Matka Boża Bolesna
Główka41 Bazylika jesień
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rekolekcje dla osób będących w żałobie

O tym, w jaki sposób poradzić sobie z bólem po stracie bliskiej osoby mówiono podczas rekolekcji zatytułowanych „Jak przeżyć żałobę” zorganizowanych w ubiegły weekend w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej (17-19.06).

Śmierć jest jednym z etapów życia każdego człowieka. Skoro się narodziliśmy, tak samo musimy  kiedyś opuścić ten świat. I pomimo, że nigdy nie jest odpowiedni czas na śmierć, musimy się z nią zmierzyć, gdy odchodzi ktoś z naszej rodziny, przyjaciel, znajomy. Dla wielu strata jest tak ogromna, że sami nie mogą sobie z nią poradzić i wrócić do codziennych obowiązków. Dla nich właśnie pomocną dłoń wyciąga Sanktuarium Maryjne w Licheniu, gdzie organizowane rekolekcje pt. „Jak przeżyć żałobę”.

Wiosenną turę rekolekcyjną poprowadzili: ks. Michał Rymar, marianin z Góry Kalwarii oraz Monika Potera, psycholog pracująca w działającej na terenie Sanktuarium Fundacji SPEM DONARE.  

Zainteresowanie rekolekcjami jest tak duże, że w Licheniu organizowane każdego rokucztery tury spotkań. Wszystko po to, aby grupy były kameralne, co sprzyja wycieszeniu i możliwości przeprowadzenia indywidualnych rozmów.
„Ludzie będący w żałobie cierpią i czasami trudno im z tym cierpieniami jest sobie poradzić. Na licheńskich rekolekcjach mogą spotkać osoby, które cierpią tak, jak one, gdyż straciły kogoś bliskiego. Dowiadują sie także czym jest żałoba, która niestety w naszym kraju jest jeszcze tematem tabu”.
 
W relacji Potery żałoba jest reakcją całego organizmu po stracie bliskiej osoby. Może ona się objawiać fizycznie bólem całego organizmu lub też psychicznie poprzez powracanie myślami do czasów, gdy zmarła osoba była z nami. Dzięki rekolekcjom uczestnicy dowiadują się, że żałoba jest procesem, który ma swój początek i koniec, w przeciwieństwie do pamięci o bliskiej osobie, którą będziemy wspominać do końca życia.

Uczestnicy rekolekcji mogą dowiedzieć się, jak poradzić sobie w takiej sytuacji. Otrzymują wskazówki, które wcielone w życie, pozwolą im przeżyć ten trudny czas. Prowadzący rekolekcje starają się przypomnieć, że życie ludzkie nie kończy się wraz ze śmiercią. Jest ona jedynie pewnym etapem, z którym każdy z nas prędzej czy później będzie musiał się zmierzyć. Dowiadują się także, że ból, łzy i smutek naturalnymi objawami po stracie bliskiej osoby.

Jedną z osób uczestniczących w spotkaniu była pani Jolanta z Piły, która w styczniu straciła męża.
-„O rekolekcjach dowiedziałam się w Internecie i postanowiłam przyjechać. Dużo czytałam o tym, co robić będąc w żałobie, jednak czułam, że to za mało. Dlatego postanowiłam przyjechać do Lichenia. I bardzo się cieszę, że się zdecydowałam. Te rekolekcje wspaniałe, ale trudne. Każdy z nas przeżywa swoją stratę, ale dzięki wspólnocie łatwiej zmierzyć się z bólem”powiedziała rekolektanta.  

W rekolekcjach wzięło udział 13 osób. Ich organizatorem było Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym. Rekolekcje w całości odbyły się w Papieskim Domu Rekolekcyjnym znajdującym się w starej części Sanktuarium.

Licheń Stary, 20 czerwca 2016 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


12 lipca 2020
Niedziela
Na żyznej ziemi ziarno wyda plony

Słowacja w Licheniu. Razem przy Bolesnej Matce

Niedziela z rodziną w Licheniu (12.00-16.30) - odwołane

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
Dzień modlitw w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców polskich wsi

20.Ogólnopolska Pielgrzymka Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników (12-13 lipca)
- odwołana

40.Mariańska Piesza Pielgrzymka z Góry Kalwarii do Lichenia (7-16lipca) - odwołana

Rekolekcje: Nie zgubić się w świecie (10-12 lipca) - ODWOŁANE

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy (5 lipca-30 sierpnia)


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 17.00
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 20.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

realizacja LM Internet  LM Internet