypełniając testament Jezusa z Krzyża, zabrać Maryję ze sobą, jako swoja Matkę i Nauczycielkę, która się o nas troszczy, uczy nas życia w miłości i prowadzi drogą do nieba.

Licheń  Stary, 3 maja 2019 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


25 sierpnia 2019
Niedziela

Dwudziesta Pierwsza Niedziela Zwykła

Nowenna  przed rozpoczęciem
nowego roku nauki

Licheńskie Spotkania Rodzin

I Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej
godz. 14.30 Christophe Mantoux (Paryż)

2. Pielgrzymka Konna z Powiatu Tureckiego

37. Piesza Pielgrzymka Ludzi Pracy


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze św.
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
Procesja Eucharystyczna – po Mszy św. godz. 12.00
Nabożeństwa
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:   (w czasie Festiwalu Muzyki Organowej)
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 17.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00


Kościół św. Doroty
Msze św.
8.30, 10.30, 20.00
Nabożeństwa
Godzinki ku czci Najświętszej
Maryi Panny lub Różaniec: 8.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza św.
8.00

Imieniny obchodzą:
Luiza, Patrycja, Ludwik
 
Zwykły okres liturgiczny
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Iz 66,18-21
Psalm responsoryjny: Ps 117
Drugie czytanie:
Hbr 12, 5-7. 11-13
Ewangelia: Łk 13,22-30
realizacja LM Internet  LM Internet