Matka Boża Bolesna
3
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Międzynarodowe Warsztaty Fotograficzne
dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie

Siedemdziesięciu  uczestników  I Międzynarodowych Warsztatów Fotograficznych dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie odwiedziło dziś Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.  Wycieczka do Lichenia była jednym z punktów  programu warsztatów, które odbywają się w Ośrodku Szkoleniowym w Wąsoszch.  

Tegoroczne warsztaty trwają od 14 do 19 czerwca. W ciągu pięciu dni osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym mogą zdobywać nowe umiejętności w sferze poznawczej, intelektualnej i społecznej, w tym praktyczne umiejętności z zakresu fotografii. Ponadto w trakcie trwania projektu doskonalenie zawodowe przechodzą instruktorzy, nauczyciele i animatorzy fotografii, którzy rozwijają kompetencje niezbędne do prowadzenia zajęć fotograficznych z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.

Warsztaty są organizowane już od kilku lat. W tym roku po raz pierwszy jest to spotkanie międzynarodowe, gdyż biorą w nim udział Polacy, Czesi, Węgrzy i Słowacy. A wszystko dzięki Międzynarodowym Funduszu Wyszehradzkiemu, który dofinansował projekt:
„Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu organizuje od kilku już lat warsztaty dla osób niesprawnych intelektualnie. W 2006 roku takie warsztaty odbyły się przy współudziale licheńskiego sanktuarium. Ten sam program realizujemy w tym roku z tą tylko zmianą, że nasza baza mieści się w Ośrodku Szkoleniowym w Wąsoszach, a grupa osób uczestniczących w warsztatach jest grupą międzynarodową. Są to uczestnicy z czterech krajów grupy wyszechradzkiej, czyli Polski, Węgier, Czech i Słowacji” – powiedział Waldemar Nielipiński, animator kultury z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, koordynator warsztatów.  

W programie znalazło się 6 modułów: cyfrowa ciemnia, historia fotografii, do góry nogami, patrzę uważnie i doganiam swoje myśli, opowieść o drugim człowieku oraz tworzenie fotografii bez udziału aparatu. W trakcie zajęć uczestnicy mogą nauczyć się m.in. selekcji i oceny oraz podstaw komputerowej obróbki zdjęć. Samodzielnie wykonają projektor otworkowy, a wspólnie z instruktorem mają możliwość fotografowania skrzynkowym aparatem wielkoformatowym i wywoływania zdjęć.

Fotografia jest elementem arteterapii coraz częściej wykorzystywaną w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Robienie zdjęć wpływa na rozwój poznawczy i społeczny, kształtuje spostrzegawczość i umiejętność koncentracji uwagi, a także rozwija wrażliwość na otaczającą rzeczywistość.

Prace, które powstaną w trakcie trwania warsztatów, od września br. można będzie zobaczyć w galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz w katalogu, w którym zostanie zamieszczone przynajmniej jedno zdjęcie każdego niepełnosprawnego uczestnika projektu. Zarówno wystawa jak i katalog  mają na celu przełamanie stereotypów społecznych dotyczących osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Licheń Stary, 16 czerwca 2011 r.

Waldemar Nielipiński, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


26 czerwca 2019
Środa

 
Wspomnienie dowolne bł. Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera

Oaza chorych (24 czerwca - 5 lipca)

Rekolekcje dla katechetów diecezji włocławskiej

PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 - Msza św. intencji chorych i umierających, po Mszy św. błogosławieństwo chorych
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Nabożeństwo czerwcowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny 21.00
kościół dolny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
 
Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo czerwcowe oraz procesja Eucharystyczna po Mszy Świętej o godz. 17.00
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Paulina, Jan, Paweł
 
Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rdz 15, 1-12. 17-18
Psalm: Ps 105 (104), 1-2. 3-4. 6-7. 8-9 (R.: por. 8a
Ewangelia: Mt 7, 15-20
realizacja LM Internet  LM Internet