Matka Boża Bolesna
3
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

V Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr

Brzmieniem kilku tysięcy głosów oraz instrumentów dętych wypełniona była dziś bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Wszystko za sprawą V Zlotu Chórów i Orkiestr, który odbył się dziś w licheńskim Sanktuarium.

Tegoroczne spotkanie, jak co roku, odbyło się pod hasłem "W hołdzie . Janowi Pawłowi II". Kulminacyjnym punktem uroczystości była Msza św. odprawiana przy akompaniamencie wszystkich muzyków. Eucharystii przewodniczył ks. bp Józef Zawitkowski z diecezji łowickiej.
Na początku Mszy św. został uroczyście wykonany utwór pt. "Santo subito" skomponowany przez Grzegorza Duchnowskiego do słów wspomnianego bpa Zawitkowskiego:
"To było dla mnie tak wielkie przeżycie, że się bałem, czy moje kiepskie serce wytrzyma. Ale ponieważ wytrzymało, więc mogłem być świadkiem tego przeżycia do końca".  

Warto dodać, we Mszy św. na schodach przed prezbiterium znajdowały się i modliły dzieci pierwszokomunijne, które przybyły do licheńskiego Sanktuarium jako dziękczynienie za dar przyjęcia do serca Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Po południu odbył się wielki koncert w wykonaniu wszystkich chórów i orkiestr. Poprzedzony został on próbą generalną, która trwała od godz. 15:30, aż do momentu rozpoczęcia koncertu. Punktualnie o godzinie 17:00 ks. prof. Kazimierz Szymonik, dyrygent sobotniego koncertu, uroczyście rozpoczął wspólne muzykowanie. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne (duże zachmurzenie i padający deszcz) organizatorzy podjęli decyzję o przeniesieniu koncertu do wnętrza świątyni, gdyż pierwotnie miał on odbyć się na schodach przed bazyliką. Wśród kilkunastu utworów, które zostały dziś wykonane, znalazły się m.in. hymny Polski i Watykanu, "Apel Jasnogórski", "Abba Ojcze". Nie mogło oczywiście zabraknąć ukochanej pieśni Jana Pawła II – "Barki".
Wśród uczestników zlotu była Anna Gronowska, ze Strażackiej Orkiestry Dętej "Druh" z Sędziejowic w województwie łódzkim:
"Dla muzyków jest to coś pięknego, przeżycia niesamowite. My się dość mocno przygotowujemy do takich występów. One trudne technicznie, ponieważ zgrać tyle orkiestr razem jest trudno, aczkolwiek zawsze się to udaje".
Jak dodała, jej przygoda z muzykowaniem rozpoczęła się w dzieciństwie. Zaczynała od gry na różnych instrumentach, a od 13 lat pełni dość nietypową funkcję jak dla kobiety, gdyż jest kapelmistrzem w swojej orkiestrze.

Koncertu wysłuchał także ordynariusz włocławski, bp Wiesław Mering. Ze względu na liczne obowiązki duszpasterskie nie mógł uczestniczyć przez cały dzień w zlocie chórów i orkiestr, ale chciał choć na chwilę przybyć do Lichenia, aby poczuć nieprawdopodobną atmosferę, jaka towarzyszy temu wydarzeniu.

Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr w Licheniu odbył sie po raz piaty. Zorganizowany wspólnie przez Polski Związek Chórów i Orkiestr, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym zgromadził w tym roku ok. 5000 tysięcy śpiewaków i muzyków z całego kraju. Spotkanie zostało zapoczątkowane w 2005 roku i odbywa się w licheńskim Sanktuarium cyklicznie co dwa lata.

Licheń Stary, 25 maja 2013 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


17 stycznia 2020
Piątek
Na wieki będę slawił łaski Pana

Wspomnienie obowiązkowe św. Antoniego, opata

Dzień Dialogu z Judaizmem


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica  Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Zwykły okres liturgiczny
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 Sm 8,4-7.10-22 a
Psalm responsoryjny: Ps 89
Ewangelia: Mk 2,1-12
realizacja LM Internet  LM Internet