Matka Boża Bolesna
23
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Międzynarodowe Warsztaty Fotograficzne
dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie

Siedemdziesięciu  uczestników  I Międzynarodowych Warsztatów Fotograficznych dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie odwiedziło dziś Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.  Wycieczka do Lichenia była jednym z punktów  programu warsztatów, które odbywają się w Ośrodku Szkoleniowym w Wąsoszch.  

Tegoroczne warsztaty trwają od 14 do 19 czerwca. W ciągu pięciu dni osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym mogą zdobywać nowe umiejętności w sferze poznawczej, intelektualnej i społecznej, w tym praktyczne umiejętności z zakresu fotografii. Ponadto w trakcie trwania projektu doskonalenie zawodowe przechodzą instruktorzy, nauczyciele i animatorzy fotografii, którzy rozwijają kompetencje niezbędne do prowadzenia zajęć fotograficznych z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.

Warsztaty są organizowane już od kilku lat. W tym roku po raz pierwszy jest to spotkanie międzynarodowe, gdyż biorą w nim udział Polacy, Czesi, Węgrzy i Słowacy. A wszystko dzięki Międzynarodowym Funduszu Wyszehradzkiemu, który dofinansował projekt:
„Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu organizuje od kilku już lat warsztaty dla osób niesprawnych intelektualnie. W 2006 roku takie warsztaty odbyły się przy współudziale licheńskiego sanktuarium. Ten sam program realizujemy w tym roku z tą tylko zmianą, że nasza baza mieści się w Ośrodku Szkoleniowym w Wąsoszach, a grupa osób uczestniczących w warsztatach jest grupą międzynarodową. Są to uczestnicy z czterech krajów grupy wyszechradzkiej, czyli Polski, Węgier, Czech i Słowacji” – powiedział Waldemar Nielipiński, animator kultury z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, koordynator warsztatów.  

W programie znalazło się 6 modułów: cyfrowa ciemnia, historia fotografii, do góry nogami, patrzę uważnie i doganiam swoje myśli, opowieść o drugim człowieku oraz tworzenie fotografii bez udziału aparatu. W trakcie zajęć uczestnicy mogą nauczyć się m.in. selekcji i oceny oraz podstaw komputerowej obróbki zdjęć. Samodzielnie wykonają projektor otworkowy, a wspólnie z instruktorem mają możliwość fotografowania skrzynkowym aparatem wielkoformatowym i wywoływania zdjęć.

Fotografia jest elementem arteterapii coraz częściej wykorzystywaną w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Robienie zdjęć wpływa na rozwój poznawczy i społeczny, kształtuje spostrzegawczość i umiejętność koncentracji uwagi, a także rozwija wrażliwość na otaczającą rzeczywistość.

Prace, które powstaną w trakcie trwania warsztatów, od września br. można będzie zobaczyć w galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz w katalogu, w którym zostanie zamieszczone przynajmniej jedno zdjęcie każdego niepełnosprawnego uczestnika projektu. Zarówno wystawa jak i katalog  mają na celu przełamanie stereotypów społecznych dotyczących osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Licheń Stary, 16 czerwca 2011 r.

Waldemar Nielipiński, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


25 sierpnia 2019
Niedziela

Dwudziesta Pierwsza Niedziela Zwykła

Nowenna  przed rozpoczęciem
nowego roku nauki

Licheńskie Spotkania Rodzin

I Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej
godz. 14.30 Christophe Mantoux (Paryż)

2. Pielgrzymka Konna z Powiatu Tureckiego

37. Piesza Pielgrzymka Ludzi Pracy


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze św.
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
Procesja Eucharystyczna – po Mszy św. godz. 12.00
Nabożeństwa
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:   (w czasie Festiwalu Muzyki Organowej)
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 17.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00


Kościół św. Doroty
Msze św.
8.30, 10.30, 20.00
Nabożeństwa
Godzinki ku czci Najświętszej
Maryi Panny lub Różaniec: 8.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza św.
8.00

Imieniny obchodzą:
Luiza, Patrycja, Ludwik
 
Zwykły okres liturgiczny
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Iz 66,18-21
Psalm responsoryjny: Ps 117
Drugie czytanie:
Hbr 12, 5-7. 11-13
Ewangelia: Łk 13,22-30
realizacja LM Internet  LM Internet