Matka Boża Bolesna
arka
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

V Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr

Brzmieniem kilku tysięcy głosów oraz instrumentów dętych wypełniona była dziś bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Wszystko za sprawą V Zlotu Chórów i Orkiestr, który odbył się dziś w licheńskim Sanktuarium.

Tegoroczne spotkanie, jak co roku, odbyło się pod hasłem "W hołdzie . Janowi Pawłowi II". Kulminacyjnym punktem uroczystości była Msza św. odprawiana przy akompaniamencie wszystkich muzyków. Eucharystii przewodniczył ks. bp Józef Zawitkowski z diecezji łowickiej.
Na początku Mszy św. został uroczyście wykonany utwór pt. "Santo subito" skomponowany przez Grzegorza Duchnowskiego do słów wspomnianego bpa Zawitkowskiego:
"To było dla mnie tak wielkie przeżycie, że się bałem, czy moje kiepskie serce wytrzyma. Ale ponieważ wytrzymało, więc mogłem być świadkiem tego przeżycia do końca".  

Warto dodać, we Mszy św. na schodach przed prezbiterium znajdowały się i modliły dzieci pierwszokomunijne, które przybyły do licheńskiego Sanktuarium jako dziękczynienie za dar przyjęcia do serca Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Po południu odbył się wielki koncert w wykonaniu wszystkich chórów i orkiestr. Poprzedzony został on próbą generalną, która trwała od godz. 15:30, aż do momentu rozpoczęcia koncertu. Punktualnie o godzinie 17:00 ks. prof. Kazimierz Szymonik, dyrygent sobotniego koncertu, uroczyście rozpoczął wspólne muzykowanie. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne (duże zachmurzenie i padający deszcz) organizatorzy podjęli decyzję o przeniesieniu koncertu do wnętrza świątyni, gdyż pierwotnie miał on odbyć się na schodach przed bazyliką. Wśród kilkunastu utworów, które zostały dziś wykonane, znalazły się m.in. hymny Polski i Watykanu, "Apel Jasnogórski", "Abba Ojcze". Nie mogło oczywiście zabraknąć ukochanej pieśni Jana Pawła II – "Barki".
Wśród uczestników zlotu była Anna Gronowska, ze Strażackiej Orkiestry Dętej "Druh" z Sędziejowic w województwie łódzkim:
"Dla muzyków jest to coś pięknego, przeżycia niesamowite. My się dość mocno przygotowujemy do takich występów. One trudne technicznie, ponieważ zgrać tyle orkiestr razem jest trudno, aczkolwiek zawsze się to udaje".
Jak dodała, jej przygoda z muzykowaniem rozpoczęła się w dzieciństwie. Zaczynała od gry na różnych instrumentach, a od 13 lat pełni dość nietypową funkcję jak dla kobiety, gdyż jest kapelmistrzem w swojej orkiestrze.

Koncertu wysłuchał także ordynariusz włocławski, bp Wiesław Mering. Ze względu na liczne obowiązki duszpasterskie nie mógł uczestniczyć przez cały dzień w zlocie chórów i orkiestr, ale chciał choć na chwilę przybyć do Lichenia, aby poczuć nieprawdopodobną atmosferę, jaka towarzyszy temu wydarzeniu.

Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr w Licheniu odbył sie po raz piaty. Zorganizowany wspólnie przez Polski Związek Chórów i Orkiestr, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym zgromadził w tym roku ok. 5000 tysięcy śpiewaków i muzyków z całego kraju. Spotkanie zostało zapoczątkowane w 2005 roku i odbywa się w licheńskim Sanktuarium cyklicznie co dwa lata.

Licheń Stary, 25 maja 2013 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


12 lipca 2020
Niedziela
Na żyznej ziemi ziarno wyda plony

Słowacja w Licheniu. Razem przy Bolesnej Matce

Niedziela z rodziną w Licheniu (12.00-16.30) - odwołane

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
Dzień modlitw w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców polskich wsi

20.Ogólnopolska Pielgrzymka Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników (12-13 lipca)
- odwołana

40.Mariańska Piesza Pielgrzymka z Góry Kalwarii do Lichenia (7-16lipca) - odwołana

Rekolekcje: Nie zgubić się w świecie (10-12 lipca) - ODWOŁANE

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy (5 lipca-30 sierpnia)


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 17.00
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 20.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

realizacja LM Internet  LM Internet