Matka Boża Bolesna
front
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ


 

Sanktuarium
 

Pielgrzymi  z gminy Szczytniki
na pielgrzymce u Matki Bożej Licheńskiej

W przeddzień 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu przybyli pielgrzymi z gminy Szczytniki (powiat kaliski, województwo wielkopolskie). W ten sposób mieszkańcy gminy pragnęli oddać hołd św. Janowi Pawłowi II w 36. rocznicę zamachu na życie papieża-Polaka.

Poprzez pielgrzymkę do Lichenia gmina Szczytniki włączyła się w uczczenie wydarzeń, jakie w Fatimie miały miejsce sto lat temu. Do Sanktuarium udali się: Marek Albrecht, wójt gminy Szczytniki, Honorata Szymańska, dyrektor Zespołu Szkół w Marchwaczu, delegacja uczniów ZS Gimnazjum im. Jana Pawła II w Marchwaczu wraz z Krzysztofem Pietrzykowskim, nauczycielem wspomnianej szkoły. Przewodnikiem duchowym grupy był ks. Paweł Nasiadek z Parafii pw. św. Michała Archanioła w Rajsku. Udział w przygotowaniu pielgrzymki mieli również: Jadwiga Chojnacka, Katarzyna Pichiewicz oraz Paweł Domagała.

Przed wyjazdem pielgrzymi otrzymali pasterskie błogosławieństwo udzielone przez bpa Łukasza Buzuna, biskupa pomocniczego kaliskiego. Pielgrzymi podróż do Lichenia pokonali w całkowitej ciszy i modlitewnym skupieniu.
W Licheniu został złożony okolicznościowy akt zawierzenia i oddania się Niepokalanemu Sercu Maryi oraz kielich mszalny - wotum wdzięczności dla Matki Bożej Licheńskiej za liczne łaski, jakimi za Jej wstawiennictwem są obdarzani mieszkańcy gminy Szczytniki.

Pielgrzymi modlili się podczas Mszy św. celebrowanej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Po modlitwie udali się do kaplicy poświeconej św. Janowi Pawłowi II oraz na wieżę widokową. W starej części Sanktuarium zwiedzili papieskie apartamenty, w których przebywał św. Jan Paweł II w 1999 roku, kościół parafialny pw. św. Doroty oraz kaplicę Krzyża Świętego. W drodze powrotnej zatrzymali się na chwilę modlitwy w kościele pw. Matki Bożej 10. Cnót Ewangelicznych w Grąblinie.

Licheń Stary, 15 maja 2017 r.       


25 kwietnia 2018
Środa

Święto św. Marka Ewangelisty

Nowenna w intencji maturzystów
(22.04 - 30.04.)

 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 Msza św. w intencji chorych i umierających,
po mszy św. błogosławieństwo dla chorych

Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec i nowenna w intencji maturzystów: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza święte
7.30

Imieniny obchodzą:
Marek, Jarosław, Wasyl

Okres liturgiczny: Wielkanoc
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: czerwony
Rok liturgiczny: B, II
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 P 5,5b-14
Psalm responsoryjny:
Ps 89 (88), 2-3. 6-7. 16-17
(R.: por. 2a)
Ewangelia:  Mk 16,15-20
realizacja LM Internet  LM Internet