Matka Boża Bolesna
Główka41 Bazylika jesień
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Marzec

25-27. 03.2011 r.
W ostatni weekend  marca,  w parafii pw. św. Wojciecha
w Koninie,  odbyły się IV KONIŃSKIE WARSZTATY LITURGICZNO-MUZYCZNE po hasłem:
 „Odnowa liturgii od nowa”. W warsztatach wzięło
udział pięć osób z naszej parafii ,z zespołu  młodzieżowego „ Emmanuel”: Karolina Krysztofik, Paulina Kubiak, Weronika Malcer, Anna Krysztofik, Patrycja Kordylewska.  W ostatnim dniu uczestnicy otrzymali zaświadczenia o ukończeniu warsztatów liturgiczno-muzycznych. Tematykę oprawy muzycznej liturgii, podczas kolejnych konferencji, przybliżał  o. Tomasz Grabowski OP z Krakowa. Razem z nim, w czasie warsztatów, młodzi ludzie mogli wsłuchiwać się w głos Benedykta XVI dotyczący odnowy liturgicznej, modlić się Liturgią Godzin i „posmakować” łaciny. Jak zawsze odpowiedzialnymi od doboru pieśni, przygotowaniem chóru i orkiestry byli: Paweł Bębenek z Krakowa, Elwira Chojnacka z Konina, Magdalena Makarewicz-Sternicka z Krakowa/Olsztyna, Daniel Synowiec z Warszawy i Jakub Tomalak z Kalisza.

W dniach 25-27 marca, w Porszewicach k/Łodzi,   we wspólnocie czterdziestu małżeństw, cztery małżeństwa z ruchu duchowości małżeństw END istniejącego przy naszej parafii uczestniczyły w rekolekcjach na temat : „Seksualność darem Boga” prowadzonych przez  o. Ksawerego Kontz.

21.03.2011r.
O godzinie 13.00 w kościele  św. Doroty odbył się pogrzeb br. Antoniego Romanowskiego MIC, wieloletniego mieszkańca licheńkiego Domu Zakonnego, a zarazem najstarszego Marianina wśród wszystkich palcówek Zgromadzenia Księży Marianów na świecie.   Głównym celebransem Eucharystii był  Radny Prowincji ks. Michał Kozak,  a homilię wygłosił ks. Edmund Szaniawski. Po Mszy Św. została odczytana depesza, jaką  pod swoją nieobecność, przesłał  Przełożony Domu Zakonnego w Licheniu Starym ks. Wojciech Sokołowski.  Natomiast ostatnie pożegnanie, w imieniu zmarłego, wygłosił Kustosz Licheńskiego Sanktuarium ks. Wiktor Gumienny W pogrzebie uczestniczyło około 40  kapłanów i braci z Zgromadzenia Księży Marianów, zaprzyjaźnieni księża diecezjalni, a także liczni parafianie, rodzina i znajomi. Zmarły br. Antoni Romanowski MIC został pochowany na licheńskim cmentarzu.


11-13.03.2011r.

W godzinach wieczornych, piątkową kolacją., rozpoczęły się rekolekcje w Papieskim Domu Rekolekcyjnym, organizowane przez wspólnotę Equipes Notre-Dame przy współudziale  ks. proboszcza Stanisława Kosiorowskiego, na temat: „Budowanie więzi małżeńskiej”. Ksiądz proboszcz zadbał o sferę duchową uczestników.
Do poprowadzenia konferencji został zaproszony  autorytet w dziedzinie problematyki rodzinnej,  pan Jacek Pulikowski.
Pan Jacek to przede wszystkim mąż i ojciec trójki dzieci. Poza tym dr inżynier, wykładowca na Politechnice Poznańskiej oraz wykładowca Studium Rodziny przy Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu.  Od około trzydziestu lat czynnie zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Rodzin. Razem z żoną Jadwigą służą swoją wiedzą i doświadczeniem wielu małżeństwom w kryzysie i przygotowują młodych do założenia rodziny, prowadzą między innymi. kursy przedmałżeńskie.
Pan Jacek Pulikowski  jest  autorem wielu publikacji o tematyce rodzinnej, między innymi: „Ewa czuje inaczej”, „Jak wygrać miłość?”, „Jak wygrać ojcostwo?”, „Jak wygrać szczęście”, „Krokodyl dla ukochanej”, „Młodzi i miłość”, „Warto być ojcem” „Wartość współżycia małżeńskiego”,  „Warto pokochać teściową”,  „Warto żyć zgodnie z naturą”,  „Zakochanie i co dalej?” itd.
W rekolekcjach uczestniczyło czterdzieści małżeństw zrzeszonych w różnych, katolickich wspólnotach, tj.: Equipes Notre- Dame, Domowy Kościół i Rodziny Nazaretańskie oraz małżonkowie nie zrzeszeni w żadnych wspólnotach ale pragnący wzrostu swej wiary i poprawy relacji w rodzinie.

Poprzez konferencje przybliżona została problematyka najczęstszych przyczyn nieporozumień w małżeństwach a zarazem propozycje skutecznego ich pokonywania. Wyraźnie zostały zarysowane różnice w osobowościach: mężczyzny i kobiety i wynikające z tego problemy, a jednocześnie bogactwo i olbrzymie możliwości wspólnego uzupełniania się  poprzez rozwijanie darów wynikających z odmienności płci. Uczestnicy usłyszeli także wiele istotnych informacji na temat  płciowości i wyższości naturalnych metod planowania rodziny nad antykoncepcją. Nie zabrakło tematów z relacji dzieci -rodzice, rodzice- dzieci, teściowie-małżonkowie, małżonkowie- teściowie.
Konferencje mocno zaakcentowały, że najpewniejszym sposobem na szczęśliwe i trwałe małżeństwo jest trwanie małżonków przy Bogu poprzez, pełne wiary, codzienne praktyki religijne.


09.03.2011r.
Dziś Środa Popielcowa. Podczas Wielkiego Postu nabożeństwa Drogi Krzyżowej będą się odbywały w piątki o godz. 16.00, natomiast nabożeństwa Gorzkich Żali z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, będą odprawiane w niedziele przed Mszą św. wieczorną o godz. 16.15.
Ponadto, dodatkowo, w tym roku, podczas Wielkiego Postu we czwartki o godz. 20. 00 będą  katechezy na tematy zaproponowane przez parafian. Nauki te będzie kończył Apel Maryjny. Natomiast w poniedziałki, po Mszy św. wieczornej będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. Do adoracji zostały wyznaczone poszczególne grupy i wspólnoty działające przy parafii takie jak: koła Różańcowe, małżeństwa z ruchu duchowości małżeńskiej END, chórek „Jutrzenka”, wspólnota młodzieżowa „Emmanuel”.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


31 października 2020
Sobota
Boga żywego pragnie moja dusza

Zaduszki muzyczne. Wieczór refleksji i modlitwy (po Mszy św. o godz. 19.00) - prowadzi sanktuaryjny zespół muzyczny "Galilea" - ODWOŁANE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
19.00 w intencji małżeństw i rodzin
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej: 18.00
Apel Maryjny, różaniec i procesja ze światłami: 21.00

kościół górny - Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Różaniec dla doroslych: po Mszy św. o godz. 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet