Matka Boża Bolesna
23
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ


 

Sanktuarium
 

Podsumowanie 2017 roku w licheńskim Sanktuarium
 
Pod znakiem obchodów uroczystości 50. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej koroną papieską upłyną rok 2017 w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.
 
Główne uroczystości związane z 50. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej trwały od 11 do 15 sierpnia i zgromadziły rzesze pielgrzymów. Nabożeństwa odbywały się w ważnych dla Sanktuarium miejscach – w lesie grąblińskim, gdzie Matka Boża objawiła się w pasterzowi Mikołajowi Sikatce, przy ołtarzu koronacyjnym, gdzie 50. lat temu kard. Stefan Wyszyński ukoronował Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej oraz w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, w której obecnie znajduje się wizerunek Matki Bożej. 
 
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Episkopatu Polski, na czele z abpem Wojciechem Polakiem, Prymasem Polski, abpem Salvatore Pennacchio, nuncjuszem apostolskim w Polsce oraz kard. Stanisławem Dziwiszem, arcybiskupem seniorem archidiecezji krakowskiej. 
 
W dniu 15 sierpnia podczas uroczystej Eucharystii kard. Stanisław Dziwisz poświęcił nową sukienkę, która została nałożona na Cudowny Obraz Matki Bożej. Sukienka ufundowana przez ofiarodawców i darczyńców licheńskiego Sanktuarium z Polski i zagranicy nosi miano szafirowej.
 
Na początku sezonu pielgrzymkowego do Lichenia po raz siódmy przybyli muzycy-amatorzy w ramach Ogólnopolskiego Zlotu Chórów i Orkiestr „Świętemu Janowi Pawłowi II w hołdzie” a po raz piąty motocykliści, aby u stóp Matki Bożej Licheńskiej rozpocząć sezon motorowy. 
 
Tradycyjnie do licheńskiego Sanktuarium pielgrzymowali także przedstawiciele honorowych dawców krwi, gospodynie wiejskie, sybiracy, żołnierze-górnicy, wodociągowcy. Po raz czwarty w Licheniu spotkali się także ludzie pragnący doskonalić swoje umiejętności w celebrowaniu liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (warsztaty liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi). 
 
W okresie wakacyjnym do Lichenia przybywały liczne pielgrzymki: piesze, konne, rowerowe, aby zwierzać swoje troski Matce Bożej i prosić o łaski dla siebie i swoich bliskich. 
 
Sanktuarium Maryjne w Licheniu stara się także pomagać „nowym ubogim” współczesnego świata. Dzięki prowadzonym przez księży marianów dziełom miłosierdzia pomoc udzielna jest ludziom poprzez działające w ramach Fundacji „Spem Donare” instytucje: Hospicjum Stacjonarne im. św. Stanisława Papczyńskiego, Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym oraz NaProTECHNOLOGIĘ Poradnię Wsparcia Płodności. 
 
W ostatni weekend lipca Licheńskie Centrum Pomocy  Rodzinie i Osobom Uzależnionym po raz 25. zorganizowało „Mityng pod gwiazdami”, czyli Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe, w których łącznie wzięło udział 20 tysięcy osób z Polski i z zagranicy. 
Z kolei opieką hospicyjną w ciągu minionego roku zostały objęte 153 osoby, które korzystały ze specjalistycznej opieki paliatywnej. W październiku, w ramach charytatywnego koncertu „Głosy dla hospicjów”, dla pacjentów i przyjaciół placówki wystąpił Kabaret Młodych Panów. 
 
Jak zauważa kustosz licheńskiego Sanktuarium, ks. Wiktor Gumienny, w trakcie minionych 12 miesięcy licheńskie Sanktuarium odwiedziła podobna liczba pielgrzymów w stosunku do lat ubiegłych – w przedziale od 800 tysięcy do miliona wiernych. W tym czasie rozdano 385 tysięcy komunii św., zaś Msze św. odprawiło ponad 2000 kapłanów-gości. 
 
Licheń Stary, 11 stycznia 2018 r.

24 maja 2018
Czwartek

Święto ku czci Jezusa Chrystusa
Najwyższego i Wiecznego Kapłana


Wspomnienie obowiązkowe
Najświętszej Maryi Panny
Wspomożycielki Wiernych
Patronki Zgromadzenia
Sióstr Najświętszego Imienia Jezus
posługujących w Sanktuarium

Dzień modlitw za Kościół w Chinach

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Nabożeństwo majowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00

kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
 

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo majowe: 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Joanna, Zuzanna, Milena

Okres liturgiczny: zwykły
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: B, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Jr 31,31-34
Psalm responsoryjny:
Ps 110 (109),1bcde. 2-3 (R.: por. 4b)

Ewangelia: Mk 14,22-25

realizacja LM Internet  LM Internet