Matka Boża Bolesna
arka
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Szafirowa sukienka Matki Bożej Licheńskiej
 

Nowa sukienka Matki Bożej Licheńskiej została wykonana ze złota przekazanego na ten cel przez ofiarodawców z Polski i z zagranicy. W swoim kształcie jubileuszowa sukienka nawiązuje do tej, którą Matka Boża Licheńska otrzymała na uroczystość koronacji koroną papieską w 1967 roku. Jednak wszystkie jej elementy: zarówno sama sukienka, jak i korona, znajdująca się na głowie Matki Najświętszej, oraz podtrzymujący koronę dwaj aniołowie, zostały wykonane z jednego kawałka złotej blachy.

Jak podaje Ewangelia, Maryja była obecna pod krzyżem Zbawiciela, jednocząc się z Jego Męką. Dlatego u podstawy korony znalazło się siedem rubinów - kamieni o czerwonej barwie. Symbolizują one nie tylko godność królewską Maryi ale przede wszystkim Jej cierpienie z powodu śmierci Syna, Jezusa Chrystusa. Stanowi to również nawiązanie do tytułu - Bolesna Królowa - jakim Licheńską Panią zwykli nazywać pielgrzymi. Następnie koronę przyozdobiono piętnastoma perłami i sześcioma cyrkoniami, które podkreślają tajemnicę Niepokalanego Poczęcia i symbolizują czystość Maryi w całym Jej życiu. Koronę Matki Bożej wieńczy krzyż. W jego centralnym punkcie również umieszczono rubin symbolizujący Mękę Jezusa Chrystusa, Syna Bożego.

Do tytułu Bolesnej Królowej nawiązują także charakterystyczne dla licheńskiej Madonny symbole Męki Pańskiej. I tak po lewej stronie można dostrzec: gwoździe, którymi przybito Zbawiciela do krzyża; ciernie z korony cierniowej; krzyż - symbol cierpienia i śmierci Jezusa; włócznie, którą rzymscy żołnierze przebili bok Chrystusa; gąbkę, którą nasączano octem i podawano Konającemu; naczynie do umywania rąk - za gestem Piłata symbolizujące unikanie odpowiedzialności; dłoń, która uderzyła Chrystusa i bicze, którymi Go katowano. Po prawej zaś: kości, którymi strażnicy grali o szatę Jezusa; baranka paschalnego - symbolizującego poświęcenie się Jezusa dla nas, ludzi; chustę św. Weroniki - mówiącą o współczuciu i ulitowaniu się; koguta, który symbolizuje zaparcie się św. Piotra; drabinę - przypominającą zdjęcie z krzyża ciała Zbawiciela i kielich - nawiązujący do modlitwy w ogrodzie Oliwnym a symbolizujący krew Jezusa Chrystusa.

W nawiązaniu do ostatniego zjawienia się Matki Bożej w lesie grąblińskim, gdy ukazała się w królewskim majestacie: w amarantowej sukni z koroną na głowie tuląc do swojej piersi białego orła, na szacie Matki Bożej umieszczono orła w koronie, którego pokryto białym złotem.

Jak podaje ustna tradycja, Mikołaj Sikatka, pasterz z pobliskiego Grąblin, w maju 1850 roku po raz pierwszy ujrzał Matkę Najświętszą na skraju grablińskiego lasu, idącą w jego kierunku po łące pełnej kwiatów. Dlatego skraj szaty przyozdabiają motywy kwiatowe, co stanowi nawiązanie do piękna przyrody naszej Ojczyzny oraz do miejsca, gdzie objawiła się Matka Boża Licheńska. Na ornamenty kwiatowe zdobiące sukienkę licheńskiej Pani składają się między innymi maki, chabry, jaskry, niezapominajki, fiołki, kaczeńce i dzwonki. W całość kompozycji wpisują się szafiry - kamienie szlachetne o niebieskiej, maryjnej barwie, które wtopiono w ornament kwiatowy. Od tych właśnie kamieni sukienkę można nazywać szafirową.

Jubileuszowa sukienka Matki Bożej Licheńskiej powstała w pracowni Roberta Honzy w Krakowie.  

Szafirowa sukienka Matki Bożej Licheńskiej
realizacja LM Internet  LM Internet