Matka Boża Bolesna
3
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Zebranie duszpasterzy służby liturgicznej

„Obecność Ducha Świętego w liturgii” była głównym tematem, jakim zajmowali się uczestnicy 70. Zebrania Duszpasterzy Służby Liturgicznej w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym w dniach 7-8.11 bm. Obradom przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, przewodniczący Podkomisji ds. Służby Liturgicznej przy KEP.

- „Jest to niezwykle głęboki temat i staramy się go ująć w kluczu jak najbardziej praktycznym, czyli skupiamy się na tym, co może posłużyć formacji służby liturgicznej. Wiemy, że organizacja życia służby liturgicznej w poszczególnych diecezjach różni się, pomimo, że mamy ogólnopolskie programy. I właśnie o tym rozmawiamy – w jaki sposób przenosić je na konkretny grunt” – wyjaśnił abp Górzyński.   

Dyskusja w trakcie dwudniowego spotkania dotyczyła spraw związanych z ludźmi, którzy współuczestniczą w przygotowaniu Mszy Świętych oraz nabożeństw. Zdaniem ks. Stanisława Szczepańca z Krakowa, członka Podkomisji KEP ds. Służby Liturgicznej, nie są to wyłącznie - wbrew powszechnemu mniemaniu – ministranci czy lektorzy. – „Wszyscy jesteśmy sługami. A liturgię celebruje wspólnota, w której każdy spełnia swoje zadanie. Wyróżniony jest kapłan, gdyż ma święcenia i reprezentuje Chrystusa. Kościół jest ciałem Chrystusa, w którym każdy spełnia swoje zadanie. Dążymy do tego, aby jak największa liczba uczestników zgromadzenia odkryła, jakie zadanie Pan Jezus dla niego przygotował i jak ma to zadanie spełniać” – wyjaśnił kapłan.

W trakcie pracy w grupach prowadzono rozmowy o tym, jak wygląda współpraca na szczeblu diecezji, jakie kursy  są organizowane w celu formowania służby liturgicznej i podnoszenia jakości posługi.   

Podczas obrad uczestnicy spotkania zastanawiali się także nad formą modlitwy przed i po nabożeństwie. – „Jest tradycja modlitwy, ale okazało się na nowo, jak duże jest zróżnicowanie. Zaistniała potrzeba, aby przedstawić pewien wzór ogólnopolski. Trwają prace nad przygotowaniem ujednoliconego tekstu. Chodzi w głównej mierze o komendy przed modlitwą i po modlitwie” – dodał ks. Szczepaniec.

Zdaniem kapłana, uczestnikom spotkania zależy, aby w Eucharystię, czyli największy skarb Kocioła, włączało się jak najwięcej wiernych; aby nie tylko byli obecni na celebracji, ale by odczuwali potrzebę, iż jest to „moja” Eucharystia, za którą biorę także odpowiedzialność. A czynne włączanie się w celebrację powinno być zgodne z indywidualnymi talentami i predyspozycjami.

Poza wspomnianym abp Józefem Górzyńskim w licheńskich obradach uczestniczył bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy KEP oraz osoby odpowiedzialne za służbę liturgiczną w poszczególnych diecezjach.

W środę uczestnicy zebrania modlili się podczas wieczornej Mszy Św. o godz. 18.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, w trakcie której oczytano akt zawierzenia członków służby liturgicznej Niepokalanemu Sercu Matki Bożej.

Licheń Stary, 08 listopada 2018 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


30 października 2020
Piątek
Wielkie są dzieła, które Pan uczynił

Pielgrzymka maturzystów z Kartuz (28-30 października) - ODWOŁANA

 

PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Różzniec dla dorosłych: po Mszy św. o godz. 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet